Firma Ingka Centres, zarządzająca popularnymi obiektami handlowo-rozrywkowymi, zaprezentowała zeszłoroczne wyniki biznesowe. Rok 2023 dla Ingka Centres to nie tylko czas świetnych wyników biznesowych, ale przede wszystkim, nieustannego rozwoju w ramach strategicznej transformacji od centrów handlowych do Miejsc Spotkań.
Zlokalizowane w Polsce 4 centra handlowe ‒ Miejsca Spotkań, tj. Aleja Bielany we Wrocławiu, Wola Park w Warszawie, Port Łódź oraz Skende Shopping w Lublinie, zanotowały w 2023 r. prawie 12% wzrost obrotów najemców, w stosunku do roku poprzedzającego. Wynik ten przewyższa średni poziom wzrostu obrotów sieci handlowych i usługowych, raportowany przez Retail Institute (tj. 4,1% w 2023 r. w porównaniu do wyników z 2022 r.), co wskazuje na wysoką odporność obiektów Ingka Centres na zawirowania ekonomiczne. Przyrost obrotów najemców jest wyższy niż poziom inflacji w 2023 r. tj. 11,4%. Oznacza to realny wzrost efektywności sprzedaży w sklepach najemców Ingka Centres. Łącznie w 2023 roku Miejsca Spotkań odnotowały rekordowy wskaźnik odwiedzin ‒ ponad 31,5 mln osób.
Pozytywny wzrost dla Ingka Centres i najemców
Największe wzrosty odwiedzalności osiągnęły Port Łódź – o ponad 9% w stosunku do roku 2022, oraz lubelskie Skende ze wzrostem o prawie 6%. Dodatnim wynikiem mogą pochwalić się również Wola Park i Aleja Bielany.
‒ Zeszłoroczny zysk i odnotowane wzrosty to ogromny sukces Ingka Centres i powód do satysfakcji. Pomimo niestabilności gospodarczej regionu nasza oferta okazała się niezwykle atrakcyjna zarówno dla najemców, jak i konsumentów. Szczególnie cieszy osiągnięcie znaczącego wzrostu obrotów w obliczu galopującej inflacji. Sprawdziliśmy się jako niezawodny partner biznesowy ‒ powiedziała Dagmara Pozowska, Centres Operations Manager w Ingka Centres.
PARTNER PORTALU
Rok 2023 dla Ingka Centres to nie tylko czas świetnych wyników biznesowych, ale przede wszystkim, nieustannego rozwoju w ramach strategicznej transformacji od centrów handlowych do Miejsc Spotkań.
Unikalna strategia Miejsc Spotkań
Najważniejszym celem firmy jest stałe poszerzanie oferty poszczególnych obiektów tak, by móc kompleksowo odpowiedzieć na potrzeby konsumentów.
Newsletter SCF News
Obserwuj rynek centrów handlowych
Dołącz do ponad 7000 czytelników i otrzymuj codzienny, bezpłatny newsletter
‒ Nasze działania biznesowe odzwierciedlają innowacyjne myślenie Ingka Centres o roli centrów handlowych. Są to nie tylko miejsca, w których robi się zakupy. Współcześnie spędza się w nich dużą część czasu wolnego ‒ jedząc, korzystając z usług, czy spotykając się z innymi. Są to zatem Miejsca Spotkań. To one przyciągają lokalne społeczności, są platformą wymiany doświadczeń, wsparcia, edukacji i współpracy. Dlatego tak ważne jest, by organizować wspólną przestrzeń. Umiemy to robić ponieważ, myśląc perspektywicznie, stale analizujemy zachowania konsumentów i odpowiadamy na ich wciąż zmieniające się potrzeby. Obiekty Ingka Centres są, przede wszystkim, przestrzenią dla ludzi, czyli Miejscami Spotkań. Osiągnięte przez nie wyniki udowadniają, że nasza strategia działa ‒ dodała Dagmara Pozowska.
Odwiedzający mogą korzystać z różnorodnej oferty Miejsc Spotkań. Wprowadzane są nowe sklepy, restauracje czy usługi, a istniejące już formaty są modernizowane. Szczególnie istotny jest rozwój części wspólnych obiektów. To tam prezentowane są pozakomercyjne propozycje dla konsumentów, które doskonale obrazują unikalną strategię Ingka Centres oraz pomagają efektywnie i spójnie zarządzać wspólną komunikacją czterech Miejsc Spotkań.
