Po decyzji rządu o „odmrożeniu” handlu sklepy od razu rozpoczęły przygotowania do ponownego otwarcia 1 lutego.
Jak poinformował Minister Zdrowia na konferencji, od poniedziałku, podobnie jak po jesiennym lockdownie, w najwyższym reżimie sanitarnym znów będą mogły być czynne m.in. sklepy odzieżowe, obuwnicze, perfumerie, jubilerzy, a także sklepy sportowe, z elektroniką, wyposażeniem wnętrz oraz ofertą dla dzieci. Dołączą one do działających do tej pory sklepów spożywczych, meblarskich, księgarni, drogerii, aptek i usług. Także w Galerii Jurajskiej oferta znów będzie dostępna w znacznie szerszym zakresie niż w ostatnich tygodniach. Przygotowania do otwarcia ruszyły pełną parą.
– Na ten moment czekaliśmy aż 5 tygodni! Od dziś rana niemal w każdym sklepie prowadzone są prace porządkowe, co widać w liczbie stale spływających do nas awizacji – mówi Anna Borecka-Suda, zastępca dyrektora Galerii Jurajskiej. – W lokalach pojawili się także pracownicy. Towar z magazynów przekładany jest obecnie na wieszaki i półki. Sporo jest także dostaw kurierskich, z którymi przyjeżdżają zarówno rzeczy, które trafią na przeceny, jak również nowe kolekcje, które o tej porze roku zwykle już były dostępne np. w sklepach sieci odzieżowych – dodaje.
Sezon zimowych wyprzedaży
Nie tracąc czasu sklepy przygotowują się także do rozruchu sezonu zimowych wyprzedaży. – Przybywa lokali, w których pojawiają się informacje o przecenach, co jest jasnym sygnałem, że pomimo długiego lockdownu, sezon wyprzedażowy nie ominie klientów. Wielu markom zależeć będzie na tym, aby szybko sprzedać towar, który przez ostatnie tygodnie „zamrożony” był w magazynach. Pierwsze zwiastuny obniżek już widać w witrynach – dodaje.
PARTNER PORTALU
Ile sklepów będzie otwarte od poniedziałku? – Liczymy na to, że wszystkie sklepy i punkty usługowe wznowią działalność. Prawie wszyscy nasi najemcy już szykują się do otwarcia. Jednak pełna lista sklepów otwartych najpewniej znana będzie dopiero w poniedziałek. Możliwe, że będzie ona także uzupełniania w kolejnych dniach. Szczegóły na bieżąco pojawiać będą się na naszej stronie internetowej – mówi Borecka Suda.
Negatywne skutki lockdownu
Jak podkreśla przedstawicielka obiektu, zniesienie ograniczeń w handlu w końcu daje sklepom szansę na to, aby w mogły zacząć odrabiać straty. – Wszyscy odczuliśmy negatywne skutki trzeciego lockdownu, dodatkowo przedłużonego do końca lutego. Był to okres zawieszenia, który generował na całym rynku retail wielomiliardowe straty, zwłaszcza, że przypadł na szczyt sezonu zimowych wyprzedaży. Teraz pojawia się odrobina nadziei – mówi.
Sam handel jak i zimowy sezon wyprzedażowy będzie odbywać się tak jak przed świętami przy zaostrzonym reżimie sanitarnym, poinformował rząd. Zniesione zostają natomiast tzw. „godziny dla seniorów”, tzn., że w godzinach od 10 do 12 w sklepach spożywczych, drogeriach i aptekach zakupy będą mogli zrobić wszyscy. Na terenie galerii obowiązywać będzie nadal nakaz zasłaniania nosa i ust, a także obowiązek dezynfekowania rąk i zachowania dystansu społecznego.
Newsletter SCF News
Obserwuj rynek centrów handlowych
Dołącz do ponad 7000 czytelników i otrzymuj codzienny, bezpłatny newsletter
W sklepach i w samej galerii pojawią się także limity osób mogących przebywać tu jednocześnie. O tym, ile to może być osób, informować będą stosowne komunikaty. Jak zapewniają przedstawiciele Jurajskiej, centrum jest gotowe do takiego działania.
– Ze strony Galerii Jurajskiej oraz jej najemców zapewnione są wszystkie niezbędne warunki do bezpiecznego wznowienia handlu. Od początku pandemii nasze centrum działa w pełnym reżimie sanitarnym, stosując się nie tylko do wszystkich zaleceń władz i GIS, ale także wdrażając własne procedury dotyczące m.in. dezynfekcji czy cyrkulacji powietrza w obiekcie – zapewnia Borecka-Suda. – Tak samo jest i teraz. Najbliższe dni poświęcimy na weryfikację tych procedur, konsultacje z najemcami, a także na aktualizację informacji dla klientów o panujących w galerii zasadach tak, aby każdy mógł się z nimi zapoznać wchodząc do obiektu – dodaje.
Gastronomia wciąż zamknięta
Centrum, podobnie jak setki obiektów handlowych w Polsce, czeka także na szczegóły ze strony rządu. – Liczymy, że w najbliższych godzinach pojawi się rozporządzenie Rady Ministrów, w którym znajdzie się dokładna lista sklepów i usług, które mogą działać, a także szczegóły dotyczące m.in. limitów. Na taką informację czekają także nasi najemcy. Póki co opieramy się na informacjach podanych na czwartkowej konferencji prasowej- mówi.
Niestety już teraz wiadomo, że lokale gastronomiczne póki dalej prowadzić będą sprzedaż wyłącznie na wynos i z dostawą, tak jak ma to miejsce od blisko 3 miesięcy. W ten sposób działają dziś 6 restauracji i kawiarni, w tym KFC, McDonald’s, Makarun, Pizza Hut, a także Costa Coffee i Cafe Duo. Zamknięte w Galerii Jurajskiej pozostanie natomiast kino Cinema City, a także studio fitness Calypso. Na zabawę w strefie rozrywki Bajkowy Labirynt również przyjdzie poczekać. Z uwagi na reżim sanitarny z działalności wyłączona będzie także strefa gastronomiczna ze stolikami, a także strefy wypoczynku w galerii.