Wizualizacja wnętrza obiektu

Postępują prace przy budowie zintegrowanego centrum komunikacyjno-handlowo-usługowego w Katowicach, w ramach którego powstanie m.in. Galeria Katowicka. – Dworzec PKP i hala podziemna dworca PKS zostaną otwarte jeszcze w 2012 roku. Z kolei Galeria Katowicka zacznie działać w okolicach połowy 2013 roku – informuje w rozmowie z Retailnet.pl, przedstawiciel hiszpańskiej spółki Neinver, która razem z PKP S.A. jest inwestorem projektu. Realizacja całej inwestycji pochłonie 240 mln euro.

Od strony ul. 3 Maja konstrukcja wnosi się już na poziom drugiego piętra, gdzie powstają ściany kolejnej kondygnacji Galerii Katowickiej. Przy ul. Dworcowej zakończono wykonywanie płyt fundamentowych. Przy pl. Szewczyka trwają prace rekonstrukcyjne pierwszych czterech filarów kielichowych, na których będzie wsparty dach budynku dworca. Projekt przebudowy katowickiego dworca został opracowany wspólnie z firmą SUD Architectes. Z kolei Architekci z bytomskiej firmy Medusa Group stworzyli projekt wnętrz Galerii Katowickiej – wnętrze obiektu utrzymane jest w bieli i czerni.

Powstająca przy placu Wilhelma Szewczyka Galeria Katowicka będzie ściśle zintegrowana z odnowionym budynkiem dworca kolejowego. W nowym kompleksie powierzchnia przeznaczona na handel i usługi zajmie ponad 53 tys. mkw., na których łącznie powstanie około 250 punktów usługowo-handlowych. Podziemna część pomieści parking na 1200 samochodów.

W galerii znajdzie się m.in. supermarket oraz sklep z artykułami RTV i AGD oraz głównie sklepy z odzieżą i obuwiem najpopularniejszych polskich i zagranicznych marek, akcesoriami, biżuterią, wyposażeniem wnętrz oraz kosmetykami. Od strony pl. Szewczyka powstaną kawiarnie i restauracje z letnimi ogródkami. Będzie także Multikino. Firmy, które już wynajęły powierzchnię handlową w powstającym kompleksie komunikacyjno-handlowo-biznesowym to m.in.: Starbucks, który otworzy trzy lokale ( w tym jeden na hali dworca kolejowego, który stanowi integralną część obiektu), Matras z dwoma księgarniami, Tchibo, biuro podróży Tui, salon z odzieżą sportową i sprzętem kempingowym 4F, sklep Hubiz, 1 Minute, Relay, Kolporter, Pasmanteria, Vip Collection, Minewine.pl, Owocowy Raj, Fotojoker, Travel Club Lufthansa. Z kolei restauracje Bacówka, Subway, KFC i Burger King wzmocnią food court przyszłego centrum. Wyłącznym agentem przy komercjalizacji Galerii Katowickiej jest firma Cushman & Wakefield.

Neinver to jedna z czołowych firm działających na europejskim rynku nieruchomości. Spółka jest inwestorem, deweloperem i zarządcą nieruchomości. Działalność firmy obejmuje komercjalizację, zarządzanie i marketing centrów outlet, centrów i parków handlowych, a także parków biurowych i magazynowych. Aktualnie Neinver prowadzi działalność w Hiszpanii, Niemczech, Włoszech, Polsce, Francji i Portugalii. W Polsce firma działa od 2000 roku.