Wzrost wskaźników odwiedzalności Posnanii to efekt wielowymiarowych działań, również tych z zakresu realizacji społecznej odpowiedzialności biznesu. Poprawa komfortu dla osób korzystających z aparatów i implantów słuchowych, większa dostępność pokojów rodzinnych oraz toalet dla osób z niepełnosprawnościami, to kolejne rozwiązania wprowadzone w Posnanii, będące elementami realizacji polityki ESG.
„Każde nowe udogodnienie to element realizacji polityki ESG. Chcemy, żeby nasi klienci czuli się u nas równi i mieli przekonanie, że Posnania jest dla wszystkich” – mówi Marek Ćwiek, dyrektor Posnanii.
Stały wzrost wskaźników odwiedzalności Posnanii to efekt wielowymiarowych działań, również tych z zakresu realizacji społecznej odpowiedzialności biznesu.
Posnania jest miejscem przyjaznym i dostępnym dla wszystkich, dlatego wdrażanie standardów inkluzywności jest niewątpliwie jednym z priorytetów strategii jej rozwoju. Kolejne tygodnie, to kolejne udogodnienia zwiększające komfort funkcjonowania klientów w przestrzeni Posnanii.
Osoby korzystające z aparatów słuchowych oraz implantów mogą skorzystać już z pętli indukcyjnej, dostępnej w Punkcie Informacji. To rozwiązanie, które ogranicza nieprzyjemne odczucia związane z odbiorem dźwięków przez aparaty słuchowe i implanty w pomieszczeniach, w których słychać wiele różnych odgłosów jednocześnie. Pętla znacząco poprawia jakość dźwięku, szczególnie w pomieszczeniach, w których może pojawiać się pogłos lub jest spory hałas. Ale to nie jedyne udogodnienie dla klientów, które właśnie pojawiło się w Posnanii.
PARTNER PORTALU
Reakcja na sygnały
„Toalety dla osób z niepełnosprawnościami, czy pokój rodzinny często wykorzystywane były niezgodnie z ich przeznaczeniem. Osoby dla których faktycznie zgłaszały ten problem zarządcy obiektu. Dbając o to, żeby pomieszczenia wykorzystywane były zgodnie ze swoim przeznaczeniem, zainstalowaliśmy wideodomofony, które wyeliminują ten problem” – tłumaczy Marek Ćwiek.
Przy domofonach umieszczono tabliczki informacyjne, których treść konsultowana była z Fundacją Wózkowicze, a wpływ na samą treść przekazu miały również osoby biorące udział w otwartym głosowaniu na profilu organizacji.
„Poza zwiększeniem dostępności pomieszczeń, naszym celem jest uwrażliwienie naszych klientów na potrzeby innych. Podejmując różnego rodzaju działania, czy reagując na zgłoszenia od naszych klientów, zawsze bierzemy pod uwagę ich intencje” – mówi Marek Ćwiek.
Newsletter SCF News
Obserwuj rynek centrów handlowych
Dołącz do ponad 7000 czytelników i otrzymuj codzienny, bezpłatny newsletter
„Nie zarzucamy nikomu złośliwości, tylko zakładamy, że na przykład wykorzystywanie toalety dla osób z niepełnosprawnościami, jako przebieralni, wynika z braku świadomości i niewiedzy. Stąd zainstalowane domofony musiały zostać opatrzone stosownym komentarzem” – dodaje.
Społeczność skupiona wokół Fundacji Wózkowicze wskazała najlepszą ich zdaniem treść komunikatu.
„Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami/ pokój rodzinny. Zadzwoń domofonem by wejść. Bądź uprzejma/ uprzejmy, nie zajmuj pomieszczenia jeśli nie musisz.” Wywołanie dyskusji w mediach społecznościowych, reakcje i komentarze, wskazują na to, że problem zajmowania specjalnych pomieszczeń przez przypadkowe osoby pojawia się w różnych przestrzeniach bardzo często i systemowe rozwiązania są konieczne, aby poprawiać jakość funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami nie tylko w Posnanii.
Inkluzywność w standardzie
Udoskonalanie Posnanii to proces ciągły, ale inkluzywność i dostępność przestrzeni od samego początku była jednym ze strategicznych założeń jej funkcjonowania. W całym obiekcie zastosowano szereg rozwiązań przyjaznych dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie alejki zostały zaprojektowane tak, aby osoby poruszające się na wózkach mogły swobodnie się po nich przemieszczać. Szereg rozwiązań wprowadzano również przy zaangażowaniu strony społecznej. W ten sposób zaprojektowano i dostosowano do potrzeb ich użytkowników na przykład pokoje rodzinne, czy toalety dla osób z niepełnosprawnościami. W pomieszczeniach zamontowano dodatkowe wieszaki, przystosowano wysokość luster. We współpracy z Fundacją Wózkowicze oraz VOX dostosowano meble w strefie Working Zone do wymiarów i konstrukcji wózków inwalidzkich. Dodatkowo osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą bezpłatnie wypożyczyć w Posnanii wózek, czy chodzik rehabilitacyjny, a osoby w spektrum neuroróżnorodności mogą korzystać z wyciszających słuchawek, pokoju wyciszenia, czy cichych godzin.
Wielowymiarowa wrażliwość
W realizację założeń społecznej odpowiedzialności zaangażowana jest cała grupa pracowników, a Posnania jako pierwsze centrum handlowe w Poznaniu wprowadziła dla personelu program szkoleniowy z zakresu obsługi osób z niepełnosprawnościami. Jest on realizowany z Fundacjami Wózkowicze i TAKpełnosprawni.
Poza działaniami systemowymi Posnania aktywnie wspiera inicjatywy takie jak „Wrażliwcy_kultura bez barier”, czy „Oddech dla mam”, które wspierają działania osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów, a także aktywizują lokalną społeczność.
„Wielowymiarowe działania w zakresie realizacji założeń ESG, w które z sukcesem angażują się również nasi najemcy pokazują, jak ważny jest dziś biznes oparty na wartościach” – Marek Ćwiek, dyrektor Posnanii.
W portfelu ponad 800 000 mkw. GLA
APSYS jest jednym z wiodących operatorów branży nieruchomości komercyjnych w Polsce i we
Francji. Spółka realizuje działania w segmencie nieruchomości handlowych, projektach mixed-use
oraz inwestycjach mieszkaniowych. Firma powstała w 1996 roku i działa jako inwestor, deweloper,
agent ds. najmu, menadżer projektu oraz zarządca nieruchomości.
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i specjalistycznej wiedzy wszystkie działania, niezależnie od wielkości i lokalizacji poszczególnych nieruchomości, są̨ dopasowane do ich specyfiki. Do największych inwestycji organizacji w Polsce należą Posnania w Poznaniu i Manufaktura w Łodzi. APSYS Polska zarządza obecnie ponad 800 000 mkw. GLA w 15 obiektach handlowych zlokalizowanych w 12 największych miastach. Apsys prowadzi także inwestycje mieszkaniowe – Solea Mieszkania przy Wyścigach na warszawskim Mokotowie oraz Ogrody Staromiejskie i Wrocławskie Lofty w centrum Wrocławia.