Ogrody Ulricha uzyskał certyfikat BREEAM dla trzech obiektów – na poziomach Very Good oraz najwyższego, Excellent, dla Ogrodów Ulricha i Willi Ulricha. Za certyfikację należących do Wola Parku budynków odpowiadał Zespół Zrównoważonego Rozwoju WSP Polska.
Ogrody Ulricha zachwyciły warszawiaków w październiku 2022 r., kiedy na terenie zabytkowego obiektu powstał tętniący życiem Food Hall. Kompleks Ogrodów, wraz ze zlokalizowanymi tu obiektami, stale się rozwija, a kolejne etapy rewitalizacji przeprowadzone w zgodzie z wartościami zrównoważonego rozwoju, zostały docenione przez międzynarodową jednostkę certyfikującą.
W październiku br. dawne szklarnie, a obecnie Ogrody Ulricha uzyskały certyfikat BREEAM International New Construction na poziomie Excellent. Willa Ulricha (obecnie budynek restauracji Willa Ogrodników) została uhonorowana certyfikatem BREEAM International Refurbishment & Fit-out na poziomie Excellent, a Zielona Chata (obecnie Trattoria Di Antonio) certyfikatem BREEAM International Refurbishment & Fit-out na poziomie Very Good.
„Prace nad rewitalizacją całego kompleksu rozpoczęliśmy jeszcze w 2021 r. W zależności od stanu w jakim był każdy z nich, obiekty wymagały różnego nakładu pracy. Niemniej, pomimo skali czekających nas remontów, widzieliśmy ogromny potencjał Ogrodów Ulricha do odzyskania dawnej świetności.
Możemy stwierdzić, że projekt okazał się sukcesem i kompleks stanowi dziś nie tylko idealne miejsce spotkań i rekreacji dla lokalnej społeczności, ale także dowód wartości, jakie wyznajemy jako firma.
PARTNER PORTALU
Zrównoważony rozwój, dostępność i lokalność są dla nas kluczowe i cieszy nas, że są widoczne w tak wielu aspektach zrewitalizowanego kompleksu i potwierdzone tak wartościową certyfikacją” – mówi Emilia Szkudlarek, dyrektorka centrum handlowego Wola Park.
Ochrona dziedzictwa kulturowego
Projekt rewitalizacji kompleksu został przeprowadzony z pełną starannością jeśli chodzi
o ochronę dziedzictwa kulturowego zabytkowych szklarni, oraz zlokalizowanych na tym terenie Willi i Zielonej Chaty.
Podczas renowacji obiektów, realizowanej pod stałym nadzorem konserwatora budynków, zachowano ich historyczne elementy architektoniczne, jednocześnie wprowadzając nowoczesne udogodnienia – oryginalne detale zostały starannie odrestaurowane, a budynki zachowały swój charakter i urok, zapewniając jednocześnie współczesne standardy komfortu i bezpieczeństwa.
Newsletter SCF News
Obserwuj rynek centrów handlowych
Dołącz do ponad 7000 czytelników i otrzymuj codzienny, bezpłatny newsletter
Materiały i minimalizacja śladu węglowego
Co więcej, rewitalizacja historycznego obiektu nie tylko pozwoliła zachować unikatowy charakter miejsca, ale także zminimalizować negatywny wpływ na środowisko, dzięki wykorzystaniu istniejącej już struktury budynków i jednoczesnemu zmniejszeniu ilości wytwarzanych materiałów.
Wybór trwałych i odpornych na warunki atmosferyczne materiałów w Ogrodach Ulricha dodatkowo zapewni im długowieczność, minimalizując potrzebę częstych napraw czy wymian. Zastosowane materiały były pozyskiwane w sposób zrównoważony, co potwierdzały certyfikaty odpowiedzialnego pochodzenia (m.in. EMS) dla wszystkich kluczowych grup materiałowych zastosowanych w projekcie.
Miejsce dla wszystkich
Projekt kompleksu został stworzony z myślą o integracji lokalnej społeczności, oferując przestrzenie publiczne i usługi dostępne dla wszystkich mieszkańców. Budynki i teren zewnętrzny są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, dzięki czemu każdy może w pełni korzystać z oferowanych udogodnień.
Przestrzenie rekreacyjne, takie jak park, plac zabaw i ścieżki spacerowe, zachęcają do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, podczas, gdy ogród społeczny w formie mini szklarni nawiązuje do charakteru miejsca oraz wspiera integrację mieszkańców.
Bioróżnorodność
Projekt uwzględnił również ochronę i wzmocnienie lokalnej fauny i flory, co przyczyniło się do poprawy bioróżnorodności na terenie parku. Zastosowano różnorodne rośliny, które przyciągają lokalne owady, ptaki i małe ssaki, tworząc zróżnicowany i zdrowy ekosystem.
Na potrzeby prowadzonych prac stworzony został Raport Ekologa, którego autorką była Beata Pawłowska (WSP Polska, Dział Środowiskowy), renomowana ekolożka z wieloletnim doświadczeniem w zakresie ochrony środowiska i bioróżnorodności. Już na etapie renowacji zwrócono również uwagę na minimalizację zakłóceń dla lokalnych ekosystemów – prace budowlane były planowane w taki sposób, aby chronić istniejące siedliska i gatunki.
