Strona główna Newsletter SCF 2023 Spring

Higasa Properties oferuje nowatorską metodę inwestowania w parki handlowe

Jak bezpiecznie zainwestować w nieruchomości komercyjne, zagwarantować sobie zysk i co najważniejsze zwrot kapitału? Takim rozwiązaniem może być Higasa Club, który działa na podobnej zasadzie jak tzw. REIT-y – mówi Adam Dubiella, dyrektor sieci sprzedaży Higasa Properties.

Spółki EDS Retail Park i Higasa Properties są wystawcą jesiennej edycji Shopping Center Forum 2019.

Przedsiębiorcy i osoby prywatne mają obecnie wiele możliwości i opcji, w co zainwestować swoje środki. 

Rekalma Apsys
r e k l a m a

Adam Dubiella: Faktycznie wachlarz możliwości inwestowania jest spory. Do dyspozycji są tak znane rozwiązania jak lokaty bankowe czy obligacje, jednak na chwilę obecną niskie oprocentowanie nie kusi. Długoterminowy wynajem mieszkania to od kilku lat bardzo popularna metoda, jednak utrzymujące się aktualnie wysokie ceny zakupu mieszkań oraz długa lista ryzyk „zjada” wysoki zysk. Niesłowni najemcy, zniszczenia i wydatki na remonty… to wszystko powoduje, że według analiz, dochód z wynajmu kształtuje się na poziomie 4-5 proc. Natomiast część rynkowych ofert condohoteli zawiera nierealnie wyliczone, wysokie stopy (7-10 proc.)  lub nie jest w stanie ich zagwarantować.

Adam Dubiella, dyrektor sieci sprzedaży Higasa Properties
Adam Dubiella, dyrektor sieci sprzedaży Higasa Properties

Państwa firma proponuje jeszcze inną opcję. Na czym polega Higasa Club? 

AD: Dla inwestorów, którzy nie chcą obarczać się obowiązkami udziałowców, takimi jak walne zgromadzenia, procedury rejestracyjne spółki itd., stworzyliśmy wspólne inwestowanie, w którym kredytują maksymalnie przez 2 lata prowadzoną przez nas inwestycję, w zamian za stabilny zysk w wysokości 6 proc. w skali roku. Dajemy wyboru dwa rodzaje gwarancji z trzech: weksel, hipoteka bądź zastaw na udziałach w spółce będącej właścicielem nieruchomości, w zależności od inwestowanych kwot.

W co konkretnie inwestowane są te środki? 

AD: Kapitał jest lokowany w park handlowy, w którym funkcjonują sklepy znanych sieci handlowych, jak na przykład Biedronka, Lidl, Rossmann, czy Pepco. Obiekty są doskonale zlokalizowane i skomunikowane, jednak przede wszystkim odpowiadają podstawowym potrzebom konsumpcyjnym. Dodatkowo, każdy inwestor dokładnie wie gdzie i na jakich warunkach „pracuje” jego kapitał i ma pewność, że przystępuje do gwarantowanej inwestycji. Trudno o bardziej przejrzysty model. I przystępny, ponieważ próg wejścia w przypadku Higasa Club wynosi 50 tys. złotych.

Co jest gwarancją zysku?

AD: Jako firma inwestycyjno-consultingowa jesteśmy operatorem naszych parków handlowych. Podpisujemy wieloletnie umowy z najemcami, czyli dużymi sieciami handlowymi. Tu nie ma gwiazdek ani drobnego druku. Higasa po japońsku oznacza parasol. Chronimy inwestorów biorąc sobie do serca zasady wywodzące się z kultury Kraju Kwitnącej Wiśni – honor, sumienność oraz pracowitość.

Podobne rozwiązania stosowane są już w wielu europejskich krajach.

AD: Zgadza się. Inwestowanie w nieruchomości komercyjne w zbliżonym modelu od lat sprawdza się na Zachodzie. Są to  tzw. REIT-y (ang. Real Estate Investment Trust). Firmy tego typu wynajmują kupione obiekty, a około 90 proc. zysku wypłacają swoim akcjonariuszom. Dzięki temu są zwolnione z płacenia podatku CIT. REIT-y działają w 36 krajach na całym świecie. W Europie jest ich najwięcej w Bułgarii, Turcji, Wielkiej Brytanii i Francji. Dlaczego nie miałyby to działać i w Polsce, gwarantując zysk?