Ewa Teodorczyk, Development Manager w Inter Ikea Centre Group Poland

Rewitalizacje i rozbudowy centrów handlowych to główne wyzwania rynku – podkreśla w rozmowie z portalem Retailnet Ewa Teodorczyk, Development Manager w Inter Ikea Centre Group Poland.

Rok 2013 dla rynku centrów handlowych był okresem dynamicznym, w szczególności w zakresie rekomercjalizacji, rewitalizacji i rozbudowy istniejących obiektów. W ciągu minionych 12 miesięcy rynek był również świadkiem dużych transakcji, ale także rosnącego nasycenia powierzchnią handlową, w szczególności w dużych miastach. Oczywiście i wcześniej właściciele, zarządcy i deweloperzy nieruchomości handlowych obserwowali te zjawiska, jednak ich skala w roku 2013 była dla wielu graczy rynku centrów handlowych dużym wyzwaniem.

To, co w 2013 roku zwracało szczególną uwagę, to malejący potencjał tych rynków, które jeszcze nie tak dawno temu zapewniały atrakcyjne warunki do realizacji projektów komercyjnych. W tej chwili jedynie Warszawa ma wysoki potencjał inwestycyjny i wciąż pozostaje atrakcyjna dla deweloperów centrów handlowych.

Nie jest zatem zaskoczeniem lokowanie centrów handlowych w mniejszych miastach takich jak np. Nowy Sącz (Trzy Korony), Inowrocław (Galeria Solna), Łomża (Galeria Veneda), Ostrołęka (Galeria Bursztynowa) czy Starograd Gdański (Galeria Neptun). Dodatkowo rynek wzbogaca się o parki handlowe w coraz mniejszych ośrodkach oraz o centra outletowe będące odpowiedzią na obecną strukturę popytu. Liczba nowych inwestycji tego typu stale rośnie i trend ten zapewne utrzyma się w przyszłym roku.

Efektem rosnącej konkurencji na rynku centrów handlowych, wzmożonej rywalizacji o dobrego najemcę, a także o uwagę klienta, były w 2013 roku rewitalizacje istniejących obiektów oraz rozbudowy. Odświeżenie budynku, zwiększenie wolumenu dostępnej powierzchni, zmiana formatu obiektu realizowana poprzez wymianę najemców – zarządcy stosowali różne metody wyróżnienia się na tle konkurencji. Także Inter Ikea Centre Group Poland postanowiła w ten sposób poprawić pozycję rynkową swoich parków handlowych. We wrześniu została ukończona rozbudowa Parku Handlowego Franowo w Poznaniu – w ciągu zaledwie 5 dni od otwarcia odwiedziło go 89 tys. osób. Z kolei we Wrocławiu trwa rozbudowa Parku Handlowego Bielany – po jej zakończeniu będzie on największym centrum handlowym w Polsce.

W 2013 roku byliśmy również świadkami sporego ruchu na rynku inwestycyjnym, głównie za sprawą przejęć. Swojego właściciela zmieniły w ostatnim czasie takie obiekty, jak: Silesia City Center, Galeria Dominikańska, Galeria Kazimierz, nieruchomości firmy Charter Hall a także kupione w listopadzie przez Inter Ikea Centre Group Poland centrum handlowe Wola Park.