Rejestracja na SCF 2023 Fall!
Dołącz do 1200 uczestników

PARTNERZY PORTALU

Metro Properties
Metro Properties

PARTNERZY PORTALU

Metro Properties
Metro Properties

[BADANIE] CBRE: branża handlowa ma nadzieję na poprawę koniunktury

Firmy z sektorów logistycznego, handlu i produkcji są zgodne, że otoczenie gospodarcze w tym roku jest trudniejsze niż rok wcześniej – wynika z „Confidence Index” CBRE.

Branże różnie patrzą jednak na przyszłość. Już 9 na 10 firm logistycznych uważa, że ich obroty w najbliższych 12 miesiącach wzrosną lub pozostaną bez zmian. W handlu i produkcji to zdanie podziela 60 proc. firm. Za to w kwestii warunków prowadzenia biznesu w kolejnych miesiącach to logistyka ma większe obawy. Tylko 28 proc. operatorów logistycznych zakłada poprawę, podczas gdy w handlu i produkcji liczy na to 36 proc. firm.

– Logistyka to jeden z tych sektorów rynku, który na pandemii nie tylko nie stracił, ale wręcz zyskał. Dlatego operatorzy logistyczni są bardziej pewni sytuacji rynkowej i ich poziom optymizmu, mimo wyzwań związanych z sytuacją na świecie, plasuje się na podobnym poziomie jak rok temu. Widać jednak, że przedsiębiorcy mają nadzieję, że kolejne miesiące będą lepsze. Spodziewają się zwłaszcza wzrostu obrotów. Liczą na to zdecydowanie bardziej niż na poprawę warunków prowadzenia biznesu – mówi Agata Czarnecka, dyrektor w dziale badań i analiz w CBRE.

Trudne warunki prowadzenia biznesu, ale nadzieja na wyższe obroty

Z raportu „Confidence Index” CBRE wynika, że w ocenie przedsiębiorców z sektorów logistycznego, produkcyjnego i handlu obecna koniunktura w porównaniu z sytuacją sprzed roku jest trudniejsza. Twierdzi tak aż 78 proc. firm. Co trzecia firma oczekuje poprawy otoczenia gospodarczego w najbliższych miesiącach. Niemal połowa (44 proc.) przewiduje pewne zewnętrzne trudności w efektywnym prowadzeniu działalności, a 24 proc. oczekuje, że warunki biznesowe pozostaną na tym samym poziomie co w 2020 roku.

Optymizmem napawa to, że na pytanie o przewidywane zmiany obrotów w przyszłym roku ponad połowa przedsiębiorców (52 proc.) prognozuje wzrost. Co czwarty zakłada, że obroty nie ulegną zmianie, taki sam odsetek oczekuje lekkiego spadku.

– Za optymizmem dotyczącym wzrostu obrotów idą nieco mniej pozytywne prognozy dotyczące rentowności biznesu. Jest to trend, który powtarza się w każdym naszym raporcie. Podczas gdy ponad połowa firm prognozuje wzrost obrotów, 44 proc. przewiduje wyższe poziomy rentowności. Kolejne 27 proc. stwierdziło, że nie spodziewa się zmiany rentowności w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a 29 proc. twierdzi, że ich zyski mogą spaść – mówi Agata Czarnecka.

Logistyka wierzy we własny biznes, mniej w otoczenie gospodarcze

Operatorzy logistyczni surowo oceniają obecną koniunkturę gospodarczą. Niemal 7 na 10 przedsiębiorców twierdzi, że obecne warunki rynkowe są trudniejsze niż 12 miesięcy temu. Dodatkowo, zaledwie 28 proc. firm ma nadzieję, że za rok warunki prowadzenia biznesu będą korzystniejsze. Okazuje się jednak, że mała wiara w otoczenie gospodarcze nie idzie w parze z niską oceną prowadzenia własnego biznesu. Niemal wszystkie, bo 92 proc. firm logistycznych uważa, że ich obroty w najbliższych miesiącach wzrosną lub pozostaną bez zmian. Dodatkowo, połowa firm logistycznych spodziewa się wyższych zysków w nadchodzącym roku. Spadek przewiduje co trzeci przedsiębiorca.

Handel i produkcja liczą na poprawę warunków biznesowych

Już 88 proc. przedsiębiorców z sektorów handlu i produkcji uważa, że obecne warunki rynkowe są trudniejsze niż 12 miesięcy temu. Przedsiębiorstwa produkcyjne i handlowe patrzą za to w przyszłość z większym optymizmem niż logistycy – 36 proc. z nich uważa, że warunki prowadzenia działalności będą korzystniejsze (w logistyce 28 proc.). Co do obrotów, na wzrosty w kolejnych miesiącach liczy 6 na 10 przedsiębiorstw handlowych i produkcyjnych, natomiast dwie piąte spodziewa się spadku. Wyższych zysków spodziewa się 38 proc. firm, co czwarta przewiduje spadek, a 37 proc. nie przewiduje żadnych zmian.

SCF MAGAZINE

Czasopismo rynku retail

Zobacz

Codzienny newsletter

Rejestracja

Targi centrów handlowych

Weź udział