Paweł Dąbroś dyrektor sprzedaży, StarNet Telecom

Na nowy fundusz nieruchomościowy, który będzie przejmować podupadające projekty, Blackstone Group LP zebrał już 6 mld dolarów– poinformował Bloomberg, powołując się na dobrze zorientowane źródła wewnątrz firmy. W funduszu znanym Blackstone Real Estate Partners VII, Blackstone planuje zgromadzić co najmniej 10 mld dol. Jego tworzenie ma się zakończyć jeszce w 2012 roku. Już w sierpniu 2011 roku, firma informowała, że w ciągu czterech pierwszych miesięcy tworzenia funduszu zgromadziła 4 mld dolarów.

Jak informowaliśmy w połowie stycznia, firma joint-venture, zawiązana pomiędzy funduszem Blackstone Real Estate Advisors VII L.P. i DDR Corp, nabyła od dewelopera Plaza Centers 47 centrów handlowych w Stanach Zjednoczonych za kwotę blisko 1,43 mld dol.

Od 1987 fundusze amerykańskiego Blackstone dokonały 159 odrębnych transakcji na łączną kwotę 300 miliardów dol. Wartość aktywów na rynku nieruchomości znajdujących się pod zarządem funduszów private equity należących do Blackstone szacowana jest na 37 mld USD (według danych z 30 września, 2011 roku). Dzięki niedawnej akwizycji portfela Centro’s US, nabyciu udziałów w General Group Properties, a także inwestycjom w centra handlowe w Polsce i Wielkiej Brytanii, Grupa stała się jednym z największych właścicieli oraz zarządzających nieruchomościami handlowymi na świecie.