Obiekt wzbogaca ofertę handlową

Według raportu Colliersa „Market Snapshot: Eastern Europe – What lies ahead in 2012?”, rok 2011 przyniósł w Polsce ożywienie na rynku powierzchni handlowych, zarówno pod względem podaży, jak i popytu. Wiele międzynarodowych sieci handlowych jest nadal zainteresowanych  inwestycjami w naszym kraju. Niepewna sytuacja ekonomiczna na światowych rynkach finansowych może jednak spowodować, że nowi najemcy z większą ostrożnością będą podchodzić do planów ekspansji. Colliers szacuje, że podaż powierzchni handlowej oddanej do użytku w 2012 będzie o około 10% niższa w stosunku do ubiegłego roku. Poziom powierzchni niewynajętej w najlepszych lokalizacjach i najlepszych centrach handlowych utrzyma się na niskim poziomie, około 1%. Stawki czynszów w 2012 ustabilizują się, a w starszych centrach handlowych mogą nieznacznie się obniżyć.

Rok 2011 okazał się bardzo pomyślny także dla rynku inwestycjnego, na którym wartość transakcji przekroczyła 2 miliardy Euro. Pierwsze miesiące bieżącego roku także zapowiadają się obiecująco, a inwestycje będące w fazie przygotowawczej pozwalaja mieć nadzieję na kolejne owocne transakcje.
Według ekspertów z Colliers, dostępność finansowania dłużnego będzie miała istotny wpływ na dynamikę rynkową oraz poziom wycen. Podkreślaja oni, że w 2011 roku odnotowano kilka transakcji z najniższym poziomem stóp kapitalizacji od momentu upadku banku Lehman Brothers, który symbolicznie wyznaczył początek kryzysu finansowego. Zdaniem Colliers dalsza kompresja stóp kapitalizacji w 2012 będzie nieznaczna, jeżeli w ogóle nastąpi.

Colliers International, wiodąca firma doradcza na rynku nieruchomości opublikowała najnowszy raport rynkowy przedstawiający prognozy na najbliższy rok dla poszczególnych sektorów rynku nieruchomości w 13 krajach, w tym w Polsce. W raporcie Colliers analizuje tez kondycje całej polskiej gospodarki. Ocenia tam, że w porównaniu z resztą analizowanych w raporcie krajów europejskich, sytuacja ekonomiczna w Polsce w 2011 roku była stosunkowo dobra. Według przewidywań Ministerstwa Gospodarki wartość PKB w 2012 roku wzrośnie o około 3%, a sytuacja ekonomiczna w naszym kraju powinna utrzymywać się na stabilnym poziomie. Pomimo słabszych prognoz rynkowych stopa bezrobocia przewidywana przez gdański Instytut  Badań Nad Gospodarką Rynkową ma wynieść 12%, czyli nieco mniej niż w ubiegłym roku.