Program „Tulipan lokalnie”, realizowany przez CH Tulipan w Łodzi i rozwijany przez Apsys w ramach długofalowej strategii ESG, łączy działania społeczne, edukacyjne i kulturalne z budowaniem przewagi centrum convenience. Dzięki silnemu zakorzenieniu lokalnemu staje się naturalnym wyborem dla mieszkańców dzielnicy i miasta.
„Tulipan lokalnie” tworzy platformę integrującą różnorodne działania dla mieszkańców Widzewa i całej Łodzi. Wzmacnia pozycję centrum jako miejsca otwartego, sprzyjającego wymianie doświadczeń i inicjatywom społecznym, jednocześnie wspierając aktywność mieszkańców i budując trwałe partnerstwa.
Aktywne uczestnictwo w życiu lokalnej społeczności
Program jest mierzalny i systematycznie rozwijany. W ostatnich latach zrealizowano kilkadziesiąt wydarzeń i cyklicznych inicjatyw angażujących mieszkańców Łodzi. Regularność działań przekłada się na powtarzalny ruch w centrum, zwiększenie częstotliwości wizyt klientów oraz wydłużenie czasu spędzanego w obiekcie.
Działania programu obejmują m.in.:
- warsztaty i wydarzenia dla mieszkańców prowadzone we współpracy z łódzkimi organizacjami społecznymi,
- wsparcie fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz osób potrzebujących,
- inicjatywy o charakterze edukacyjnym,
- projekty promujące zrównoważone postawy konsumenckie i ideę zero waste,
- działania wzmacniające integrację międzypokoleniową i sąsiedzką.
„Program „Tulipan lokalnie” ma realny wpływ na budowanie więzi z naszymi klientami. Działa nie tylko w wymiarze społecznym, ale również przyczynia się do zwiększania ich lojalności wobec centrum. Jednocześnie jest wysoko ceniony przez naszych najemców, którzy chętnie włączają się w prowadzone inicjatywy” – mówi Katarzyna Woźniak, dyrektor Centrum Handlowego Tulipan w Łodzi.
Pomocny Stolik – dostęp do wsparcia psychologicznego
Jednym z projektów realizowanych w ramach programu jest Pomocny Stolik – Psychopomoc w Tulipanie. To cykliczne, comiesięczne spotkania oferujące bezpłatne konsultacje psychologiczne i pedagogiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W poprzednim roku z Pomocnego Stolika skorzystało kilkadziesiąt osób. Projekt powstał w odpowiedzi na rosnącą świadomość znaczenia zdrowia psychicznego oraz potrzebę łatwego dostępu do informacji i wskazówek w tym obszarze. Realizowany jest on we współpracy z Fundacją Wsparcia Psychospołecznego i na stałe wpisał się w prozdrowotne inicjatywy CH Tulipan, tworząc bezpieczną przestrzeń rozmowy i wsparcia.
Sobotnia Rękodzielnia – moda na odpowiedzialność
Istotnym elementem programu jest także Sobotnia Rękodzielnia – cykliczna inicjatywa skupiająca lokalnych rękodzielników, rzemieślników i twórców. W ramach wydarzenia odwiedzający mogą nabyć produkty takie jak świece sojowe, naturalne artykuły spożywcze, rękodzieło artystyczne czy wyroby tworzone w krótkich, lokalnych seriach.
W latach 2022-2024 zrealizowano łącznie 48 edycji wydarzenia, co czyni je jedną z najintensywniej rozwijanych inicjatyw programu. Uzupełnieniem działań w 2025 roku było także: 11 edycji targów z produktami od lokalnych rzemieślników oraz 4 edycje Pchlego Targu, czyli sąsiedzkiej inicjatywy, pozwalającej zarówno pozbyć się przedmiotów zalegających w domu, jak i znaleźć unikatowe produkty na stoiskach innych uczestników. Sobotnia Rękodzielnia pełni funkcję otwartej, sąsiedzkiej przestrzeni spotkań i wymiany doświadczeń, wspierając lokalną przedsiębiorczość oraz świadome wybory zakupowe.
Współpraca z instytucjami kultury
Centrum Handlowe Tulipan regularnie współpracuje także z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, realizując projekty edukacyjne i kulturalne. W latach 2024-2025 zorganizowano łącznie 7 wystaw tematycznych dla dzieci i młodzieży oraz przeprowadzono 21 „Lekcji Historii”, podczas których uczestnicy mogli m.in.:
- poznać historię handlu od średniowiecza po czasy współczesne,
- zapoznać się z zasadami prowadzenia prac archeologicznych i dowiedzieć się, jak postępować w przypadku znalezienia zabytku,
- w kreatywny sposób utrwalić wiedzę, wykonując komiksy o wydarzeniach historycznych,
- wziąć udział w warsztatach artystycznych i edukacyjnych związanych z historią i dziedzictwem regionu.
