Wkrótce SCF 2024 Fall
Leasing, inwestycje, zarządzanie. Trwa rejestracja uczestników na najważniejsze spotkanie decydentów rynku centrów handlowych. 1400 uczestników. 25-26.09.24, Warszawa, Expo XXI.
Leasing, inwestycje, zarządzanie. Trwa rejestracja uczestników na najważniejsze spotkanie decydentów rynku centrów handlowych. 1400 uczestników. 25-26.09.24, Warszawa, Expo XXI.
Kupujący w e-sklepach chcą otrzymać towar w opakowaniu zwrotnym wielokrotnego użytku i są gotowi zapłacić za nie kaucję – wynika z badania „Opakowania zwrotne w logistyce e-commerce” przeprowadzonego na zlecenie Arvato Supply Chain Solutions w Polsce przez naukowców z Katedry Logistyki i Innowacji Uniwersytetu Łódzkiego.
Popularność zakupów on-line przyczynia się do wzrostu ilości używanych opakowań, a w konsekwencji odpadów opakowaniowych. Przedsiębiorcy działający w branży e-commerce dostrzegają potrzebę stworzenia warunków do pełnego recyklingu opakowań lub wielokrotnego ich wykorzystania. Duże znaczenie ma także rosnąca świadomość ekologiczna Polaków, która przekłada się na wybory zakupowe. Jednym z oczekiwań e-kupujących jest stosowanie przez firmy ekologicznych opakowań wysyłanych produktów. Wiele sklepów wprowadza w tym zakresie innowacje, zastępując folie kartonami lub „odchudzając” opakowania, co skutkuje ograniczeniem zużywanych do ich produkcji surowców. Teraz być może w tym zakresie czeka nas rewolucja! Z badań ekspertów z Uniwersytetu Łódzkiego wynika, że klienci są gotowi na używanie opakowań wielorazowych i co więcej, są skłonni zapłacić za nie kaucję!
Dla 56,4 proc. badanych osób ważny jest materiał, z jakiego wykonane jest opakowanie. Najlepiej, aby był biodegradowalny lub nadawał się do recyclingu. Ponad połowa badanych uważa, że odzież i obuwie, artykuły dla dzieci i zabawki oraz książki zdecydowanie można pakować w opakowanie wielokrotnego użytku. A aż 44 proc. respondentów chciałoby otrzymywać produkty w opakowaniach zwrotnych wielorazowego użytku za kaucją. Chęć takiego zakupu w sklepie on-line rośnie wraz z wiekiem (do około 50 lat). Najwięcej osób niezdecydowanych na zakup produktu w opakowaniu zwrotnym za kaucją jest w grupie badanych powyżej 60 (46,7 proc.) oraz poniżej 20 roku życia (36,4 proc.).
Opakowanie zwrotne musi podlegać zwrotowi, w ramach którego konsument odzyska poniesioną kaucję. Respondenci w większości są gotowi na poniesienie takiego dodatkowego kosztu. Ponad 40 proc. osób deklaruje chęć zapłacenia od 50 gr do 5 zł. 11,9 proc. ankietowanych zapłaciłoby kwotę w przedziale 5,01−10,00 zł, a zdaniem 22,5 proc. respondentów koszt kaucji powinien być uzależniony od kwoty zakupów.
Często respondenci wskazywali na taką samą formę dostawy, jak i zwrotu opakowania wielokrotnego użytku. Ponad 46 proc. badanych chciałoby zwrócić opakowanie w paczkomacie. Na kolejnym miejscu są specjalne automaty do zwrotu opakowań ustawione przy wejściu do każdej galerii handlowej (11,5 proc.) lub przy sklepie wielopowierzchniowym (21,7 proc.) oraz kurier (10,7 proc.). Preferowany sposób zwrotu opakowania może zależeć także od zakupionego produktu (tj. wielkości opakowania), sposobu dostawy/odbioru danego towaru, bądź obecnej sytuacji konsumenta.
– Nasze badanie pokazuje, jakich zmian oczekują klienci i jak szybko rosną ich ekologiczne wymagania – mówi Lidia Ratajczak-Kluck, Prezes Zarządu Arvato Supply Chain Solutions w Polsce. – Dziś klienci chcą kupować produkty firm, które podejmują realne działania ograniczające wpływ biznesu na środowisko. Dlatego wprowadzanie ekologicznych rozwiązań w zakresie opakowań zamówień z esklepów jest bardzo ważnym zadaniem dla wszystkich firm z branży e-commerce – producentów, operatorów logistycznych czy dostawców. Opakowanie mówi klientowi, z jaką marką ma do czynienia i jest nośnikiem informacji o tym, jak firma dba o środowisko.
Dołącz do ponad 7000 czytelników i otrzymuj codzienny, bezpłatny newsletter
– Cieszymy się ze współpracy z Arvato Supply Chain Solutions w Polsce i udziału w przedsięwzięciu zorientowanym na zbliżenie praktyki gospodarczej i nauki, zwłaszcza na styku tak dynamicznie rozwijającej się obecnie logistyki oraz tak znaczącej dla każdego z nas ekologii. Wierzę, że badanie, które jest częścią projektu „Opracowanie ekologicznego opakowania wielokrotnego użytku do wykorzystania w obsłudze logistycznej e-commerce” przyniesie korzyści zarówno naszemu biznesowemu partnerowi, jak i nam wszystkim – zarówno klientom, którzy dokonują zakupów on-line, jak i osobom, które zajmują się wyzwaniami współczesnej logistyki – mówi dr hab. Agnieszka Bukowska-Piestrzyńska, prof. UŁ z Katedry Logistyki i Innowacji Uniwersytetu Łódzkiego.
Uwaga: pełną wersję raportu z badania można pobrać tutaj: https://blog.arvato.pl/opakowania-zwrotne-w-logistyce-e-commerce