Podczas tegorocznej edycji targów SCF 2024 Fall, które odbędą się w dniach 25-26 września 2024 roku w Warszawie, wystawi się 48 wystawców. W ich gronie są Polskie Koleje Państwowe, które zarządzają dworcami kolejowymi. Obiekty zlokalizowane w największych miastach w Polsce, z dużym ruchem pasażerskim i największym potencjałem komercyjnym to Dworce Premium, które rocznie odwiedza kilkadziesiąt milionów osób.
Polskie Koleje Państwowe S.A. zarządzają dworcami kolejowymi, w tym dworcami klasy Premium znajdującymi się w największych miastach Polski. Do tej kategorii zalicza się kilkanaście dworców, m.in.: Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Poznań Główny, Wrocław Główny, Szczecin Główny, Kraków Główny, Bydgoszcz Główna, Gliwice, Opole, Gdańsk Główny oraz Katowice. Dworce te obsługują ruch międzynarodowy, międzywojewódzki i regionalny.
Doskonała lokalizacja oraz nowoczesny standard nieruchomości sprawiają, że Dworce Premium są idealnym miejscem do prowadzenia działalności handlowo-usługowej. Dodatkowo kolej staje się coraz bardziej popularnym środkiem transportu, a więc liczba potencjalnych klientów najemców dworców stale rośnie. Co istotne, dworzec kolejowy już dawno przestał być tylko miejscem, w którym oczekuje się na pociąg.
To już nie tylko sama poczekalnia, ale także miejsce spotkań, przyjazna przestrzeń, w której możemy zrealizować różne potrzeby – od gastronomicznych po kulturalne. Dworce kolejowe to także przestrzenie nowoczesne, proekologiczne i bezpieczne.
Modernizowane i budowane od podstaw dworce wyposażane są w systemy inteligentnego zarządzania budynkiem, który optymalizuje zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody, oraz nowoczesne systemy bezpieczeństwa.
PARTNER PORTALU
Szeroki wachlarz usług
Warto zauważyć, że lokalizacje Dworców Premium zostały docenione przez znane marki polskie oraz zagraniczne. Co także istotne, najemcami lokali są zarówno duże sieci handlowe, jak i mniejsze sklepy z lokalnym asortymentem. Oferta handlowo-usługowa na dworcach jest coraz szersza i bardziej zróżnicowana. To nie tylko gastronomia czy sklepy typu convenience.
Strategia zagospodarowania Dworców Premium zakłada wynajem lokali użytkowych dla szerokiej grupy kontrahentów, prowadzących działalność w różnych branżach. Chodzi o to, żeby zapewnić szeroki wachlarz usług dla pasażerów.
Na dworcach znajdziemy zatem księgarnie, saloniki prasowe, apteki, drogerie, kantory czy punkty świadczące drobne usługi. Nie bez znaczenia pozostaje wprowadzona w PKP S.A. uelastyczniona, nowa polityka cenowa, mająca na celu uatrakcyjnienie wynajmowanej powierzchni.
Newsletter SCF News
Obserwuj rynek centrów handlowych
Dołącz do ponad 7000 czytelników i otrzymuj codzienny, bezpłatny newsletter
Dworce coraz częściej stają się również siedzibą różnego rodzaju samorządowych instytucji kultury, czego doskonałym przykładem jest Wrocław Główny, gdzie mieści się biblioteka miejska oraz galeria sztuki.
Klient „na wyciągnięcie ręki”
Systematycznie modernizowane obiekty wzbogacane są o dodatkowe usługi, jak stały bezpłatny dostęp do Wi-Fi czy infrastrukturę umożliwiającą realizację projektów eventowych. Są także obiektami przyjaznymi dla wszystkich podróżnych, w tym również osób z trudnościami w poruszaniu się.
O atrakcyjności przestrzeni komercyjnych na dworcach świadczy także to, że są one, podobnie jak porty lotnicze, czynne przez cały tydzień i nie podlegają wyłączeniom związanym z zakazem handlu, które dotyczą centrów handlowych czy sklepów wielkopowierzchniowych. Poza tym na dworcach klient jest zawsze na przysłowiowe „wyciągnięcie ręki”, a liczba osób korzystających z usług kolei w najbliższych latach z pewnością będzie rosła. Już teraz Dworce Premium odwiedzane są przez kilkadziesiąt milionów pasażerów rocznie.
Przykładami obiektów atrakcyjnych pod względem komercyjnym są dworce:
• Warszawa Centralna – największy dworzec w Polsce, zarówno pod względem powierzchni obsługi pasażerskiej, jak i powierzchni komercyjnej. Położony w ścisłym centrum stolicy, stanowi ważne centrum przesiadkowe (pętla autobusowa, tramwaje, bliska odległość metra, pociągi na lotnisko). Posiada 139 lokali handlowo-usługowych o powierzchni od 15 do 900 mkw.
