Marek Olszewski, Schneider Electric: transformacja zarządzania budynkami w branży retail

Transformacja budynków w branży retail oznacza modernizację obiektów handlowych i zmianę podejścia do zarządzania, by sprostać dynamicznie zmieniającym się wymaganiom rynku. Obejmuje ona unowocześnianie infrastruktury, wdrażanie technologii wspierających efektywność energetyczną, optymalizację operacji oraz poprawę doświadczeń klientów.
Jak zacząć wdrażanie zmian, które pomogą nam zwiększyć konkurencyjność i dostosować się do nowych realiów?
Przed wdrożeniem i zaplanowaniem działań kluczowe jest ustalenie priorytetów
Kluczowe jest wprowadzenie stałego monitoringu zużycia energii, aby śledzić postępy, a także zbierać i analizować dane w czasie rzeczywistym. Kolejnym krokiem jest wdrożenie technologii redukujących emisje CO₂ tam, gdzie przyniesie to największe korzyści. Takie podejście umożliwia nie tylko obniżenie kosztów operacyjnych i redukcję emisji nawet o 23%, ale również buduje wizerunek marki odpowiedzialnej społecznie.
Ustalenie priorytetów wymaga kompleksowego podejścia, ponieważ różne obszary działań silnie się przenikają. Strategii dekarbonizacji nie można realizować w izolacji – zmiany w zużyciu energii generują oszczędności, ale też konsekwencje dla innych obszarów operacyjnych. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie tych zależności i integracja działań w kluczowych procesach.
Od czego zacząć?
Skuteczne działania i strategie opierają się na danych. Jeśli posiadamy dane i potrafimy z nich korzystać, możemy zarządzać wieloma kluczowymi aspektami funkcjonowania, dotyczy to również budynków. W pierwszym kroku musimy skoncentrować się na kontroli zużycia energii, identyfikując obszary wymagające optymalizacji. Następnie możemy efektywnie monitorować systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC), zapewniając komfort użytkownikom przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów.
Ważnym elementem jest zarządzanie oświetleniem, wodą oraz bezpieczeństwem, co pozwala na jeszcze lepsze wykorzystanie dostępnych zasobów. Samo zbieranie danych jednak nie wystarczy. Kluczowa jest analiza danych: dzięki nim można wykrywać anomalie i zapewnić pełną kontrolę nad operacjami budynkowymi. Dzięki inteligentnym systemom optymalizacji, budynki mogą dynamicznie reagować na zmienne warunki – zarówno pogodowe, jak i związane z bieżącym funkcjonowaniem. Systemy obejmujące instalacje HVAC i zarządzanie oświetleniem mogą obniżyć roczne rachunki za energię aż o 24%*, co jest szczególnie ważne przy rosnących cenach energii.
Mam dane, i co dalej?
Świadome wykorzystanie danych to klucz do osiągnięcia wymiernych korzyści w wielu obszarach. Przede wszystkim pozwala na obniżenie kosztów operacyjnych (OpEx) dzięki optymalizacji procesów i wykrywaniu obszarów, które wymagają usprawnień. Dane wspierają także optymalizację wydajności aktywów poprzez lepsze zarządzanie ich cyklem życia oraz prognozowanie ewentualnych awarii. Co więcej, ich wykorzystanie przyczynia się do ograniczenia wpływu na środowisko, wspierając działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Odpowiednia analiza danych umożliwia poprawę efektywności energetycznej poprzez bardziej wydajne zarządzanie energią. Co więcej, dane wspierają tworzenie komfortowych warunków zarówno dla pracowników, jak i klientów sklepu czy galerii. Jakość powietrza, odpowiednia temperatura i wilgotność mają ogromny wpływ na komfort odwiedzających i pracowników. W ramach kompleksowej oferty Schneider Electric EcoStruxure Building Activate zidentyfikowaliśmy 5 obszarów, w których możemy poprawić efektywność:
- Zarządzanie miejscem pracy – zapewnienie komfortu i zdrowia użytkowników. Automatyzacja środowisk pracy i przestrzeni handlowej pozwala poprawić te parametry nawet o 30%
- Zarządzanie operacyjne – Obniżenie kosztów operacyjnych (OpEx). Analiza danych w połączeniu z serwisem predykcyjnym umożliwia wydłużenie żywotności urządzeń nawet o 30%
- Zarządzanie majątkiem – Optymalizacja wydajności aktywów. Aż 90% problemów operacyjnych można rozwiązać zdalnie, co znacząco minimalizuje koszty serwisowe i przestoje w działalności.
- Zarządzanie zrównoważonym rozwojem – Ograniczenie wpływu na środowisko. Wymierne korzyści wizerunkowe
- Zarządzanie energią – Poprawa efektywności energetycznej poprzez redukcję zużycia energii do 24%
*Dane pochodzą z projektów własnych Schneider Electric
Marek Olszewski, ekspert ds. automatyki budynkowej i BMS w Schneider Electric
Newsletter SCF News
Obserwuj rynek centrów handlowych
Dołącz do ponad 7000 czytelników i otrzymuj codzienny, bezpłatny newsletter