Spółka Benefit Systems rozszerza portfolio o psychoterapię online i stacjonarną oferowaną przez Wellbee. Zakup 69,8% udziałów w Wellbee sp. z o.o. wzmocni ofertę produktu MultiLife w zakresie wsparcia psychologicznego pracowników.
Badania rynkowe wskazują, że problemy ze zdrowiem psychicznym są drugą największą obawą zdrowotną Polek i Polaków (IPSOS Health Service 2024), rośnie także zapotrzebowanie pracodawców na rozwiązania wspierające dobrostan pracowników.
Wellbee to platforma zdrowia psychicznego i rozwoju osobistego, wspierająca dobrostan klientów indywidualnych oraz firm. Platforma zapewnia szybki dostęp online oraz stacjonarny do ponad 300 specjalistów, a w ich doborze pacjenci mogą liczyć na bezpłatne wsparcie opiekuna. Wellbee to nie tylko wsparcie psychoterapeutów, psychiatrów, psychoonkologów, czy terapeutów par, ale także dostęp do wysokiej jakości kursów rozwojowych czy wyselekcjonowanych materiałów psychoedukacyjnych.
W ramach transakcji w pierwszej fazie Benefit Systems nabył 69.8% udziałów w Wellbee sp. z o.o. za 33,7 mln zł. Zgodnie z umową Wellbee będzie nadal rozwijane przez założycieli spółki, a pozostałe udziały zostaną wykupione w formule earn-out na bazie wyników finansowych w latach 2025 i 2026.
„Realizowana przez nas strategia zakłada kompleksowe wspieranie dobrostanu pracowników w tak fundamentalnych obszarach jak kondycja fizyczna i psychiczna.
PARTNER PORTALU
Utrzymujące się na wysokim poziomie zainteresowanie aktywnością fizyczną w ramach MultiSport motywuje nas do rozszerzania naszej oferty o kolejne rozwiązania wspierające zdrowie – stąd intensywny nacisk na rozwój MultiLife w ramach ekosystemu produktów Benefit Systems.
W ostatnich latach widzimy, jak istotna stała się kondycja psychiczna i wierzymy, że benefity wspierające dobrostan będą za kilka lat kolejnym standardem w pakietach świadczeń pozapłacowych, jak miało to miejsce w przypadku Programu MultiSport” – wyjaśnia Emilia Rogalewicz, członek zarządu Benefit Systems, odpowiedzialna m.in. za sprzedaż oraz rozwój oferty produktowe.
„Rośnie zainteresowanie pracodawców konkretnymi rozwiązaniami, co nie dziwi przy tak niepokojących danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z których wynika, że liczba zwolnień lekarskich wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania wzrosła w ubiegłym roku o blisko 9 proc. w stosunku do 2022 roku. Oznacza to ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich i aż 26 mln dni absencji chorobowej w całym 2023 roku”.
Benefit Systems w ramach inwestycji w Wellbee planuje jak najszybszą integrację usług spółki z MultiLife, jednocześnie pozostawiając w ofercie Wellbee model B2C – czyli terapii indywidualnej bez wsparcia finansowego pracodawcy. Benefit Systems zakłada dalsze skalowanie i rozwój Wellbee w najbliższych latach.
Newsletter SCF News
Obserwuj rynek centrów handlowych
Dołącz do ponad 7000 czytelników i otrzymuj codzienny, bezpłatny newsletter
„Rozwijając MultiLife, cały czas myślimy o zwiększaniu dostępności świadczeń pozapłacowych oraz wyzwaniach cywilizacyjnych, z którymi mierzymy się jako pracownicy i pracodawcy. Dlatego podjęliśmy strategiczną decyzję o połączeniu sił z Wellbee, będącym jednym z najprężniej rozwijających się podmiotów w obszarze mental health, który zapewnia dostęp do zweryfikowanych specjalistów i unikalnego know-how.
Ta synergia zasili ofertę MultiLife w zakresie zdrowia psychicznego i będziemy mogli wspólnie wzmacniać pracowników w radzeniu sobie z rzeczywistością, która jest coraz bardziej nieprzewidywalna.
Dla pracodawców to jasny sygnał, że wraz z MultiLife wprowadzają do swoich firm rozwiązanie zapewniające narzędzie zarówno do bieżącego pomiaru dobrostanu (Wellbeing Score), jak i jego efektywnej poprawy poprzez wielowymiarową pomoc psychologiczną, kursy z obszaru samorozwoju i wzmacniania kompetencji zawodowych, konsultacje z trenerami i dietetykami, a także wsparcie indywidualnego asystenta dobrostanu, wspomagane przez sztuczną inteligencję” – mówi Piotr Szostak, dyrektor zarządzający ds. strategii i rozwoju produktu w Benefit Systems.