Dodatkowo już niedługo otwarte zostanie przejście podziemne pomiędzy galerią północną Dworca Centralnego, a budynkiem Varso Tower., najwyższym w Unii Europejskiej. W kolejnym etapie powstanie nowy łącznik pomiędzy galerią zachodnią Dworca Centralnego, a budynkiem Varso Tower. Otwarcie przejścia pozwoli również na komercjalizację lokali w tej części dworca.
• Kraków Główny – jeden z najnowocześniejszych dworców w Europie, otwarty w lutym 2014 roku. Laureat prestiżowych nagród, w tym CEE Retail Awards (2015), zlokalizowany w samym sercu miasta, zaledwie 5 minut pieszo od Rynku Głównego. Stanowi część Zintegrowanego Centrum Transportu – jest dobrze skomunikowany z parkingiem, dworcem autobusowym oraz szybkim tramwajem. Posiada 40 lokali handlowo-usługowych o powierzchni od 10 do 600 mkw.
• Wrocław Główny – obiekt zabytkowy, określany mianem perły architektury, przez wielu uważany jest za najpiękniejszy dworzec w Polsce. Wybudowany w latach 1855-1857, został zmodernizowany i zrewitalizowany w 2012 roku. Laureat m.in. nagrody Eurobuild Awards (2012). Jego klimatyczne wnętrza wykorzystywane są jako miejsce wystaw i innych wydarzeń kulturalnych.
W sierpniu br. zabytkowa sala Sesyjna dworca gościła Scenę Letnią Teatru Po Kolei – to seria spektakli na pograniczu performensu, muzyki i sztuk plastycznych na podstawie autorskich sztuk teatralnych reżysera Tomasza Mana. Na scenie wystąpili m.in. Kamilla Baar i Andrzej Chyra. Dworzec Wrocław Główny znajduje się w ścisłym centrum Wrocławia, ok. 10 minut pieszo od Starego Miasta. Obsługuje ruch dalekobieżny i podmiejski. Posiada 29 lokali handlowo-usługowych o powierzchni od 30 do 900 mkw.
• Gdańsk Główny – zabytkowy obiekt znajdujący się w centrum Gdańska, poddany gruntownej modernizacji. Okazały budynek wzniesiono w latach 1894-1900 w popularnym wówczas stylu gdańskiego renesansu. Po przebudowie odtworzono historyczny wygląd dworca, jednocześnie dostosowano budynek do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Posiada 29 lokali handlowo-usługowych o powierzchni od 10 do 840 mkw.
• Gdynia Główna – obiekt zabytkowy, wybudowany w latach 2010-2012, w latach 2010-2012 przeszedł modernizację i renowację. Obsługuje ruch dalekobieżny oraz podmiejski, stanowi węzeł przesiadkowy: autobusy miejskie, trolejbusy, Szybka Kolej Miejska. Posiada 17 lokali handlowo-usługowych o powierzchni od 20 do 500 mkw.
Największe spotkanie rynku centrów handlowych w Polsce
Forum to dwa dni targów, merytoryczna konferencja z udziałem przedstawicieli kluczowych firm i ekspertów rynku. Z planem konferencji można zapoznać się TUTAJ.
Na uczestników wydarzenia czeka też After Party w klubie BANK.
ECE Projektmanagement, europejski lider rynku centrów handlowych, został Partnerem Startegicznym wydarzenia.
Wśród wystawców i partnerów Forum są: Accteum, Aldi, Amrest, Apcoa, BAFRA KEBA, B&B Hotels, BOIG, Carrefour, CBRE, CPI, ECE Projektmanagement, Ekoenergetyka, Enefit, EPP, Falcon Investment, G-City, Genesis Property, Good Chicken, Grottgera 4/Drukarnia Centrum Mall Bydgoszcz, Grupa RB x DEIGE, InPost, Inspiration Store, ITCARD, Karuzela Holding, Komart Investments, LCP Properties, Liquider Poland, Lynx Optique/Well Fitness, Mallson, MK Illumination, Neinver, Newgate Investment, Nhood, Orlen, PKP, RATYŃSKI Design & Build/EGO-STUDIO/Lumiverso, Redkom Development, Refield, RG Leasing, Respect Energy, Ros Retail Outlet Shopping, Rossmann, Saller, Securitas, Sierra Balmain, Sweet Gallery, Trei Real Estate, WEMOLO, Womak.
Partnerami Forum są ZPPHiU, PRCH oraz NHOOD Polska.