Globalworth Poland wdrożył system WasteTracker w 11 budynkach ze swojego portfolio, w tym również w dwóch typu mixed-use: Supersamie i Renomie. Stanowi to znaczący krok w transformacji branży w Polsce w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Dane z pierwszego kwartału 2025 roku obrazują nie tylko skalę projektu, ale również jego praktyczne zastosowanie przez najemców.
Kompleksowe zarządzanie odpadami w budynkach zmaga się z namacalnymi wyzwaniami. Aby skuteczniej kontrolować ten obszar, Globalworth Poland – właściciel i zarządca nieruchomości komercyjnych – rozpoczął współpracę ze startupem WasteTracker. Firma opracowała inteligentny system monitorowania odpadów, który umożliwia śledzenie i dokumentowanie wagowo strumieni odpadów. To narzędzie odgrywa kluczową rolę w zrównoważonym zarządzaniu budynkami z portfela Globalworth Poland. WasteTracker to połączenie terminala wagowego z kartami dostępu pracowników oraz zaawansowanego systemu analitycznego tworzy ekosystem umożliwiający redukcję ilości generowanych odpadów, zwiększenie udziału odpadów posortowanych oraz ustalanie celów KPI.
„Zarejestrowanie 215 najemców w systemie przy jednoczesnym dostępie 377 firm do monitorowania produkcji odpadów wskazuje na wysoką adopcję technologii przez społeczność biznesową w budynkach Globalworth. Szczególnie wymowny jest fakt 2188 rejestracji odpadów w pierwszym kwartale 2025 roku, co przekłada się na średnio 24 rejestracje dziennie w skali 11 nieruchomości. Te liczby dowodzą, że system nie pozostaje jedynie kolejną aplikacją, ale faktycznie służy codziennemu monitorowaniu i zarządzaniu odpadami” – komentuje Przemysław Kiwer, Property Management Director Southern Poland, Globalworth Poland.
Wpływ dla strategii ESG i compliance
„Wdrożenie systemu w portfelu Globalworth Poland ma szczególne znaczenie w kontekście rosnących wymagań regulacyjnych, w tym raportowania CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). Możliwość dokładnego pomiaru i wizualizacji wagi wszystkich frakcji dostarcza najemcom konkretnych danych niezbędnych do rzetelnego raportowania ESG, redukcji ilości wytworzonych odpadów oraz zwiększenie udziału odpadów sortowanych na frakcje. To rozwiązanie problemu, z jakim boryka się większość firm – braku wiarygodnych danych o własnej produkcji odpadów” – komentuje Bartosz Marcol, Sustainability & ESG Manager, Globalworth Poland.
Potencjał optymalizacyjny
Najważniejszą wartością WasteTrackera jest jego funkcja diagnostyczna i strategiczna. System umożliwia najemcom świadome zarządzanie odpadami w oparciu o rzeczywiste dane, a nie szacunki. Możliwość analizy struktury odpadów z podziałem na frakcje pozwala na ustawienie ambitnych ale możliwych do zrealizowania celów zarządzania odpadami oraz dostosowanie strategii Zero Waste do specyfiki firmy.
„Współpraca z Globalworth Poland to doskonały przykład, jak ambitna strategia ESG może przekładać się na konkretne działania operacyjne i realne efekty. Od samego początku widzieliśmy po stronie Globalworth ogromne zaangażowanie nie tylko w implementację systemu WasteTracker, ale także w zrozumienie danych, które dostarczamy, oraz w analizę możliwości redukcji odpadów. Bardzo cenimy również wspólne działania edukacyjne skierowane do najemców i zarządców, które miały na celu budowanie świadomości w zakresie zrównoważonej gospodarki odpadami. To partnerskie podejście sprawia, że Globalworth realnie wyznacza standardy w odpowiedzialnym zarządzaniu nieruchomościami biurowymi” – komentuje Renata Hartle, WasteTracker.
Perspektywa rynkowa
Decyzja Globalworth Poland o wdrożeniu innowacyjnego systemu zarządzania odpadami pozycjonuje spółkę jako lidera w zakresie zrównoważonego rozwoju na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Zarządca planuje w niedługim czasie wprowadzić system do pozostałych obiektów. W dobie rosnącej presji regulacyjnej i oczekiwań najemców dotyczących rozwiązań proekologicznych, takie działania stają się nie tylko kwestią odpowiedzialności społecznej, ale również kluczowym czynnikiem konkurencyjności.
„Dane z pierwszego kwartału 2025 roku potwierdzają, że wdrożenie systemu WasteTracker w budynkach Globalworth Poland nie jest jedynie symbolicznym gestem, ale praktycznym narzędziem aktywnie wykorzystywanym przez najemców do optymalizacji gospodarowania odpadami i realizacji celów zrównoważonego rozwoju” – dodaje Przemysław Kiwer, Property Management Director Southern Poland, Globalworth Poland.
„Monitorowanie i odpowiedzialne gospodarowanie odpadami w biurowcach to bardzo istotny element strategii zrównoważonego zarządzania budynkiem. Regularna analiza strumieni odpadów pozwala nie tylko ograniczyć ich ilość trafiających na składowiska, ale także obniżyć koszty operacyjne, zmniejszyć ślad węglowy oraz zwiększyć świadomość ekologiczną najemców. W kontekście celów ESG oraz rosnących wymagań regulacyjnych, wdrożenie skutecznych systemów segregacji, odzysku i raportowania staje się niezbędnym standardemdla nowoczesnych obiektów biurowych” – mówi Alicja Kuczera, Dyrektorka Zarządzająca w PLGBC.
System WasteTracker Globalworth Poland wdrożył również w dwóch obiektach typu mixed-use ze swojego portfolio: Supersamie i Renomie.