‒ W naszych obiektach w Polsce przyjęliśmy wspólne kierunki rozwoju oferty. To bardzo ważne, ponieważ reprezentujemy wspólne wartości. Działając razem, kompleksowo spełniamy oczekiwania odwiedzających. W minionym roku skupiliśmy się na modzie oraz gastronomii, ale także na, tak ważnym dla naszej planety, segmencie cyrkularnym – powiedziała Dagmara Pozowska.
Kluczowym działaniem Ingka Centres jest dbałość o zachowanie równowagi w miksie najemców. Sytuacja ekonomiczna wpływa na potrzebę zwiększenia obecności oferty affordabilityw określonych regionach kraju. Odpowiadając na różnorodne potrzeby konsumentów, Ingka Centres realizuje też założenia strategii „Play”, tworząc przestrzenie rozrywki i wypoczynku dla ludzi. Każdy z obiektów prowadzi działania skupiające i wspierające lokalne społeczności, wokół hasła „Jesteśmy dobrym sąsiadem”. Motywacją, by odwiedzić każde z czterech Miejsc Spotkań nie muszą być zakupy. Świadczy to o innowacyjnym podejściu Ingka Centres do swojej misji w Polsce, która stawia człowieka w centrum wszystkich działań.
Rozrywka pod znakiem „Play”
Ingka Centres przyciąga nie tylko oryginalnymi propozycjami zakupowymi. Miejsca Spotkań modernizują swoje wnętrza, aby ich stała oferta zachęcała do aktywnego wypoczynku, doświadczeń i spotkań. Aleja Bielany została przebudowana tak, by powstała wewnętrzna zjeżdżalnia z pierwszego piętra na parter centrum ‒ atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Funkcjonuje tu także zarządzane przez administrację centrum studio kulinarne Między Stołami.
Szczególną wagę firma przykłada do zapewnienia odwiedzającym dostępu do terenów zielonych. Miejski tryb życia sprawia, że ludziom brakuje czasu i przestrzeni, by zregenerować siły po dniu spędzonym w biurze. Odpowiedzią Ingka Centres są inwestycje w przylegające tereny zielone. Historyczne Ogrody Ulricha przy warszawskim Wola Parku, zostały odświeżone i otwarte jesienią 2022 r. Jest to piękna przestrzeń do spacerów ze znajomymi, uprawiania sportów czy skorzystania z kina letniego. To lokalne miejsce słynie ze swojej bogatej oferty gastronomicznej, dostępnej w historycznych szklarniach. Na najmłodszych czeka tu sala zabaw Fikołki.
‒ Spoglądając na miniony rok widzimy, że Ogrody cieszą się ogromną popularnością wśród gości odwiedzających nasze Miejsce Spotkań. Odpoczynek pośród natury to doskonały sposób na zachowanie zdrowia i spędzenie czasu wspólnie z bliskimi ‒ powiedziała Emilia Szkudlarek, Dyrektorka Centrum Handlowego Wola Park.
Tereny zielone zachęcają do korzystania z zapewnionej nowej infrastruktury i odpoczynku. W Porcie Łódź funkcjonuje Sport Stacja ‒ otwarty codziennie teren o powierzchni 24 000 m2, gdzie bezpłatnie można skorzystać m.in. z pola do minigolfa, bulodromu, boiska do koszykówki, zewnętrznej siłowni, a także strefy treningowej dla psów. Teraz dostęp do tych przestrzeni jest jeszcze wygodniejszy, dzięki nowo otwartemu łącznikowi, a organizowane na tych zewnętrznych terenach dodatkowe aktywności, jak sportowe pikniki dla mieszkańców miasta czy cykl warsztatów wspierających bioróżnorodność, co roku cieszą się dużą popularnością.
W strefach wspólnych obiektów regularnie pojawiają się także tymczasowe atrakcje, które przyciągają i zachęcają do zabawy całe rodziny.
‒ Wrocławianie uwielbiają różnorodność jeżeli chodzi o organizację czasu wolnego. W poprzednim roku najmłodsi mogli cieszyć się interaktywną wystawą o kosmosie. Zorganizowaliśmy też igrzyska gamingowe dla fanów kultowych gier Minecraft i Roblox oraz liczne spotkania z influencerami. W Między Stołami odbywają się warsztaty gotowania, a także inne wydarzenia tematyczne. Każdy może znaleźć w ofercie coś dla siebie ‒ powiedziała Ewa Kolondra, Dyrektorka Alei Bielany ‒ W najbliższym czasie będzie się dużo działo. Na horyzoncie są już nowe projekty dla odwiedzających nas w 2024 r.