Od samego początku misją Wellbee było poszerzanie świadomości na temat zdrowia psychicznego oraz zapewnienie szybkiego dostępu do szerokiej gamy specjalistów.
„W ciągu ostatnich 4 lat zaufały nam dziesiątki tysięcy klientów indywidualnych i wiele firm, które już dziś rozumieją, że dbanie o zdrowie psychiczne swoich pracowników to nie temat tabu, a standard, który realnie przekłada się na wyniki organizacji.
Staliśmy się partnerem wellbeingowym, który wspiera nie tylko w zakresie zdrowia psychicznego pracowników, ale także w zakresie doradztwa i strategii wellbeingowych, audytów, czy szytych na miarę programów i warsztatów rozwojowych dla managerów.
Wierzymy, że dzięki silnej pozycji rynkowej Benefit Systems będziemy w stanie jeszcze lepiej realizować tę misję, zapewniając dostęp do kompleksowej oferty w obszarze zdrowia psychicznego tysiącom firm i milionom klientów w Polsce i zagranicą” – mówi Dariusz Milewski co-founder i CEO Wellbee.
Z kolei Paweł Chrzan, co-founder Wellbee, zaznacza, że idea holistycznego wspierania człowieka w dążeniu do dobrostanu jest bliska Wellbee.
„W obliczu pandemii i wojny skupiliśmy się na zdrowiu psychicznym – obszarze, który ucierpiał najbardziej. Jesteśmy dumni, że jako Wellbee mogliśmy bezpośrednio pomóc dziesiątkom tysięcy osób i zainspirować jeszcze więcej do dbania o swoje zdrowie psychiczne.
Teraz, dzięki współpracy z Benefit Systems, mamy możliwość szerzej rozwijać wszystkie filary dobrostanu. Wspólna wizja obejmuje m.in. stworzenie technologii profilaktycznej, która wcześnie identyfikuje potencjalne problemy oraz oferuje dopasowane rozwiązania z szerokiego wachlarza usług Benefit Systems i Wellbee.
Osobiście mam również nadzieję, że uda nam się wspierać naszych użytkowników nie tylko w zapobieganiu problemom, ale także w rozwinięciu ich pełnego potencjału”.
Z sondażu dziennika Rzeczpospolita wynika, że połowa pracodawców w Polsce wprowadziła w tym roku lub zamierza wprowadzić świadczenie wspierające wellbeing pracowników. Działania te i deklaracje są ważne, gdyż z raportu „Dobrostan Polek i Polaków” (zrealizowanego we współpracy Benefit Systems i infuture.institute) niski i bardzo niski dobrostan najczęściej odczuwają osoby w przedziale wiekowym 35-44 lata, które są obecnie trzonem siły roboczej w Polsce.
To alarmujące wyniki, ponieważ dobrostan pracowników jest jednym z uwarunkowań, przekładających się na ich potencjał i efektywność. Tym samym rozwiązania benefitowe zapewniające kompleksowe wsparcie wellbeingu stanowią dziś istotną inwestycję, która wpisuje się zarówno w potrzeby organizacji, jak i w aktualne oczekiwania pracowników.
Ponad dwie dekady na rynku
Benefit Systems działa na polskim rynku od ponad dwóch dekad i należy do liderów w dostarczaniu benefitów pozapłacowych, które wspierają dobrostan pracowników. Spółka jest twórcą Programu MultiSport, który umożliwia podejmowanie aktywności fizycznej w obiektach sportowych w całym kraju.
W portfolio Benefit Systems jest także platforma kafeteryjna MyBenefit oraz program wellbeingowy MultiLife. Od kilku lat oferta sportowa Spółki jest rozwijana na rynkach zagranicznych, m.in. w Czechach, na Słowacji, w Bułgarii i w Chorwacji.
Grupa Benefit Systems jest także operatorem klubów fitness (w Polsce odpowiada m.in. za sieci: Zdrofit, Fabryka Formy, FitFabric, Fitness Academy, Good Luck, My Fitness Place; na pozostałych rynkach zarządza ponad 60 obiektami). Ważnym obszarem działań Benefit Systems jest promowanie aktywnego stylu życia na każdym jego etapie, dlatego spółka realizuje inicjatywy wspierające aktywność fizyczną dzieci, dorosłych oraz seniorów. Cele te realizowane są m.in. przez Fundację MultiSport.
Od 2018 roku Benefit Systems jest częścią globalnej inicjatywy B Corp, zrzeszającej spółki działające i angażujące się w rozwiązywanie najważniejszych problemów społecznych.