Jacek Wachowicz, dyrektor ds. wynajmu i sprzedaży GTC SA

– Sytuacja na rynku centrów handlowych jest – jak na razie-  dobra, co wynika między innymi ze stabilnych zwyczajów zakupowych Polaków – mówi Jacek Wachowicz, dyrektor ds. wynajmu i sprzedaży GTC SA.  – Przewidujemy, że stan ten utrzyma się w kolejnych miesiącach, choć kluczowy będzie poziom popytu konsumenckiego związany z sytuacją makroekonomiczną w Polsce i Europie. Wpływ na rozpoczęcie realizacji nowych projektów może mieć ograniczona akcja kredytowa ze strony banków. Jednak firmy posiadające projekty w najlepszych lokalizacjach, dysponujące odpowiednim poziomem gotówki i zdolne do pozyskania pożyczek bankowych, będą w stanie realizować swoje plany.

– Polski rynek jest postrzegany jako wyjątkowo stabilny i perspektywiczny przez czołowe marki międzynarodowe. Zainteresowanie najemców pod kątem ekspansji wzbudzają głównie wysokiej jakości obiekty w największych aglomeracjach. Znalezienie w nich wolnej powierzchni, zwłaszcza gdy chodzi o większe sklepy, jest w wielu miastach bardzo trudne. To jeden z głównych powodów, dla których planujemy realizację dwóch dużych centrów w Warszawie.

– Sytuacja finansowa GTC jest stabilna. W połączeniu z wysoką oceną polskiego rynku centrów handlowych przez czołowe marki, a tym samym dużym potencjałem planowanych przez GTC inwestycji, jesteśmy optymistami jeśli chodzi o naszą działalność w tym sektorze – dodał Jacek Wachowicz.