Konferencja odbyła się 14 lutego 2012 r. w Warszawie

Podczas dyskusji na lutowej konferencji Shopping Center Business forum 2012 na temat warunków rozwoju rynku centrów handlowych podniesiony został temat, w jakiej walucie powinny być finansowane inwestycje, a co za tym – rozliczenia z najemcami.

Uczestniczące w dyskusji Ewa Bobkowska, prezes zarządu PA Nova powiedziała, że dopóki kredytowanie w euro będzie zdecydowanie tańsze, to nie można z niego zrezygnować na rzecz złotówki pomimo, że istnieje ryzyko kursowe. – Póki da się grać w euro, będziemy to robić – powiedziała. Podobnego zdania był Jan Mroczka, prezes zarządu Rank Progress. Zauważył on, ze większość najemców płaci w euro, a tylko nieliczni (Biedronka, Tesco) wymuszają rozliczanie w złotówkach. – Dopóki tylko niektórzy najemcy wymuszają rozliczenia w złotówkach, to korzystniejsze dla inwestora jest trzymanie się euro – stwierdził.

Z kolei Sven-Torsten Kain, członek zarządu BRE Banku Hipotecznego zwracał uwagę, że biorąc pod uwagę zjawiska ekonomiczne, które dotykały przez ostatnie cztery lata światową gospodarkę, nie da się wykluczyć, że za kilka lat to właśnie kredyty i umowy w złotówkach będą najpopularniejsze. – Nic nie jest stałe i wszystko tak naprawdę może się zdarzyć. My rozmawiamy na ten temat z inwestorami. Ciekawą propozycją mogą być np. umowy kredytowe zawierane częściowo w euro, a częściowo w złotówkach – mówił Sven-Torsten Kain.