Biedronka

Mijający rok był kolejnym okresem dynamicznego rozwoju sieci sklepów Biedronka. Jak poinformowali przedstawiciele Jeronimo Martins, najważniejszym wydarzeniem w 2012 roku związanym z rozwojem sieci,  było otwarcie w październiku 2000. sklepu Biedronka w Polsce.

Sieć coraz częściej wybiera  na lokalizacje swoich sklepów także centra, galerie i parki handlowe. Na koniec pierwszego kwartału tego roku Biedronka miała 2145 sklepów oraz 11 Centrów Dystrybucyjnych. Jeronimo Martins nie udziela informacji na temat liczby sklepów sieci w centrach handlowych, ale ostatnio informowano o podpisaniu umów najmu z Galerią Kamienną w Starachowicach, Parkiem Handlowym Karuzela w Lublińcu i Galerią Dębiec w Poznaniu.

Obecnie operator działa m.in. w centrum handlowym Atrium Gama w Radomiu oraz w CH Krzyki we Wrocławiu.

– W 2012 r. Biedronka otworzyła łącznie 263 nowe sklepy oraz uruchomiła 2 nowe Centra Dystrybucyjne. Sprzedaż netto wzrosła o 17,9 proc. w złotych w porównaniu z 2011 r. i wyniosła 28,1 mld zł. Sieć zakończyła także proces zmieniania układu wszystkich sklepów. W 2012 r. Biedronka po raz pierwszy zanotowała 1 miliard wizyt w swoich placówkach, osiągając jednocześnie pozycję czwartej co do wielkości firmy w Polsce i trzeciej najbardziej wartościowej polskiej marki. W I kwartale 2013 r. sprzedaż w sieci Biedronka wzrosła o 20,1 proc. w złotych w porównaniu z analogicznym okresem 2012 r. i wyniosła 7,66 mld zł. Biedronka podtrzymuje plany uruchomienia w 2013 r. ok. 290 nowych sklepów oraz 2 nowych Centrów Dystrybucyjnych. Ma to przybliżyć ją do zrealizowania przyjętego celu posiadania 3000 sklepów do końca 2015 r. Sklepy Biedronka umiejscowione są równomiernie w całym kraju w różnych lokalizacjach – poinformowali redakcję Retailnet przedstawiciele biura prasowego Jeronimo Martins.

Przy wyborze odpowiedniej lokalizacji spółka kieruje się, jak podano, różnym czynnikami, ale przede wszystkim zapotrzebowaniem na sklepy sieci wśród lokalnej społeczności. Jeronimo Martins posiada sklepy zarówno wolnostojące, jak i znajdujące się w innych budynkach, lub w centrach handlowo-usługowych.