Strona główna Newsletter SCF 2023 Spring

Metro Properties zdobyło nagrodę BREEAM Awards 2022 dla M1 Łodź

Metro Properties zdobyło prestiżową nagrodę BREEAM SUMMIT Awards 2022 dla centrum handlowego M1 w Łodzi. W konkursie oceniano projekty komercyjne i publiczne z kilkunastu krajów Europy, Azji i obu Ameryk.

M1 Łodź zwyciężyło w kategorii obiektów komercyjnych (Commercial Project – In-use Award). Uroczysta gala odbyła się w Londynie. Centrum zarządzane przez Metro Properties jest jedynym obiektem z Polski, nagrodzonym w tegorocznej edycji.

– Ta nagroda to wspaniałe wyróżnienie dla całego zespołu Metro Properties , który konsekwentnie realizując politykę zrównoważonego rozwoju utrzymuje najwyższe standardy funkcjonowania obiektów, obecnych na rynku od ponad 20 lat – mówi Jakub Jarczewski Dyrektor Działu PR i Rozwoju Biznesu.

Pod koniec ubiegłego roku firma uzyskała certyfikaty Bream In-Use dla wszystkich centrów M1 w Polsce, uzyskując wysokie oceny „Outstanding” w kategorii Building Management oraz „Excellent” w kategorii Asset Performance. Co więcej, utrzymana została ocena ratingowa z 2018 r., a w większości obszarów podwyższono punktację procentową.

Centrum M1 Łódź zdobyło statuetkę w kategorii obiektów komercyjnych (Commercial Project – In-use Award), zwyciężając nad projektami z Hiszpanii i Francji. Obiekt został nominowany również w kategorii Regional Award Central and Eastern Europe.

– Człowiek wybiera środowisko, w którym czuje się bardziej komfortowo. Budynki certyfikowane są przyjazne dla pracowników i najemców jak również dla osób, które je odwiedzają, zapewniając im optymalne środowisko. Ekologiczna nieruchomość charakteryzuje się niższymi kosztami eksploatacyjnymi tj. zużycia mediów, segregacji odpadów oraz ich wywozu i zagospodarowania, stosowania atestowanych materiałów, lepszej jakości i zwiększonej ilości terenów zielonych. To bardzo ważne elementy sprawnego funkcjonowania obiektu handlowego zarówno z punktu widzenia ekonomii zarządzania, jak i wpływu na środowisko naturalne – podkreśla Renata Kinde- Czyż Prezes Zarządu Metro Properties .

M1 Łódź z nagrodą BREEAM Awards 2022

M1 Łódź to jednokondygnacyjna galeria handlowa, zlokalizowana w północno-wschodniej części miasta, z szeroką ofertą sklepów i punktów usługowych niemal wszystkich branż. Na powierzchni 228 tysięcy mkw. znajduje się obiekt handlowy i tereny zielone, stanowiące 37 procent całkowitej powierzchni działki.

Centrum M1 Łódź jest obiektem systematycznie modernizowanym, w którym istotnym punktem zarządzania jest optymalizacja zużycia mediów i dbałość o minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko. Z najemcami podpisano tzw. zielone umowy najmu, zobowiązujące partnerów biznesowych Metro Properties do działania w zgodzie z polityką zrównoważonego rozwoju i stosowania się do wysokich standardów z zakresie ochrony środowiska naturalnego.

W centrum obowiązuje ścisła segregacja i dbałość o redukcję odpadów, kierowanych do środowiska, jak gazy, pyły, ścieki czy zanieczyszczenia świetlne. Woda deszczowa odzyskiwana jest do ponownego użycia, a tereny zielone wokół utrzymywane tak, by zachować ich bioróżnorodność. Obiekt został wyposażony w elementy poprawiające byt zwierząt: bezkręgowców, nietoperzy i ptaków. Znacząco zoptymalizowano zużycie wody, dzięki montażowi szeregu specjalistycznych urządzeń, energii elektrycznej dzięki wymianie na oświetlenie ledowe we wnętrzach obiektów i na zewnętrznych nośnikach reklamowych oraz emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Wiele uwagi poświęcono też wprowadzeniu specjalnych procedur, audytom ich wykonania i edukacji wszystkich pracowników. M1 Łódź jest wyposażone w udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, kobiet karmiących i rodziców z małymi dziećmi. Dojazd na miejsce jest możliwy samochodem, komunikacją miejską i rowerem.

Nagrody BREEAM Awards są przyznawane co roku przez BRE, organizację, która od 30 lat ocenia zrównoważony rozwój zarówno planowanych jak również istniejących obiektów komercyjnych i publicznych. BREEAM Awards to coroczne święto wyróżniające projekty i organizacje, które w ocenie niezależnego jury, przodują ze znaczącymi osiągnięciami w zakresie zrównoważonego projektowania, rozwoju i zarządzania budynkami. Metro Properties zarządza siecią dziewięciu centrów popularnej marki M1 w Polsce, zlokalizowanymi w centralnej i południowej części kraju. To 450 tysięcy mkw. powierzchni handlowej, na której swoje sklepy i punkty usługowe prowadzi ponad 900 najemców niemal wszystkich branż.

Metro Properties sp. z o.o. jest spółką serwisową międzynarodowego koncernu METRO AG, oferującą usługi w zakresie profesjonalnego zarządzania nieruchomościami i procesami inwestycyjnymi. Spółka odpowiada za strategiczny rozwój nieruchomości, planowanie, budowę, wynajem, sprzedaż/kupno nieruchomości. W zakresie odpowiedzialności spółki leży center i facility management.