Aleja Bielany udostępnia oryginalną przestrzeń. Zaprasza klientów do Growroomów

Bujne ogrody w kształcie kuli, do których można wejść, przysiąść na ławce i cieszyć oczy gęstą roślinnością to Growroomy. Te sferyczne wertykalne konstrukcje roślinne zostały zaprojektowane przez duńskie studio SPACE10 we współpracy z IKEA, a teraz zbudowane przez Aleję Bielany i udostępnione wszystkim odwiedzającym centrum. Goście mogą korzystać z tej oferty już teraz.

Centrum Handlowe Aleja Bielany w Wrocławiu, należące do szwedzkiego zarządcy nieruchomości komercyjnych Ingka Centres, stale angażuje się w działania na rzecz poprawy jakości życia lokalnej społeczności oraz podejmuje inicjatywy związane z ochroną środowiska. Wszystko to w myśl motta grupy, które brzmi: Niesiemy wartość dla ludzi, społeczności i planety. Kurczące się zapasy pożywienia, zmniejszanie powierzchni pól uprawnych, masowy system produkcji żywności oraz rosnąca urbanizacja to wyzwania współczesnej cywilizacji, którym zaradzić starają się nie tylko naukowcy, ale także projektanci.

R E K L A M A
Food Fyrtel

Poszukiwania bardziej zrównoważonych rozwiązań aktualnych problemów związanych z marnowaniem żywności, a jednocześnie koniecznością stałego zwiększania jej podaży, zaprowadziły architektów Sine Lindholm i Madsa-Ulrika Husuma ze studia SPACE10 do rolnictwa miejskiego – indywidualnych oraz sąsiedzkich upraw w ogródkach, na skwerach czy własnych domach.

Ogród wertykalny w Alei Bielany

Myśl ta stała się początkiem dla prac nad wyjątkowym ogrodem wertykalnym – Growroomem umożliwiającym hodowlę wielu roślin na niewielkiej przestrzeni. Konstrukcja wypełniona od ziemi aż po sufit warzywami, owocami lub ziołami, określana jako „architektura produkująca żywność”, w założeniu miała się stać artystyczną eksploracją niesamowitego potencjału miejskiego rolnictwa. Dzięki temu pomysłowi projektanci starali się wywołać dyskusję na temat tego, jak przywrócić przyrodę do miast, uprawiać żywność lokalnie i na mniejszą skalę, a ostatecznie rozwiązać szybko rosnący popyt na jedzenie.

Aby rozpowszechnić ideę samodzielnych upraw, projekt Growroomu wraz z instrukcją montażu został udostępniony do darmowego pobrania, aby każdy mógł stworzyć własny ogród wertykalny.

– Do indywidualnych i sąsiedzkich upraw zachęcamy i my w Alei Bielany, na terenie której odwiedzający podziwiać mogą dwa zbudowane według tej instrukcji Growroomy, wypełnione bujną roślinnością. Każdy może wejść do środka i cieszyć oczy widokiem roślin, czerpiąc inspirację do stworzenia własnego warzywnika lub zielnika – mówi Krzysztofa Gromada, kierownik ds. współpracy z lokalnymi społecznościami z Alei Bielany. – Dodatkowo, ze strony internetowej Alei Bielany pobrać można „Poradnik kwiatowy”, czyli informator zawierający najważniejsze informacje z zakresu pielęgnacji roślin, ich doboru oraz dobroczynnych właściwości – dodaje Krzysztofa Gromada.

Strategia Ingka Centres z zakresu People & Planet Positive wyznacza ambitne cele w obszarze bardziej zrównoważonej działalności. Do 2025 roku wszystkie obiekty Ingka Centres korzystać będą wyłącznie z odnawialnej energii elektrycznej, do 2030 roku całość zapotrzebowania na ogrzewanie i chłodzenie pokrywana będzie ze źródeł odnawialnych.

Spółka Ingka Centres należy do Grupy Ingka (obejmującej również IKEA Retail oraz Ingka Investments) i od ponad 40 lat buduje i zarządza centrami handlowymi. Aktualnie Ingka Centres współpracuje z 1600 markami, obecnymi w 45 obiektach handlowych firmy na 15 światowych rynkach, które rocznie odwiedza 480 milionów osób. Centra handlowe należące do Ingka Centres występują pod różnymi nazwami, takimi jak MEGA w Rosji czy LIVAT w Chinach, a głównym sklepem przyciągającym odwiedzających jest sklep IKEA. Ingka Centres tworzy fizyczne i wirtualne miejsca spotkań dla wielu ludzi, które powstają we współpracy z lokalnymi społecznościami, a także w porozumieniu z najemcami i partnerami, wnosząc pierwiastek emocjonalny dodający wartości i budujący relacje między ludźmi.

W Polsce Ingka Centres zarządza pięcioma obiektami handlowymi znajdującymi się w Lublinie, Gdańsku, Łodzi, Wrocławiu oraz Warszawie. Jest również właścicielem obiektu w Poznaniu.

SCF MAGAZINE

Czasopismo rynku retail

Zobacz

Codzienny newsletter

Rejestracja

Targi centrów handlowych

Weź udział