Efektywność energetyczna obiektów
Zastosowanie nowoczesnych technologii energooszczędnych, takich jak systemy odzysku ciepła oraz elektryfikacja systemów w celu odejścia od paliw kopalnych, obniżyło zużycie energii i emisję CO2.
Systemy odzysku ciepła z wentylacji i klimatyzacji pozwalają na ponowne wykorzystanie energii cieplnej (m.in. do wstępnego podgrzania ciepłej wody użytkowej), co dodatkowo obniża koszty eksploatacyjne. W projekcie zastosowano również systemy zarządzania energią oraz zaawansowany system BMS (Building Management System), który umożliwia bieżące śledzenie i analizę zużycia energii, co pozwala na wprowadzenie odpowiednich działań korygujących.
Inwestorem projektu jest firma Ingka Centres, za opracowanie architektoniczne odpowiadali: WXCA – odpowiedzialni za Ogrody Ulricha i teren zewnętrzny i LAB3 Architekci – odpowiedzialni za Willę Ulricha oraz Zieloną Chatę.
Generalnym wykonawcą był Budimex SA. Proces certyfikacji nadzorowała Ewa Kowalska-Ocneanu z WSP Polska, pełniąc role Assessora oraz Advisory Professional (AP), dodatkowo wspierana przez Annę Wadlewską (AP i Assessora certyfikacji BREEAM), Magdalenę Antoszkiewicz, Małgorzatę Zychlę (Młodsze Konsultantki Zrównoważonego Rozwoju) oraz Magdalenę Bączyk.
Z ponad 200. lokalami
Wola Park to przyjazne miejsce zakupów, spotkań i rozrywki dla całej rodziny. W swojej ofercie posiada ponad 200 punktów usługowych oraz sklepów z odzieżą, obuwiem, akcesoriami, kosmetykami, elektroniką, artykułami sportowymi, spożywczymi i wyposażeniem wnętrz.
W Wola Parku mieści się też Studio planowania i zamówień IKEA, Multikino, klub fitness Zdrofit, hipermarket Auchan, Castorama, a także komfortowa strefa co-workingu. Dodatkowymi udogodnieniami są bezpłatny parking na 3 000 miejsc, stacja benzynowa oraz stacja rowerowa Veturilo.
Wola Park jest jedynym centrum handlowym w Warszawie, przy którym zlokalizowany jest skwer – Park Ulricha, czyli dawny ogród pokazowy rodziny Ulrichów. Największą atrakcją tego miejsca są rzadkie gatunki drzew. Część z nich sadzona była jeszcze w XIX wieku. Park jest miejscem spotkań i odpoczynku mieszkańców dzielnicy.
Wola Park jest otwarty na potrzeby lokalnej społeczności. Chce być blisko codziennych spraw mieszkańców – w tym celu współpracuje z władzami dzielnicy i lokalnymi instytucjami kulturalnymi oraz aktywnie włącza się w życie Woli i Bemowa.
Od kilku lat priorytetowe dla Wola Parku są tematy związane ze zrównoważonym rozwojem, ekologią, zmianami klimatu oraz zero waste. Od października 2021 roku na jego terenie działa Współdzielnik, czyli pierwsze w Polsce Miejsce Aktywności Lokalnej zlokalizowane w centrum handlowym. Powstał, aby edukować na temat zrównoważonej konsumpcji i ograniczania ilości wyrzucanych przedmiotów.
Już dwa lata
W październiku 2022 roku zakończył się proces rewitalizacji Ogrodów Ulricha, dzięki czemu przestrzeń dawnego gospodarstwa ogrodniczego, znajdującego się na terenie Wola Parku, odzyskała swój dawny blask. Włączone w proces inwestycyjny zostały zabytkowe: park, willa oraz szklarnie.
Firma Ingka Centres Polska, właściciel centrum handlowego Wola Park, stworzyła przestrzeń, która łączy społeczną użyteczność z funkcją handlowo-gastronomiczną. Ogrody Ulricha w nowej odsłonie to kompleks pełen zieleni, pysznego jedzenia i relaksu – niepowtarzalne miejsce spotkań dla młodszych i starszych mieszkańców Woli i nie tylko.
Współpracuje z ponad 3000 markami
Ingka Centres należy do Grupy Ingka (którego częścią są również IKEA Retail oraz Ingka Investments). Ma już ponad 40-letnie doświadczenie w budowaniu i zarządzaniu centrami handlowymi. Współpracuje dziś z ponad 3000 marek w 44 centrach handlowych należących do jej portfolio, które są obecne na 15 rynkach.
W swoich miejscach spotkań gości i obsługuje ponad 370 milionów klientów rocznie. Ingka Centres tworzy je współpracując z lokalnymi społecznościami, a także najemcami i partnerami, by jej miejsca spotkań miały emocjonalne znaczenie, przekazywały wartości i budowały więzi społeczne.