Strona główna Newsletter SCF 2023 Spring

Bez finału trzeci przetarg na łódzką „Sukcesję”

Fiaskiem zakończył się trzeci przetarg na sprzedaż spółki Fabryka Biznesu, która jest właścicielem galerii “Sukcesja”. Pomimo obniżenia ceny o prawie jedną trzecią, w stosunku do pierwszej ceny wywoławczej, nadal nie ma chętnego na przejęcie łódzkiego centrum. 

W pierwszym przetargu cena wywoławcza wynosiła 126 mln zł. W drugim cena spadła do 120 mln zł, a w trzecim do 99 milionów. Jak będzie cena w kolejnym, czwartym przetargu? 

Otwarta w 2015 roku Sukcesja jest najnowszym centrum handlowym w Łodzi.  Całkowita powierzchnia to 128 tys. mkw. z czego około 45 tys. mkw. stanowiła powierzchnia najmu.  Od samego początku Sukcesja miała jednak problem z komercjalizacją, w konsekwencji czego na początku 2019 r. złożono wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego, które zostało jednak umorzone 31 października 2019 r. Powodem umorzenia był brak porozumienia z  konsorcjum banków. 

Fabryka Biznesu, czyli inwestor Sukcesji, próbowała ratować projekt znajdując inwestora zewnętrznego. Ostatecznie o losie Sukcesji zdecydował jednak COVID. W czasie pierwszego lockdownu Sukcesja jako jedna z pierwszych wprowadziła abolicję czynszową dla swoich najemców. Kryzys wywołany pandemią miał jednak katastrofalny wpływ na ten projekt.  Od kwietnia ubiegłego roku Sukcesja była w stanie upadłości. Po 5 latach działalności, 30 czerwca 2020 roku, galeria została zamknięta.