Mark Charles Vögele posiada 16 sklepów w Polsce

Iwona Załuska, prezes zarządu Upper Finance Consulting, firmy specjalizującej się w pozyskiwaniu finansowania dla inwestycji na rynku nieruchomości, radzi jak kupić grunt pod budowę galerii handlowej. Jak podkreśla: łatwiej jest uzyskać finansowanie na zakup gruntów o wartości do 10 mln zł, pod mniejsze projekty handlowe. -Dla przykładu, deweloper nie musi wykazać się tak dużą ilością zawartych umów z najemcami, jak w przypadku innych projektów. Poza tym możliwe są dwie formy finansowania zakupu gruntu: poprzez kredyt bankowy lub obligacje korporacyjne – wyjaśnia Iwona Załuska, prezes zarządu, Upper Finance Consulting.

Duże znaczenie ma ponadto wiarygodność dewelopera i jego doświadczenie w budowaniu tego typu obiektów. – To warunek kluczowy. Większość banków zaostrzyła w ostatnich miesiącach kryteria udzielania finansowania na budowę dużych galerii handlowych. Jeżeli banki ograniczają swoje ryzyko, to mają ku temu powód, na przykład uważają, że w danym mieście jest za dużo takich inwestycji . Naszym zadaniem, jako firmy konsultingowej, jest wytłumaczenie klientowi tego punktu widzenia, a także doradzanie mu. Często bywa tak, że z określonych przyczyn, nie jest możliwe finansowanie projektu na mniejszą skalę – dodaje Załuska.

Więcej o finansowaniu inwestycji komercyjnych będzie można przeczytać w wywiadzie z Iwoną Załuską, prezes zarządu, Upper Finance Consulting, w najnowszym wydaniu Shopping Center Poland.