[WYWIAD] Agata Witkowska, Rituals: chcemy otwierać około 20 sklepów rocznie

W 2023 otworzymy 20 sklepów. Przez następne lata też mamy w planie otwierać pomiędzy 18 a 20 sklepów rocznie. Tempo jest więc duże, ale taka strategia w Rituals się sprawdza. Dowodem na to są kraje, w których mamy już rozwiniętą sieć sklepów mówi w rozmowie z Retailnet Agata Witkowska, Real Estate Manager Eastern Europe, Rituals

Jaki był 2022 rok dla Rituals? Mijają rok i trzy miesiące od debiutu marki na polskim rynku. Trafiliście na trudny pandemiczny i post pandemiczny czas, ale sieć prężnie się rozwija.

Zarówno pierwsze otwarcie, jak i kolejne, zostały bardzo precyzyjnie z wyprzedzeniem zaplanowane. Mieliśmy świadomość, że jest to z jednej strony ryzykowny okres, ale z drugiej – znając ogromny potencjał marki oraz przekaz, jaki ze sobą niesie, mieliśmy nadzieję, że klienci nas docenią. Przyświecające nam motto „Szczęście można odnaleźć w najmniejszych rzeczach. Naszą pasją jest zamienianie codziennych czynności w chwile warte zapamiętania” oraz nasza oferta, sprawiły, że tak właśnie się stało. Klienci docenili najwyższej jakości produkty, ich wyjątkowe zapachy oraz przepiękne opakowania, dzięki którym każdy może poczuć się wyjątkowo.

R E K L A M A
Food Fyrtel

Czy po otwarciu 17 sklepów można powiedzieć, że marka już na dobre przyjęła się w centrach handlowych? Jak jest odbierana przez wynajmujących i klientów?

Marka jest coraz bardziej rozpoznawalna, choć trzeba mieć na uwadze, że w dużych miastach ta świadomość jest dużo większa. Niemniej jednak mieszkańcy miast, w których nas jeszcze nie ma, dopytują o to, kiedy się pojawimy.

Co do wynajmujących, to mogę chyba powiedzieć, że dziś już nas doceniają, widząc tempo rozwoju, solidność oraz samą ofertę. Wiedzą też, że mamy swoje warunki i że nie wejdziemy do galerii bez ich spełnienia. Nic za wszelką cenę. Jednocześnie z naszej strony liczymy na partnerstwo. Umowa jest dwustronna, dlatego każda ze stron powinna mieć swoją część odpowiedzialności. W końcu to nasz wspólny interes.

Salon Rituals, Manufaktura
Salon Rituals, Manufaktura

Rituals zaczyna ekspansję od największych miast w Polsce. Czy ta strategia się sprawdza? Czy klienci mniejszych miast mogą liczyć na sklepy także u nich?

Strategia otwierania pierwszych sklepów w największych miastach jest jak najbardziej słuszna i przynosi zakładane rezultaty. Dlatego będziemy ją kontynuować również w następnych latach. Niemniej jednak już w 2023 roku pojawimy się w średnich miastach, w kilku regionach. Mam nadzieję, że to dobra wiadomość dla naszych klientów.

Jakie centra handlowe wybiera Rituals? Czy np. sąsiedztwo jest dla Was ważne?

Najlepsze jest pojęciem dość względnym, ale fakt – są to galerie, tzw. „must be”, dla rozpoznawalności marki i ilości odwiedzających ją klientów. Dla nas najważniejsza jest lokalizacja w galerii. Zazwyczaj jest to parter, w otoczeniu marek w gronie których dobrze się czujemy i które mają podobny profil klienta. Ale wszystko zależy tak naprawdę od samego obiektu – jak układa się przepływ klientów, gdzie zlokalizowane są wejścia. Zazwyczaj jedziemy, oglądamy i potencjalna lokalizacja nam się „objawia”.

Salon Rituals, Manufaktura
Salon Rituals, Manufaktura

Podczas naszego pierwszego wywiadu w 2021 roku przy okazji debiutu marki w Polsce padła zapowiedź 100 sklepów w 7 lat. Czy ta strategia będzie utrzymana?

Jak na razie wszystko na to wskazuje. Nie zwalniamy tempa. W 2023 otworzymy 20 sklepów. Przez następne lata też mamy w planie otwierać pomiędzy 18 a 20 sklepów rocznie. Tempo jest więc duże, ale taka strategia w Rituals się sprawdza. Dowodem na to są kraje, w których mamy już rozwiniętą sieć sklepów.

Rituals stawia na zrównoważony rozwój. To wciąż wyzwanie czy kroki w kierunku obowiązujących światowych trendów?

W styczniu tego roku otrzymaliśmy certyfikat BCorp, który przyznawany jest firmom prowadzącym biznes w sposób zrównoważony i odpowiedzialny. Otrzymanie go to dość długi proces, dlatego jesteśmy z tego bardzo dumni. Jednocześnie wiemy, że jeszcze sporo wyzwań przed nami i wciąż staramy się usprawniać nasze składy produktów, opakowania, łańcuchy dostaw, by być jeszcze bardziej przyjaznym naszej planecie. W naszej ofercie posiadamy produkty z opcją uzupełniania (tzw. refill’e) po to, by wspólnie z klientami redukować ilość odpadów oraz negatywny wpływ na środowisko. Cieszymy się, że konsumenci to doceniają i coraz chętniej wybierają produkty z opakowaniami uzupełniającymi.

Rozmawiała: Katarzyna Łabuz

SCF MAGAZINE

Czasopismo rynku retail

Zobacz

Codzienny newsletter

Rejestracja

Targi centrów handlowych

Weź udział