Czytelnia w Galerii Bronowice
Czytelnia w Galerii Bronowice

Galeria Bronowice powstała w jednej z najbardziej charakterystycznych, silnie historycznie zakorzenionych dzielnic Krakowa. Dlatego, obok oczywistych odwołań w elementach architektury samego budynku, również i w proponowanych działaniach zarząd obiektu postawił na ofertę związaną nie tylko z zakupami.

Jednym z takich nietypowych konceptów jest pierwsza w Krakowie Czytelnia w galerii handlowej.
O pomyśle na poszerzenie oferty w galerii handlowej rozmawiamy z Aleksandrą Rzońca, dyrektor Galerii Bronowice.

Jak zrodził się pomysł na zaoferowanie klientom centrum handlowego czegoś więcej niż tylko zakupów?

Czytelnia początkowo była Biblioteką, gdzie chcieliśmy promować ideę bookcrossingu – propagować i udostępniać czytelnictwo. Wierzyliśmy, że będzie to idealne miejsce dla wszystkich chcących „złapać oddech” po zakupach i zrelaksować się przy lekturze. Oczywiście zdawaliśmy sobie sprawę, że ciężko będzie przeczytać całe książki na miejscu, dlatego umożliwiliśmy klientom wypożyczanie ich do domu. Idea biblioteki w skrócie miała wyglądać tak: wybierz książkę, przeczytaj u nas lub weź do domu, po przeczytaniu – odłóż na półkę lub przynieś inną w zamian. Niestety, mimo wyraźnej instrukcji zamieszczonej w bibliotece oraz specjalnych pieczątek w książkach, już w pierwszym tygodniach zauważyliśmy, że lektury zaczęły masowo „znikać”. Okazało się, że nie wszyscy zrozumieli ideę – przez pierwsze 2 miesiące zasoby naszej biblioteki uszczupliły się o ponad 1, 2 tys. pozycji. Nie poddaliśmy się jednak i zaczęliśmy szukać nowego rozwiązania, które pozwoliłoby zachować początkową ideę. I tak właśnie, ponad pół roku temu, biblioteka zmieniła się w pierwszą w Krakowie Czytelnię w galerii handlowej.

Jak działa czytelnia w centrum handlowym?

Jest to otwarte dla wszystkich miejsce, dwupoziomowe, z widokiem na murale, gdzie w ramach „oddechu” można zrelaksować się z książką w ręku. Obecnie mamy ponad 2 tys. tytułów – częściowo uzupełniamy je sami, czasem otrzymujemy książki od naszych klientów czy bibliotek. Nie brakuje tu mrożących krew w żyłach thrillerów, lekkich romansów, literatury faktu, książek popularnonaukowych i historycznych oraz klasyki polskiej i literatury zagranicznej. To taka „oaza”, w której można przysiąść na chwilę i przenieść się w najdalsze zakątki… wyobraźni.

Jak klienci centrum przyjęli ten pomysł?

Do Czytelni klienci przyzwyczajali się powoli, ale ma ona już dość pokaźne grono stałych bywalców. Coraz częściej też goszczą tu rodzice z dziećmi – to naprawdę miły dla oka obrazek, gdy widzę, jak tata półgłosem czyta dziecku jakieś wierszyki czy bajki. Okazuje się, że takie miejsce jest oblegane równie intensywnie, jak pobliska Strefa Relaksu z miękkimi pufami i fotelami. Wygląda więc, że koncept zmiany biblioteki w Czytelnię sprawdził się, a Galeria Bronowice ma miejsce, które nie tylko jest czymś nowym i innym na mapie krakowskich galerii handlowych, ale i naprawdę jest użyteczne, a klienci lubią spędzać u nas czas wolny.

Galeria Bronowice
Galeria Bronowice

Przypomnijmy, Galeria Bronowice to kompleks handlowo-usługowo-rozrywkowy o powierzchni użytkowej wynoszącej 60 tys. mkw. Położony w północnej części Krakowa obiekt stanowi ważne dopełnienie przestrzeni handlowej tej części miasta. Oferta Galerii to 150 sklepów (docelowo) oraz kawiarnie i restauracje. Obok standardowego tenant mix w obiekcie znajdują się także dodatkowe, często niedostępne w innych krakowskich centrach, usługi i propozycje. Należą do nich, poza Czytelnią, m.in. pierwszy w Krakowie Punkt Obsługi Mieszkańców w galerii handlowej, punkt Co-Workingowy, Strefa Relaksu ze Strefą Video Games czy bezpłatne teatrzyki i animacje dla dzieci, odbywające się w ramach Bajkowej Niedzieli.