UBM Development sprzedał za 17,85 mln euro aktywa niezwiązane z podstawową działalnością w Polsce. Nabywcą Galerii Szperk w Gdyni jest polska firma Rewa z Krakowa.
UBM Development jest jednym z wiodących europejskich deweloperów projektów budownictwa drewnianego. Strategicznie koncentruje się na zielonym i inteligentnym budownictwie w głównych miastach, takich jak Wiedeń, Monachium, Frankfurt i Praga. Platyna od EcoVadis i status Prime od ISS ESG potwierdzają konsekwentną koncentrację na zrównoważonym rozwoju.
Dzięki ponad 150-letniemu doświadczeniu UBM oferuje wszystkie usługi deweloperskie z jednego źródła, od planowania po marketing. Akcje są notowane na Prime Market Wiedeńskiej Giełdy Papierów Wartościowych, w segmencie o najwyższych wymogach przejrzystości.
„Płynność ponad rentowność to mantra UBM w 2024 roku, a nasza transakcja w Gdyni wpisuje się w to podejście” – komentuje Thomas G. Winkler, Prezes Zarządu UBM Development AG.
Nabywcą Galerii Szperk jest firma Rewa z Krakowa. Jak można dowiedzieć się z wpisu w KRS członkami zarządu jest Karol Bajołek, investment manager w firmie Brandbq będącej właścicielem marki Medicine oraz Ewelina Bajołek- Stępień, marketing manager marki Medicine. Rodzina Bajołek jest właścicielem m.in. Brandbq (Medicine) czy sklepu z branży modowej Answear.com.
PARTNER PORTALU
Inne transakcje
W tym roku rynek zdominowała sprzedaż sześciu centrów handlowych na terenie Polski przez Cromwell Property Group Retail Fund. Nabyła je spółka Star Capital Finance za 285 mln euro.
Portfel liczył ponad 219 000 mkw. i obejmuje sześć centrów handlowych: Janki w
Warszawie, Kometa w Toruniu, Korona we Wrocławiu, Tulipan w Łodzi, Ster w Szczecinie i Rondo w
Bydgoszczy. Komercjalizacja tych galerii przekracza 95%, a głównymi najemcami są m.in. Auchan,
Grupa LPP, Grupa Inditex, Grupa CCC, Rossmann, RTV EURO AGD i Cinema City.
Cromwell w dalszym ciągu pełnić będzie funkcję zarządzającego aktywami centrów handlowych w imieniu Star Capital Finance.
Newsletter SCF News
Obserwuj rynek centrów handlowych
Dołącz do ponad 7000 czytelników i otrzymuj codzienny, bezpłatny newsletter
Największe centrum handlowe Dolnego Śląska – Magnolia Park we Wrocławiu o powierzchni 100 000 mkw. zakupiła firma NEPI Rockcastle od Union Investment w transakcji pozarynkowej. Cena sprzedaży wyniosła 373 mln euro. Union Investment nabyło Magnolia Park w 2017 roku do portfela otwartego funduszu nieruchomości UniImmo: Europa.
Magnolia Park jest jednym z 10 największych centrów handlowych w Polsce, ze strategiczną lokalizacją we Wrocławiu, z doskonałą rozpoznawalnością oraz dogodnym dostępem zarówno samochodem, jak i transportem publicznym.
Ponadto do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wpłynął wniosek odnośnie przejęcia centrum handlowego Silesia City Center w Katowicach przez spółką należącą do NEPI Rockcastle. Byłaby to szesnasta w Polsce galeria handlowa w portfelu Grupy.
Centrum handlowe „Silesia City Center” powstało na terenach dawnej kopalni „Gottwald”. Należy do najbardziej rozpoznawalnych centrów handlowych w Polsce, dysponując jednocześnie największą powierzchnią handlową na Śląsku. Na 86 tys. metrach kwadratowych mieści się 310 sklepów. W 2011 r. dobudowano kolejne 20 tys. mkw. z 60 nowymi salonami. Rocznie „Silesia City Center” odwiedza nas 12 milionów osób.
Wśród najemców centrum handlowego znajdują się m.in. Apart, 4F, C&A, CCC, COS, Douglas, Empik, HalfPrice, H&M, Ochnik, Rituals, Sinsay, Wojas, Yes.