Grupa Ingka: IKEA prowadzi działania na rzecz osób uchodźczych

IKEA Retail Polska nieprzerwanie od lutego 2022 roku prowadzi działania wspierające osoby uchodźcze w znalezieniu pracy, integracji i ustabilizowaniu sytuacji życiowej. W 2023 ponad 260 pracowników i pracowniczek IKEA zaangażowała się w pomoc, która dotarła do 3150 osób w Polsce i Ukrainie. Grupa Ingka, do której należy IKEA Retail w Polsce zapowiada kolejne działania w nadchodzących latach.
Po zrealizowaniu globalnego celu postawionego w 2019 roku, jakim było wsparcie 2500 osób uchodźczych, w grudniu tego roku Grupa Ingka stawia sobie nowy cel. Zobowiązała się do rozwijania kompetencji poprzez szkolenia językowe i specjalistyczne oraz do zatrudnienia kolejnych 3000 osób w kryzysie uchodźczym do końca 2027 roku. Dalsze wsparcie zapowiedziała także IKEA Foundation, która od 2009 roku przekazała na cele pomocowe 300 mln euro.
Działania wspierające osoby uchodźcze w zdobywaniu kompetencji ważnych na rynku pracy Grupa Ingka realizuje zarówno globalnie, jak i lokalnie. W 2022 roku IKEA Retail Polska dołączyła do projektu „Refugee Skills for Employment” („Liczą się umiejętności”). W ramach inicjatywy firma przeprowadziła dwie edycja programu stażowego, którego celem było budowanie i stwarzanie możliwości nabywania umiejętności ważnych na polskim rynku pracy. W obu edycjach udział wzięło łącznie 56 osób. Uczestnicy i uczestniczki zdobywali kompetencje w różnych obszarach pracy w IKEA. W ramach stażu mieli także możliwość nauki języka polskiego. Po zakończeniu programu 66 proc. stażystek i stażystów znalazło zatrudnienie w sklepach w Polsce.
Grupa Ingka na rzecz osób z Ukrainy
W 2023 roku należąca do Ingka Group IKEA Retail Polska wspólnie z partnerami zrealizowała wiele inicjatyw na rzecz osób uchodźczych.
„W ramach programu grantowego „Bezgraniczni Przyjaciele” realizowanego z Fundacją Świętego Mikołaja wsparliśmy 1472 dzieci, w tym 909 dzieci z Ukrainy i 563 dzieci z Polski. Wspólnie z Habitat for Humanity realizujemy projekt – „Razem urządzamy lepszy świat”. Przekazaliśmy m.in. darowizny rzeczowe w postaci produktów IKEA, które pozwolą wyposażyć ok. 200 przyjaznych i funkcjonalnych mieszkań. Postawiliśmy sobie za cel stworzenie namiastki utraconego domu dla 600 osób. Zapewniając im schronienie chcemy pomóc odbudować w nich siłę, stworzyć stabilne warunki mieszkaniowe i dać szansę w odzyskaniu samodzielności. Do końca września br. wyposażyliśmy już 116 mieszkań wspierając w ten sposób w sumie 385 osób, a program trwa dalej” – podsumowuje Judyta Rozmus, Liderka Projektu Wsparcia Osób z Doświadczeniem Osób Uchodźczych w IKEA Retail w Polsce.
Sklepy IKEA odpowiadają także na lokalne potrzeby. M.in. IKEA w Poznaniu we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych zrealizowała projekt „razem W DOMU”. Pracownicy i pracowniczki w ramach wolontariatu pomogli wyposażyć 4 mieszkania, które służą 16 rodzinom w kryzysie uchodźczym – zamieszkały w nich 54 osoby.
Newsletter SCF News
Obserwuj rynek centrów handlowych
Dołącz do ponad 7000 czytelników i otrzymuj codzienny, bezpłatny newsletter