Grupa GTC ograniczyła rok do roku emisje CO2 o około jedną piątą, a 93% jej budynków biurowych i handlowych posiada jeden z międzynarodowych certyfikatów środowiskowych.
W najnowszym raporcie GTC, opracowanym zgodnie ze standardem GRI, znajdują się skonsolidowane dane obejmujące działalność na rzecz łagodzenia wpływu na środowisko, wsparcia lokalnych społeczności, a także wzmocnienia standardów dobrego zarządzania na siedmiu rynkach w Europie Środkowo-Wschodniej. W krajach tych GTC jest właścicielem 39 biurowców oraz 6 centrów handlowych. Zakupiony pod koniec 2024 roku portfel prawie 5,2 tys. lokali PRS w Niemczech zostanie uwzględniony w kolejnej edycji raportu.
Wśród kluczowych osiągnięć GTC w zakresie zrównoważonego rozwoju w 2024 roku było ograniczenie o 19% bezpośrednich i pośrednich emisji dwutlenku węgla w zakresach 1 i 2, a także zmniejszenie o 20% wszystkich emisji pośrednich w całym łańcuchu wartości (zakres 3). Mierzone rok do roku wyniki zostały osiągnięte m.in. dzięki stałemu zwiększaniu udziału energii ze źródeł odnawialnych wykorzystywanej do zasilania budynków.
Zgodnie z celem strategicznym, GTC dąży do certyfikowania wszystkich posiadanych i planowanych nieruchomości komercyjnych zgodnie z międzynarodowymi systemami BREEAM, LEED lub DGNB. Na koniec 2024 roku 93% budynków w portfelu Grupy posiadało taki certyfikat, a kolejne 5% znajdowało się w procesie certyfikacji. Certyfikaty środowiskowe posiada już 100% budynków GTC w Polsce, Serbii, Rumunii i Bułgarii – w 2024 roku otrzymały je biurowce Matrix C w Zagrzebiu (DGNB Platinum) oraz Sofia Tower 2 w Sofii (LEED Gold).
Dodatkowo, 21 budynków GTC spełniło do tej pory wymogi certyfikatów „Obiekt bez barier” lub Access4you®, które potwierdzają ich dostępność dla osób z różnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami.
„Wyzwania klimatyczne, zmieniające się oczekiwania użytkowników, rosnąca świadomość społeczna i zmienna kondycja światowej gospodarki, wymagają świadomego i strategicznego podejścia. GTC traktuje te zmiany jako szansę na pogłębienie zaangażowania w ochronę środowiska, odpowiedzialność wobec lokalnych społeczności oraz przejrzyste zarządzanie. Zaangażowanie naszego zespołu przekłada się na postęp w ograniczaniu emisji CO2, wzrost wykorzystania zielonej energii czy zmniejszenie zużycia wody w naszych budynkach. Działania te pomagają nam optymalizować portfel Grupy w sposób spójny z długoterminowymi celami ESG” – mówi Małgorzata Czaplicka, prezes zarządu GTC S.A.
W 2024 roku Grupa GTC aktywnie realizowała inicjatywy podkreślające jej zaangażowanie w budowanie zdrowych, zrównoważonych i otwartych społeczności. Firma zorganizowała w swoich biurowcach i centrach handlowych dziesiątki wydarzeń promujących zdrowy tryb życia i międzypokoleniową integrację – w tym rodzinne pikniki, miejskie gry terenowe, świąteczne warsztaty, festiwal siatkówki czy zajęcia z jogi. Klienci i najemcy mogli też skorzystać z darmowych badań profilaktycznych oraz oddać krew, a dzieci uczestniczyć w aktywnościach sportowych.
GTC zorganizowało też edukacyjne kampanie proekologiczne oraz promujące korzystanie z rowerów. W ramach zbiórek elektroodpadów rozdawano rośliny i nasiona. Grupa była też zaangażowana w zasadzenie 815 drzew w Polsce.
Nie zabrakło także wsparcia dla organizacji charytatywnych i lokalnych inicjatyw – GTC nieodpłatnie udostępnia przestrzeń w swoich budynkach na działania promujące m.in. pomoc humanitarną oraz umożliwia lokalnym przedsiębiorcom sprzedaż produktów ekologicznych i rzemieślniczych.
Opublikowany raport zawiera też szczegółowe dane na temat środowiska pracy GTC, w tym równości zatrudnienia – aktualnie 57% zespołu GTC i prawie połowa osób zajmujących stanowiska managerskie, to kobiety.