Rejestracja na SCF 2023 Fall!
Dołącz do 1200 uczestników

PARTNERZY PORTALU

Metro Properties
Metro Properties

PARTNERZY PORTALU

Metro Properties
Metro Properties

UOKiK nałożył na Allegro kary na łącznie ponad 210 mln zł

Prezes UOKiK poinformował, że wydał dwie decyzje, w których nałożył łącznie ponad 210 mln zł kar na Allegro, z czego ponad 206 mln zł za nadużywanie pozycji dominującej, a blisko 4 mln zł za stosowanie klauzul niedozwolonych.

Urząd podał, że pierwsza z decyzji dotyczy złamania reguł konkurencji. Zdaniem UOKiK przedsiębiorca w niedozwolony sposób wykorzystywał pozycję rynkową, faworyzując własny sklep internetowy kosztem konkurencyjnych sprzedawców na platformie allegro. pl. Drugie rozstrzygnięcie dotyczy ochrony konsumentów i bezprawnego przyznania sobie przez spółkę możliwości zmiany regulaminów, m.in. dotyczących usługi Smart.

Allegro nie otrzymało jeszcze od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów decyzji o 206 mln zł kary, ale się z nią nie zgadza i podejmie kroki zmierzające do jej uchylenia – podało Allegro w komunikacie.

„Decyzja nie została jeszcze doręczona Allegro PL (…) Po doręczeniu decyzji Allegro PL przeanalizuje uzasadnienie decyzji i podejmie kroki zmierzające do jej uchylenia. Allegro PL nie zgadza się z decyzją. Zdecydowana większość, tj. 99 proc. sprzedaży na platformie Allegro PL jest dokonywane przez 3P, a 1P odpowiada jedynie za pozostałe 1 proc. sprzedaży. Allegro PL stoi na stanowisku, że nie posiada pozycji dominującej i nie faworyzowała 1P w sposób antykonkurencyjny. Allegro. eu wskazuje, iż na ten moment decyzja nie jest ostateczna, a kara nią wymierzona nie jest wymagalna. Allegro PL ma możliwość odwołania się od niej do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w terminie miesiąca od dnia doręczenia. Decyzja stanie się ostateczna dopiero po prawomocnym zakończeniu postępowania sądowego” – napisano.

SCF MAGAZINE

Czasopismo rynku retail

Zobacz

Codzienny newsletter

Rejestracja

Targi centrów handlowych

Weź udział