Newsletter SCF News
Dołącz do 6000 odbiorców!

PARTNERZY PORTALU

Metro Properties
Metro Properties

PARTNERZY PORTALU

Metro Properties
Metro Properties

W pełni zrównoważona modernizacja Placu Unii

W Placu Unii trwa modernizacja poziomu +1, który już z początkiem przyszłego roku zaoferuje dodatkowe 5000 mkw. nowoczesnej i ekologicznej powierzchni biurowej.  Zgodnie z globalną strategią właściciela budynku – firmy Invesco Real Estate, która realizuje wszystkie nowe inwestycje w myśl idei zrównoważonego rozwoju, także prace związane z remodelingiem obiektu prowadzone są w sposób skutecznie ograniczający negatywny wpływ na środowisko naturalne. Odpady powstałe w czasie modernizacji są segregowane oraz dostarczane wyspecjalizowanym firmom zajmującym się recyklingiem. Z kolei część pozyskanych materiałów trafia do ponownego użycia na terenie budowy.

Plac Unii to nowoczesny obiekt typu mixed-use, który wyróżnia się na mapie Warszawy swoją architekturą oraz jest ceniony za wysoką jakość powierzchni biurowych przez najemców, którzy przedłużają umowy na kolejne lata. Kompleks składający się z trzech budynków, w ramach prowadzonej obecnie modernizacji, już w przyszłym roku zaoferuje łącznie ponad 46 000 mkw. powierzchni biurowej do wynajęcia. Dzięki modułowej konstrukcji poszczególnych kondygnacji, Plac Unii zapewnia funkcjonalną i elastyczną pod względem aranżacji powierzchnię biurową klasy A+.

Modernizacja poziomu +1 Placu Unii

Generalnym Wykonawcą prac związanych z modernizacją poziomu +1 jest Forbis Group posiadająca wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i aranżacji nowoczesnych powierzchni komercyjnych. Firma ta w ramach przebudowy nawiązała współpracę z fundacją Climate Strategies Poland, która zajmuje się monitorowaniem i raportowaniem emisji śladu węglowego oraz doradza w sposobach jego redukcji. Współpraca obu podmiotów wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju Placu Unii. Generalny Wykonawca zobowiązany jest w każdym miesiącu do przedstawienia zarządcy budynku raportu dotyczącego m.in. utylizacji odpadów.

– Przy wyborze generalnego wykonawcy prac bardzo istotne było dla nas, by firma odpowiedzialna za przebieg modernizacji realizowała swoje działania zgodnie z ideą zrównoważonego budownictwa. Zwracaliśmy uwagę na to, by materiały budowlane dostarczane były głównie przez rodzimych producentów, co ogranicza zbędny transport międzynarodowy. Wykonawca musiał przedstawić także swoje rozwiązania ograniczające zużycie prądu i wody czy pylenie. Ważne było dla nas także to, że firma Forbis Group nawiązała współpracę z podmiotami zajmującymi się profesjonalną utylizacją i odzyskiem surowców. Wszystkie odpady sortowane są na poszczególne grupy na miejscu budowy i kolejno umieszczane w specjalnych kontenerach. Następnie są one przekazywane podmiotom zajmującymi się ich odzyskiem zgodnie z obowiązującym polskim prawem i w oparciu o rządowy system BDO (Baza Danych Odpadowych), którego celem jest szczegółowe monitorowanie wszystkich danych odpadów – mówi Aneta Rusiniak, Associate Director, Asset Management Invesco Real Estate.

plac-unii
Plac Unii

W maju br. utylizacji poddano łącznie 154 kontenery o objętości ok. 1300 m3. Z kolei w czerwcu było to 178 kontenerów o objętości ok. 1500 m3. Odpady poddawane są sortowaniu na etapie rozbiórek. Do recyklingu oddanych zostaje około 95% wszystkich odpadów.

Gruz betonowy, gruz ceglany, szkło, a także płyty GK zostają przerobione na kruszywo i materiał służący do utwardzania terenu. Bloczki silikatowe odzyskane w całości są składowane na budowie do ponownego użycia lub zostają przekazane do utylizacji po zgromadzeniu ilości pozwalającej zapełnić całkowicie samochód ciężarowy. Celem takiego działania jest ograniczenie emisji CO2 związanej z transportem. Podobne działania są podejmowane w przypadku styropianu. Odzyskany styropian trafia do maszyny kruszącej, a następnie w postaci granulatu, stanowi wypełnienie mebli. Z kolei przewody elektryczne poddane zostały tzw. korowaniu, aby odzyskać czystą miedź. Natomiast płyty wiórowe z likwidowanych lokali zostały zdemontowane i przygotowane do powtórnego wykorzystania na cele organizacji placu budowy.

Na koniec czerwca 2021 stan zaawansowania prac rozbiórkowych w poszczególnych budynkach biurowca (A, B, C) wynosił 95%.

Najemcy zainteresowani biurami na poziomie +1 Placu Unii mogą wciąż odwiedzić showroom, w którym prezentowane są rozwiązania i możliwości aranżacji charakteryzujące nową przestrzeń biurową. Spotkania odbywają się przy udziale agentów odpowiedzialnych za komercjalizację z firmy Colliers International.

Zarządcą budynku oraz firmą odpowiedzialną za nadzór inwestorski jest firma CBRE. Inwestorem przebudowy jest właściciel Placu Unii – firma Invesco Real Estate. Za koncepcję projektową aranżacji nowej przestrzeni biurowej odpowiada warszawskie studio Trzop Architekci.

50 najemców Placu Unii

Plac Unii to nowoczesny obiekt wielofunkcyjny, który wyróżnia się na mapie Warszawy ciekawą architekturą oraz jest ceniony za wysoką jakość powierzchni biurowych. Kompleks składający się z trzech budynków rozdzielonych szklanym dachem (dwóch 6-kondygnacyjnych oraz 21-piętrowej wieży) łącznie oferuje ponad 41 000 mkw. powierzchni do wynajęcia oraz 800 miejsc parkingowych. Dzięki modułowej konstrukcji poszczególnych kondygnacji, Plac Unii zapewnia funkcjonalną i elastyczną pod względem aranżacji powierzchnię biurową klasy A+. W biurowcu zastosowano liczne rozwiązania ekologiczne wpływające bezpośrednio na realne oszczędności najemców, a sam projekt otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie bardzo dobrym, przyznawany obiektom zrealizowanym zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa. Każda z części kompleksu posiada oddzielne wejście, osobne piony komunikacyjne oraz niezależne recepcje.

Z początkiem 2022 roku zakończy się modernizacja poziomu +1 w wyniku czego obiekt zyska dodatkowe 5000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

W części retail na trzech poziomach pasażu handlowo-usługowego znajduje się 50 najemców, w skład których wchodzą m.in.: H&M, Benetton, Massimo Dutti, Vistula, Miele, Empik, iSpot, Midi Zoo, Smyk, Duka, Hebe czy Douglas. Na terenie obiektu do dyspozycji klientów są także klub fitness Zdrofit, restauracje i wiele punktów gastronomicznych oraz supermarket SuperSam. Obiekt posiada komfortowy, wielokondygnacyjny parking mieszczący stanowiska dla ponad 500 samochodów.

Zarządcą budynku jest firma CBRE.

SCF MAGAZINE

Czasopismo rynku retail

Zobacz

Codzienny newsletter

Rejestracja

Targi centrów handlowych

Weź udział