Gemini Park Bielsko-Biała rewitalizuje tereny zielone

Galerie handlowe chętnie angażują się w działania proekologiczne. Nie ograniczają się przy tym jednak tylko do spontanicznych czy sezonowych akcji. Coraz częściej ekologia znajduje także odzwierciedlenie w inwestycjach. Przykładem jest ekopark w Gemini Park Bielsko-Biała – pierwsza tego typu inwestycja przy polskiej galerii handlowej. Obiekt zostanie zaprezentowany podczas jesiennej edycji Shopping Center Forum 2018 CEE Exhibition&Conference.

Z troski o środowisko

Edukacja ekologiczna na dobre zadomowiła się w centrach handlowych. Galerie coraz aktywniej nie tylko włączają się w projekty zewnętrzne organizowane przez miasta lub stowarzyszenia, chętniej podejmują się także realizacji swoich autorskich przedsięwzięć np. wystaw czy zbiórek surowców wtórnych.

Nie inaczej jest w Gemini Park Bielsko-Biała. Obiekt od lat aktywnie działa na polu eko-edukacji. Galeria jest partnerem m.in. akcji „Czyste Beskidy”, której celem jest propagowanie czystości na górskich szklakach, a także akcji „Zaadoptuj rzekę”, zwracającej uwagę na czystość polskich rzek. Razem z miastem galeria współorganizowała także Festiwal Dobrej Energii. Pod jej dachem odbywają się także warsztaty poświęcone przyrodzie i ekologii, zwłaszcza dla najmłodszych.

– Gemini Park leży w sercu Beskidu Śląskiego. Otacza nas unikalny ekosystem górski, wymagający jednak troski. Swoimi działaniami staramy się uwrażliwiać mieszkańców całego regionu na problemy związane z jego ochroną. Jednocześnie edukujemy i integrujemy mieszkańców wokół tego tematu, niosąc także realną pomoc, np. współorganizując akcję sprzątania  – mówi Anna Dworak, dyrektor ds. marketingu i PR Gemini Park Bielsko-Biała.

Rewitalizacja to też działania pro-eko

W swojej działalności galeria nie ogranicza się jednak tylko do akcji.  Aktywność proekologiczna znajduje także odzwierciedlenie w inwestycjach realizowanych w centrum handlowym. Od 2014 roku na terenach leżących nad rzeką Białą, położonych tuż przy galerii, prowadzone są intensywne prace rewitalizacyjne.

– Stopniowo przywracane są mieszkańcom miasta zapomniane przez lata tereny zielone, które dziś sąsiadują z nasza galerią. Ten proces rozpoczął się w 2014 roku, kiedy na niewykorzystanych terenach nad rzeką Białą powstał Park Radości. Na uporządkowanym terenie, pośród drzew, ustawiono wówczas kilkanaście atrakcji dla dzieci, zachęcających do zabawy na świeżym powietrzu i pośród przyrody – mówi Marcin Ochmański, project manager Gemini Park Bielsko-Biała.

Gemini Park Bielsko-Biała
Gemini Park Bielsko-Biała

Na tym jednak nie poprzestano. W 2016 roku przekształcono Park Radość w ekopark „W Deche!” – pierwsze tego typu miejsce w Polsce przy centrum handlowym. Na powierzchni ponad 5 tys. mkw. ulokowano ponad 44 atrakcje w całości wykonanych z drewna i surowców wtórnych.

Wśród nich znalazły się m.in. drewniany krokodyl z labiryntem i ścianką spinaczkową, jeż, czyli gigantyczna poducha do skakania, 70 metrowy labirynt przypominający podziemne kretowisko, piaskownica interaktywna i kilkadziesiąt stołów do gier logicznych i sprawnościowych. Rok później dodano kolejne 8 elementów, w tym m.in. 12 metrowego goryla z 2 zjeżdżalniami, łańcuchowa karuzela, tor wodny i stoły do mini krykieta.