Działania te zwiększają dostępność kultury w przestrzeni centrum handlowego i przyciągają różnorodne grupy odbiorców.
Wsparcie fundacji i inicjatyw pomocowych
W ramach programu „Tulipan lokalnie” centrum od lat angażuje się także we współpracę z łódzkimi fundacjami.
- Fundacja Dom w Łodzi – wspierana przez CH Tulipan od 2016 roku poprzez szereg różnorodnych inicjatyw, w tym warsztaty dla dzieci, takie jak prezentowanie „centrum handlowego od kuchni” uczniom Łódzkiej Szkoły dla Słabo Widzących i Niewidomych, zajęcia z wicemistrzem świata w para-taekwondo oraz warsztaty artystyczne prowadzone we współpracy z Fundacją Black World. Centrum wspiera także akcje, takie jak „Kolacja Charytatywna” czy „Bieg Szczęśliwa 13.” poprzez zakup voucherów, a także pomaga w organizacji urodzinowych przyjęć dla podopiecznych, wystaw i zbiórek darów na rzecz dzieci wymagających specjalistycznej opieki.
- Fundacja Azyl – współpraca trwająca od 2019 roku, obejmująca działania na rzecz porzuconych zwierząt, w tym akcje chipowania, wsparcie adopcji oraz organizację zbiórek.
- Fundacja Skarby – centrum od 2023 roku wspiera realizację cyklicznych warsztatów dla nastolatek koncentrujących się na rozwoju emocjonalnym i budowaniu relacji.
Program „Tulipan lokalnie” wzmacnia zaangażowanie centrum w życie lokalnej społeczności i buduje jego pozycję jako miejsca bliskiego mieszkańcom – sąsiedzkiego, otwartego i dobrze rozumiejącego codzienne potrzeby klientów. Dzięki systematycznej realizacji inicjatyw edukacyjnych, społecznych i kulturalnych CH Tulipan rozwija wizerunek convenience centre pierwszego wyboru: nie tylko miejsca codziennych zakupów, ale także przestrzeni lokalnych relacji, aktywności i współpracy. To podejście przekłada się zarówno na większą lojalność klientów, jak i na trwałą obecność centrum w życiu dzielnicy i miasta.
W portfelu Apsys
Centrum Handlowe Tulipan to jedno z pierwszych centrów handlowych w Łodzi, zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie dzielnicy Widzew. Oferta Centrum obejmuje hipermarket Auchan, sklepy wnętrzarskie i meblowe takie jak Abra, Jysk i Komfort oraz sklepy znanych marek, m.in.: RTV Euro AGD, Rossmann, HEBE, Sinsay, Dealz, Vision Express, Monnari, Quiosque, Triumph, Maxi Zoo, KiK, Szachownica, CCC, Pepco, Greenpoint, Top Secret, oraz restauracje McDonald`s, Arianos Döner Kebab, A-Dong i Wasabi Sushi.
Centrum Handlowe Tulipan jest własnością Pradera Open Ended Retail Fund – należącego do Pradery wiodącego na rynku specjalistycznego funduszu zarządzającego aktywami centrów handlowych i parków handlowych w całej Europie, Wielkiej Brytanii i na Bliskim Wschodzie. Pradera została założona w 2000 r. i posiada portfel o wartości 3,4 mld euro w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Polsce, Francji, Czechach, Grecji, Turcji i od niedawna w Abu Zabi, o łącznej powierzchni 1,6 mln metrów kwadratowych GLA i ponad 2 500 sklepów. Drugim właścicielem Centrum Handlowego Tulipan jest czeska spółka Star Capital Finance – ekspert w zakresie finansowania przedsiębiorstw i doradztwa na rynku nieruchomości zarządzająca portfolio 12 obiektów o wartości 655 mln EUR.
Apsys Polska od 1996 r. działa jako inwestor, deweloper i zarządca nieruchomości komercyjnych , a także świadczy usługi doradcze i oferuje wsparcie eksperckie w zakresie rozwiązań dla przestrzeni miejskich. Do flagowych realizacji spółki należą Manufaktura w Łodzi i Posnania w Poznaniu. Obecnie Apsys Polska prowadzi m.in. rewitalizację Hali Targowej w Gdańsku oraz inwestycje mieszkaniowe we Wrocławiu. Spółka zarządza blisko 700 tys. mkw. powierzchni najmu w całej Polsce.
W 2026 r. Apsys obchodzi 30-lecie działalności – jubileusz podkreśla długofalowe podejście spółki i ambicję tworzenia miejsc, które realnie zmieniają miasta.



