Biedronka: Trzy ceny zamiast jednej czyli Omnibus już działa

Klienci Biedronki sięgający po produkty w ramach promocji znajdą teraz na etykietach cenowych aż… trzy ceny. Dzięki temu realnie przekonają się, ile pieniędzy pozostaje na co dzień w ich portfelach dzięki konsekwentnej polityce Biedronki opierającej się na oferowaniu im produktów najwyższej jakości możliwie najtaniej. W 2022 roku dzięki biedronkowym promocjom klienci sieci zaoszczędzili aż ponad 7,5 mld zł.

Sieć Biedronka od 1 stycznia 2023 roku wprowadziła do swoich sklepów rozwiązania realizujące zapisy unijnej dyrektywy Omnibus, której celem jest dostarczenie klientom precyzyjnej informacji na temat cen produktów objętych promocjami.

R E K L A M A
Food Fyrtel

Etykiety cenowe produktów oferowane klientom Biedronki w ramach części promocji będą zawierały:

⦁ aktualną cenę promocyjną, za którą nabędziemy towar,

⦁ cenę referencyjną czyli najniższą cenę danego produktu z ostatnich 30 dni,

⦁ cenę regularną tego produktu.

Zasady dyrektywy Omnibus nie dotyczą wszystkich produktów spożywczych oferowanych przez sieci handlowe w ramach sprzedaży promocyjnej a obejmują produkty, których termin przydatności do spożycia przekracza 30 dni.

– Tym samym regulacje nakładające obowiązek informowania o cenach referencyjnych nie obejmują przykładowo m. in. świeżego mięsa, nabiału, świeżych owoców i warzyw. Zasady dyrektywy nie dotyczą także promocji innych niż proste, tj. nie stosuje się ich, jeśli wprowadzane są promocje warunkowe np. „kup 2, zapłać za drugi 50% taniej’, „zrób zakupy za po 50 zł, dostaniesz x”. – mówi Adam Słomkowski, starszy prawnik z Działu Prawnego sieci Biedronka

Zapisy dyrektywy Omnibus są zbieżne ze strategią sieci Biedronka, która konsekwentnie oferuje klientom atrakcyjne promocje na szereg różnego rodzaju produktów dostępnych w sieci. Corocznie, dzięki takiej polityce Biedronki, w portfelach polskich rodzin pozostają gigantyczne oszczędności, co szczególnie ważne w dobie wysokiej presji inflacyjnej. W 2022 roku suma promocji, z których skorzystali klienci Biedronki wyniosła ponad 7,5 mld zł. Gdyby nie promocje, o tyle więcej musieliby wydawać w czasie zakupów. Wśród produktów, po które najchętniej sięgali klienci w ramach promocji w u.br. znalazło się mięso wieprzowe, owoce i warzywa, w tym sezonowe, suplementy i witaminy, akcesoria do grillowania, kawa, lody, czekolada i czekoladki, a nawet sushi.

Ustawa implementująca tzw. dyrektywę Omnibus weszła w życie w dniu 1 stycznia 2023 roku i przewiduje wprowadzenie licznych zmian w prawie ochrony konsumentów. Przepisy dyrektywy, a w ślad za nimi przepisy implementującej dyrektywę ustawy będą miały znaczący wpływ na działalność wielu przedsiębiorców. Odnosi się to między innymi do obowiązków przedsiębiorców w zakresie informowania o stosowanych przez nich cenach, w tym obniżkach i zasadach organizowanych przez nich promocji cenowych.

SCF MAGAZINE

Czasopismo rynku retail

Zobacz

Codzienny newsletter

Rejestracja

Targi centrów handlowych

Weź udział