W EPP od lat redukujemy emisje dwutlenku węgla konsekwentnie zmierzając ku realizacji celów dekarbonizacyjnych, które zatwierdziliśmy z SBTi. Ograniczenie emisji to kluczowy punkt naszej strategii ESG, a zaraz za nim jest odpowiedzialne zarządzanie odpadami. Dotychczas mogliśmy jedynie szacować te wartości na podstawie liczby kontenerów i powierzchni najmu. Dziś – dzięki narzędziu WasteTracker – mamy dokładne dane niemal w czasie rzeczywistym – mówi w komentarzu dla dla SCFNews | Retailnet.pl Weronika Łakoma, managerka ds. zrównoważonego rozwoju w EPP.
EPP jest wystawcą targów #scf2025fall, które odbędą się we wrześniu tego roku, na terenie EXPO XXI w Warszawie.
Zwiększająca się z roku na rok ilość odpadów – szczególnie w ośrodkach miejskich – stanowi wyzwanie nie tylko dla gospodarki Polski, ale też biznesu. Wystarczy spojrzeć na liczby. Najnowsze dane GUS za 2024 rok pokazują, że przeciętny mieszkaniec naszego kraju wytworzył rocznie około 376 kg odpadów komunalnych – 20 kg więcej niż rok wcześniej. Tyle waży średniej wielkości fortepian. Ile z tego zostało poddane recyklingowi? Niespełna 20%. Efekt? Wysypiska pełne odpadów, produkujące duże ilości metanu, gazu cieplarnianego, który jest wiele razy bardziej szkodliwy dla klimatu niż CO2.
W EPP od lat redukujemy emisje dwutlenku węgla konsekwentnie zmierzając ku realizacji celów dekarbonizacyjnych, które zatwierdziliśmy z SBTi. Ograniczenie emisji to kluczowy punkt naszej strategii ESG, a zaraz za nim jest odpowiedzialne zarządzanie odpadami. Podejmujemy szereg działań na rzecz lepszej segregacji i zwiększenia wskaźnika recyklingu. Motorem zmian i wdrażanych innowacji w tym obszarze są nie tylko nasze ambicje, ale też najemcy, którzy coraz częściej oczekują precyzyjnych danych o ilości generowanych przez nich odpadów. Dotychczas mogliśmy jedynie szacować te wartości na podstawie liczby kontenerów i powierzchni najmu. Dziś – dzięki narzędziu WasteTracker – mamy dokładne dane niemal w czasie rzeczywistym. To innowacyjne rozwiązanie polskiej firmy o tej samej nazwie, które można w skrócie opisać jako inteligentny licznik odpadów. Zostało zaprojektowane przez ekspertów z branży nieruchomości, a jego celem jest kompleksowe monitorowanie generowanych odpadów w budynkach komercyjnych.
Zasada działania
WasteTracker składa się z terminala wagowego instalowanego w komorze śmieciowej, systemu identyfikacji wyrzucającego odpady oraz modułu analitycznego dostępnego online. Zanim odpady trafią do kontenerów, są dokładnie ważone i rejestrowane w podziale na odpowiednie frakcje i wytwórcę. Co jest szczególnie ważne, cały proces jest szybki i intuicyjny z perspektywy użytkownika, a najemcy mają dostęp do swojej bazy danych.
Narzędzie pozwala nam dokładnie monitorować ilość generowanych odpadów oraz usprawnia raportowanie. Dzięki niemu budujemy też zaangażowanie najemców w segregację, wymagając rejestrowania odpadów oraz dostarczając im precyzyjne podsumowania. Zbierane dane pozwalają nam także identyfikować obszary, które należy poprawić, jak np. nadmiar odpadów czy błędy w segregacji. Stają się one również punktem wyjścia do wspólnych inicjatyw, takich jak optymalizacja logistyki odbioru odpadów, kampanie edukacyjne czy promocja dobrych praktyk.
Pierwsze wdrożenie w centrum handlowym
Pierwsze wdrożenie systemu miało miejsce w maju tego roku w naszym poznańskim centrum handlowym King Cross Marcelin. To obiekt, w którym z wielkim sukcesem przeprowadziliśmy pilotażowy projekt kompleksowej modernizacji energetycznej. W efekcie budynek awansował do klasy energetycznej C, spełniając jednocześnie kryteria Taksonomii UE w zakresie łagodzenia skutków zmian klimatu. Naturalnym kolejnym krokiem było więc wdrożenie rozwiązania w zakresie monitorowania i zarządzania odpadami właśnie tam. Dostęp do szczegółowych, wiarygodnych danych pozwala dziś precyzyjnie wyznaczać cele i śledzić postępy w redukcji odpadów, a tym samym – skutecznie dalej ograniczać ślad węglowy obiektu. Już w pierwszym miesiącu funkcjonowania narzędzia, zarejestrowano 29 tys. kg odpadów z czego 45% podlegało segregacji. W projekt aktywnie zaangażowało się 80% najemców centrum handlowego.
W najbliższym czasie planujemy rozwinięcie współpracy z WasteTracker także o kompleks biurowy Park Rozwoju w Warszawie, w którym EPP ma swoją siedzibę. A to dopiero początek – stopniowo chcemy zwiększać skalę tej inicjatywy w ramach zarządzanego przez nas portfela nieruchomości. Skorzystają na tym wszyscy – centra handlowe i biurowce, ich najemcy, klienci, a także klimat i środowisko.
EPP ma portfolio 28 obiektów handlowych
EPP jest największym zarządcą centrów handlowych w Polsce pod względem powierzchni najmu (GLA). Portfel, którym zarządza, obejmuje 34 projekty (28 obiektów handlowych i 6 kompleksów biurowych) o łącznej wartości około 2,9 miliardów euro i powierzchni najmu wynoszącej 1,2 miliona metrów kwadratowych. Nieruchomości są zlokalizowane w najbardziej atrakcyjnych polskich miastach o największym popycie konsumenckim i potencjale wzrostu.
EPP dąży do dostarczenia najemcom atrakcyjnej i innowacyjnie zarządzanej powierzchni, wspierając w ten sposób rozwój ich biznesu. Należy do Redefine Properties, drugiego największego funduszu inwestującego w nieruchomości (REIT) notowanego na giełdzie w Johannesburgu (JSE).
`