Holding Ptak zaprezentuje Ptak Outlet podczas SCBF

Rok 2011 w branży bezpiecznych płatności elektronicznych był w Polsce bardzo dynamiczny: rynek płatności bezgotówkowych w naszym kraju stale rośnie. Obecnie Polska jest liderem europejskim w kwestii liczby wykonywanych płatności zbliżeniowych.

Głównym graczem na polskim rynku bezpiecznych płatności elektronicznych jest firma VeriFone Poland, która posiada około 80% udziałów w rynku. Oznacza to, że w 8 lub 9 przypadkach na 10, gdy w Polsce następuje płatność kartą, dokonywana jest ona za pomocą terminali VeriFone. W ciągu 15 lat działania na polskim rynku firma dostarczyła około ćwierć miliona terminali płatniczych.

Potencjał polskiego rynku jest znaczny i spodziewamy się, że w najbliższych kilku latach liczba wszystkich terminali płatniczych może się podwoić, a być może nawet potroić. Mijający rok daje nam podstawy do takich przewidywań. – powiedział Tomasz Wejcman, Country Manager VeriFone Poland.

Płatności elektroniczne, w tym cieszące się coraz większą popularnością płatności zbliżeniowe, stanowią istotną część operacji finansowych dokonywanych w centrach i sieciach handlowych. Płatności zbliżeniowe pozwalają na szybszą i sprawniejsza obsługę większej liczby klientów. Nowoczesne urządzenia płatnicze pozwalają także na wprowadzenie dodatkowych usług, np. z zakresu mobile commerce.

Polski rynek wykazuje duży potencjał w zakresie rozwoju płatności bezgotówkowych, zwłaszcza płatności zbliżeniowych i mobile commerce. Eksperci VeriFone Poland przewidują, że do końca 2011 roku w Polsce w obiegu będzie około 8,5 mln zbliżeniowych kart płatniczych. – Będzie to kilkanaście procent spośród wszystkich kart płatniczych w Polsce. Obecnie blisko jedna szósta spośród około 300 000 wszystkich terminali płatniczych, zainstalowanych w Polsce, jest przystosowana do akceptacji płatności zbliżeniowych. – powiedział Tomasz Wejcman, Country Manager VeriFone Poland. Według przewidywań VeriFone, do końca 2012 roku będzie ich ponad 100 000.

W 2011 roku firma zainstalowała w Polsce 50 000 terminali płatniczych oraz niemal 50 000 PINpadów akceptujących płatności zbliżeniowe.