Dobry sąsiad
Miejsca Spotkań aktywnie odpowiadają na potrzeby okolicznych mieszkańców dając im szereg okazji do udziału w różnych wydarzeniach, jak również wspierając grupy osób wykluczonych. Praca z lokalnymi społecznościami jest naturalną częścią działalności obiektów Ingka Centres. W przypadku Skende misja ta realizowana jest od pierwszych dni działalności, by dziś stać się jedną z podstawowych cech wyróżniających je na tle konkurencji.
‒ Poszerzyliśmy naszą pozakomercyjną ofertę, tworząc unikalną przestrzeń dla młodych o nazwie Miejscówka. W zeszłym roku odbyło się tu kilkadziesiąt warsztatów, projektów i niezwykłych inicjatyw, angażujących setki młodych mieszkańców z Lublina i regionu. Duża skala tych działań możliwa była dzięki tytułowi Partnera Strategicznego Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, którym Urząd Miasta Lublin wyróżnił na ten rok Skende. Miejscówka to przestrzeń, w której słuchamy młodych i chcemy, by mieli szansę stosowania różnych form wyrazu ‒ od wystaw artystycznych po udział w projektach na rzecz wspólnego planowania przestrzeni miejskiej lub zmiany swojego otoczenia na bardziej przyjazne ekologii. W kolejnych latach będziemy dalej rozwijać nasze relacje z lubelskimi społecznościami i samorządem lokalnym ‒ powiedział Jacek Garbaczewski, Meeting Place Manager Skende.
Dostrzegając społeczne potrzeby naszego kraju, Ingka Centres zainicjowało w minionym roku Akademię Miejsc Spotkań, która miała na celu poprawę umiejętności osób z doświadczeniem uchodźczym, potrzebnych do odniesienia sukcesu na polskim rynku pracy. W jej ramach w Miejscach Spotkań udzielono lekcji języka polskiego, zorganizowano warsztaty kompetencji, a także zorganizowano staże. Zainteresowanie udziałem wyraziło 166 osób, z których 56 osób przeszło specjalistyczne szkolenia, a 43 uczestników odbyło trwające od jednego do trzech miesięcy, płatne staże na różnych stanowiskach u najemców i partnerów handlowych Ingka Centres. W rezultacie, 27 absolwentów Akademii zostało zatrudnionych.
Miejsca Spotkań dbają również o podstawowe potrzeby miejscowych społeczności, w tym potrzeby psychiczne. Skende wspiera lokalną grupę 15 młodych ludzi z zespołem Downa, autyzmem czy zespołem Aspergera, którzy tworzą Drużynę pomocy, pomagając regularnie w organizacji wydarzeń i warsztatów, a przede wszystkim, zyskując poczucie celu i ogromną satysfakcję. Mogą poczuć się częścią lokalnej społeczności.
‒ Świat przyspieszył, społeczne oczekiwania są coraz większe ‒ to wyzwanie, z którym muszą mierzyć się współczesne rodziny. Dlatego zdecydowaliśmy się podjąć tak ważny temat zdrowia psychicznego razem z lokalną Fundacją Huśtawka, która od jesieni 2023 r. ma swoją siedzibę w Porcie Łódź. Realizując wspólnie inicjatywę społeczną „Raz w górę, raz w dół” organizujemy dyżury otwarte pracowników fundacji, telefon i komunikator zaufania dla rodziców oraz spotkania z psychologami, organizacjami, czy autorami książek podejmującymi temat zdrowia psychicznego. Połącznie naszych sił to dobry krok w normalizowaniu kryzysu, w wychodzeniu poza przysłowiową „bańkę”, tworzeniu bezpiecznej przestrzeni w dostępnym miejscu, do którego można wejść przy okazji i uzyskać pomoc dla siebie lub bliskich ‒ powiedział Andrzej Cieślik, Dyrektor Portu Łódź.
W Miejscach Spotkań okoliczni mieszkańcy zyskują poczucie wspólnotowości i odnajdują coś więcej niż możliwość zrobienia codziennych zakupów. Te przestrzenie skupiają ludzi nie tylko fizycznie, ale również wokół wspólnego celu, co motywuje do częstych spotkań.
Ingka Centres na zdrowie
Ingka Centres ma wiele pomysłów, które sprawdzają się zarówno w wymiarze biznesowym, jak i społecznym. Wśród aktywności prowadzonych wspólnie na terenie kraju w 2023 r. szczególnie wyróżnia się kampania Bank Kroków, w której Miejsca Spotkań zachęcały odwiedzających do podjęcia aktywności fizycznej i mierzenia liczby wykonanych w danym obiekcie kroków. Uzbierane kroki zostały przekonwertowane na złotówki, które następnie trafiły do podopiecznych Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, wspierając 4 lokalne Centra Pomocy Dzieciom. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu odwiedzających, obiekty Ingka Centres w Polsce przekazały dotację w wysokości 100 000,00 zł na rzecz projektu „Pierwszy krok do lepszego dzieciństwa”. Dzięki tym środkom 112 dzieci, które doświadczyły przemocy i 115 ich opiekunów skorzystało z konsultacji pierwszego kontaktu z opiekunem prawnym oraz doradztwa psychologicznego, psychiatrycznego i prawnego.