Jak przekonują twórcy, każdy element i każda atrakcja parku zostały tak zaprojekowane, aby bawić i uczyć. Dzieci mogą tutaj wcielić się m.in. w rolę odkrywcy, ekologa czy przyrodnika. Park jest także jedną wielką przestrzenią dydaktyczną, w której można  zobaczyć, w jaki sposób wykorzystywane są surowce wtórne. W poznawaniu świata pomagają także organizowane warsztaty, zabawy edukacyjne i fabularyzowane gry plenerowe.

– Park „W Deche!” spełnia dziś kilka funkcji w mieście. Z jednej strony to miejsce rekreacji i rozrywki, gdzie dzieci mogą aktywnie spędzać czas odrywając się od komputerów i smartfonów. W swojej formule promuje on więc ruch i aktywność na świeżym powietrzu, a tym samym zdrowie najmłodszych  – mówi Anna Dworak, dyrektor ds. marketingu i PR Gemini Park Bielsko-Biała.

– Z drugiej strony,  „W Deche!” to eko-enklawa w środku miasta, miejsce uczące najmłodszych postaw proekologicznych. Tutaj dzieci mogą m.in. zobaczyć, jak wykorzystano ekologiczne surowce do stworzenia placów zabaw, mogą także wziąć udział w warsztatach oraz organizowanych półkoloniach. Te ostatnie w swoim programie mają m.in. górskie wycieczki i warsztaty ekologiczne – dodaje.

Jak przekonują przedstawiciele galerii, samo powstanie ekoparku zrealizowało aż kilkanaście celów ekologicznych, jakie postawiła sobie galeria. – Ekopark zrewitalizował niszczejące tereny zielone nad brzegiem rzeki Białej i przywrócił je mieszkańcom, w nowej ciekawej formule, tworząc przyjazne dla środowiska sąsiedztwo. Przy pracach nad nim zachowano zastaną zieleń, w tym stare drzewa. Stworzono także nowe zielone strefy. Poprzez przedsięwzięcie zainicjowano także współpracę m.in. ze szkołami i przedszkolami, które mogą tutaj organizować np. lekcje ochrony środowiska, wf-u czy biologii. Zaproszenia trafiły do ponad 1200 placówek. Za sprawą projektu udało się nam także rozwinąć współpracę z miastem w zakresie ochrony środowiska, a w szczególności terenów nad rzeką – wylicza Dworak.

Miejski park też do rewitalizacji

Ekopark to nie było jednak ostatnie słowo. W 2018 roku inwestycję po raz kolejny poszerzono. Tym razem jednak o jeden z największych w regionie parków linowych. Ten powstał w przylegającym do galerii Parku Strzygowskiego, który przed laty był popularnym kąpieliskiem rzecznym.

Na wysokości nawet 7 metrów w koronach 50 drzew zbudowano mająca ponad 0,5 km trasę z 50 przeszkodami i 3 stopniami trudności. Jak przekonują twórcy, dzięki nowej strefie mieszkańcy Podbeskidzia zyskali zarówno miejsce rozrywki, jak również ciekawą eko-przestrzeń, w której można podejrzeć życie toczące się wysoko w koronach drzew.

– Eko-enklawa przy galerii rośnie. Powstanie parku linowego jest pierwszym etapem rewitalizacji tych terenów. Dzięki współpracy z Urzędem Miasta w Bielsku-Białej teren ten w najbliższych miesiącach czeka wiele zmian. W planach jest m.in. aleja spacerowa, ścieżka rowerowa, trasa rolkowa, nowe oświetlenie i mała architektura  – wylicza Marcin Ochmański.

Działania procentują

Eko kierunek, jaki obrała galeria, już dziś procentuje. Tylko od kwietnia do października 2017, czyli w miesiącach, kiedy ekopark jest otwarty, odwiedziło go blisko 52 tys. osób. Z organizowanych półkolonii skorzystało natomiast 250 dzieci, głównie z Bielska-Białej.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Newsletter SCF News | Retailnet.pl

Codziennie nowe informacje dla profesjonalistów rynku centrów handlowych.

Newsletter
SCF News | Retailnet.pl