Pizzeria Da Grasso

Nowa witryna internetowa pizzerii Da Grasso została stworzona od podstaw,  z naciskiem na łatwość obsługi i funkcjonalność. Witryna wystartowała z początkiem czerwca 2012. Nowa strona jest efektem  współpracy właściciela sieci Da Grasso ze specjalizującą się w internetowych rozwiązaniach dla gastronomii firmą Tastysoft.

 – Przy tworzeniu strony internetowej dla Da Grasso wykorzystaliśmy naszą wiedzę z zakresu projektowania interfejsów użytkownika oraz znajomość rynku gastronomicznego i zachowania klientów na stronach restauracji. Zależało nam, aby strona była prosta i użyteczna, co w dłuższej perspektywie przekłada się na większą liczbę użytkowników i zamówień. Wyzwaniem była ilość informacji, jakimi musi zarządzać Da Grasso. Ponad 200 lokali to wiele promocji i aktualności, a przede wszystkim rozbudowane menu, które trzeba utrzymywać, szybko i sprawnie dostosowując do rynku. Wdrożyliśmy bardzo elastyczny system z autorskim rozwiązaniem CMS, który pozwoli na dalszy rozwój sieci. Pracujemy już nad kolejnymi etapami, które usprawnią funkcjonowanie całej sieci franczyzowej i uruchomią system obsługi zamówień online – powiedziala Anna Stańczyk, prezes Tastysoft.

Nowa strona dagrasso.pl pozwala klientom odnaleźć najbliższy lokal, wybrać ulubioną potrawę i złożyć zamówienie. Udogodnieniem jest też wyszukiwarka ulubionych dodatków, podpowiadająca potrawy z  oferty Da Grasso na podstawie wskazanych przez klienta składników.

Strona internetowa wykorzystuje również możliwości narzędzi Google. Zarówno tych dostępnych dla użytkowników, jak Google Maps pomagający odnaleźć najbliższą pizzerię, jak i zaawansowanych systemów pozwalających administratorom badać zachowania internautów i dostosowywać konstrukcję serwisu do ich oczekiwań.

Firm Da Grasso sp. z o.o. posiada ponad 200 pizzerii działających na zasadzie franczyzy. Franczyzobiorcą Da Grasso może zostać przedsiębiorca, który dysponuje kwotą około 200 tys. zł. Środki te przeznaczane są na przystosowanie lokalu. Pizzerię można prowadzić w lokalu, którego powierzchnia to minimum 100 mkw. Nie musi być on własnością licencjobiorcy, zaś jego lokalizacja jest ustalana za każdym razem z franczyzodawcą. Pizzerie Da Grasso są zlokalizowane przy głównych ulicach miast i w galeriach handlowych.