Dobrze się tu pracuje
Aleja Bielany dysponuje przestrzeniami, gdzie można podjąć ciekawe aktywności w czasie wolnym, ale również atrakcyjnym miejscem do wykonywania codziennych obowiązków. Od ponad roku działa tu innowacyjna przestrzeń do pracy i spotkań biznesowych – CoWork. To idealne miejsce dla tych, którzy rozwijają startupy, pracują jako freelancerzy, czy poszukują alternatywy do pracy zdalnej z domu. Nowy koncept pozwala łączyć pracę z dostępnością do oferty zakupowej, kulinarnej i rozrywkowej Miejsca Spotkań.
Innowacje branżowe ‒ wynajem online
Oprócz unikalnej strategii opartej na budowaniu Miejsc Spotkań Ingka Centres została pionierem branży pod względem użycia nowych technologii. Jako pierwsza firma w swoim obszarze biznesowym w Polsce wdrożyła ona nową, unikalną platformę Book a Corner (BAC). Jest to innowacyjny system online wynajmu dostępnych powierzchni sprzedażowych, przestrzeni do organizacji wydarzeń oraz nośników reklamy. Firma stawia na rozwiązania omnichannel, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom szerokiej grupy klientów. Powierzchnie przeznaczone do wynajęcia zlokalizowane są w trzech centrach handlowych Ingka Centres tj. w Wola Parku w Warszawie, Alei Bielany we Wrocławiu oraz w Porcie Łódź. Oferując to innowacyjne rozwiązanie Ingka Centres powiększa i urozmaica portfolio produktowo-usługowe swoich Miejsc Spotkań.
Duży wybór dla odwiedzających
Miejsca Spotkań to atrakcyjne przestrzenie dla najemców z wielu branż. W 2023 r. przyciągnęły m.in. przedsiębiorców z branży gastronomicznej np. wzmocniono ofertę Ogrodów Ulricha w warszawskim Wola Parku. W Porcie Łódź od 1,5 roku prężnie działa Butik Pełen Dobra, który stanowi doskonały przykład stałego poszerzania oferty cyrkularnej Ingka Centres, w myśl dążenia do zrównoważonego środowiskowo rozwoju przy jednoczesnym zaangażowaniu społecznym. To stworzony na wzór tradycyjnego sklepu lokal, w którym osoby potrzebujące mogą bezpłatnie korzystać, a klienci centrum mają możliwość regularnego przekazywania ubrań, dając im drugie życie.
Znacząco rozwinął się także segment modowy. Największą zmianą, którą klienci Skende zobaczą już wiosną tego roku, było jednak podpisanie umów najmu z grupą LPP dla Cropp, House i Reserved. Pozyskanie popularnych i znanych marek spowoduje znaczące wzmocnienie oferty modowej. W Alei Bielany zmodernizowano dużą powierzchnię, którą przeznaczono dla najemców z tej branży. W 2024 r. będzie się ona stopniowo zapełniać ‒ do obiektu wkroczyły marki MODIVO i eObuwie. W 2023 r. Port Łódź rozwinął współpracę na szerszą skalę z siecią LPP m.in. otwarto największy Sinsay w regionie Łódzkim. W 2024 r. powiększy się także Reserved. To tylko niektóre z planowanych otwarć nowych i zmodernizowanych lokali, jakie będą miały miejsce w obiektach Ingka Centres w 2024 roku.
Kolejny dobry rok w Ingka Centres
Doskonałe wyniki odnotowane przez Ingka Centres w Polsce dowodzą, że podjęta strategia biznesowa przejścia od klasycznych centrów handlowych do Miejsc Spotkań przynosi wymierne rezultaty. Powodem do zadowolenia jest stały wzrost obrotów, a także intensyfikacja odwiedzin. Niewątpliwie ma to związek z szerokim wachlarzem dostępnych towarów i usług oraz bogatą ofertą własną skupioną wokół działań pozakomercyjnych. Partnerzy wynajmujący powierzchnię w obiektach Ingka Centres cieszą się wzrostem obrotów i rozpoznawalności. Nowy rok zapowiada się korzystnie pod względem ruchu, popularności oferty oraz oczekiwanych wyników.