Wnętrze salonu marki House

NBGI Private Equity, Balmain Asset Management oraz Claybark poinformowały, że pierwszym przedsięwzięciem realizowanym wspólnie w ramach zawartej między nimi współpracy partnerskiej joint venture, będzie obiekt handlowy zlokalizowany w Starachowicach w województwie świętokrzyskim.

Działka pod inwestycję,kupiona od miasta Starachowice, objęta jest planem zagospodarowania przestrzennego, który przeznacza teren na budowę centrum handlowego o powierzchni około 17,6 tys. mkw. Zgodnie z projektem 6,2 tys. mkw. powierzchni najmu zajmie hipermarket Tesco Extra. Oprócz tego centrum handlowe pomieści 30 sklepów, plac zabaw dla dzieci oraz boisko sportowe Orlik. Centrum Handlowe będzie zlokalizowane we wschodniej części miasta, przy ulicy Iłżeckiej.

– Cieszy nas możliwość współpracy z NBGI oraz Balmain Asset Management przy tworzeniu pierwszego znaczącego obiektu handlowego w Starachowicach. Mamy nadzieję, że będzie to jeden z wielu projektów o podobnej skali, które wspólnie z naszymi partnerami biznesowymi zrealizujemy na terenie Polski – powiedział Harvey Curtis, partner zarządzający w Claybark.

Inwestorzy podkreślają, że planuja budowę w Polsce podobnych obiektów. Maja być to centra handlowe połączone z hipermarketem i będą powstawać w mniejszych miejscowościach, gdzie aktualnie nie istnieją nowoczesne obiekty handlowe, lub ich liczba jest niewystarczająca.

– Dzięki doświadczeniu naszych partnerów utworzone joint venture pozwoli nam poszerzyć nasze portfolio polskich nieruchomości o obiekty komercyjne. Obiekt handlowy w Starachowicach będzie miał dominującą pozycję w mieście, dodatkowo wzmocnioną obecnością hipermarketu Tesco, dlatego uważamy, że praca nad tym projektem da nam wiele satysfakcji – mówi James Huckle, dyrektor inwestycyjny w NBGI.

NBGI Private Equity, Balmain Asset Management oraz Claybark zamierzają zainwestować w projekt około 25 mln euro. Prace konstrukcyjne mają rozpocząć się w marcu 2013 roku, a otwarcie obiektu planowane jest na jesień 2014 roku.

NBGI Private Equity jest europejską firmą zajmującą się private equity i inwestycjami kapitałowymi, która powstała w 2000 roku. NBGI Private Equity zarządza aktualnie kapitałem o wartości około 900 mln euro rozlokowanym w różnych funduszach inwestycyjnych. Kapitał zgromadzony w ramach funduszy inwestowany jest w takie obszary private equity jak: wykupywanie średnich firm mniejszej wielkości, kapitał rozwojowy dla małych i średnich przedsiębiorstw, kapitał inwestycyjnych dla firm technologicznych i rynku nieruchomości. NBGI Private Equity posiada swoje biura w Londynie, Paryżu, Atenach, Istambule, Sofii, Warszawie i Bukareszcie.

Balmain Asset Management – Od 2003 roku Balmain Asset Management specjalizuje się w inwestowaniu, zarządzaniu aktywami, wynajmie oraz rozwoju centrów handlowych i obiektów komercyjnych. W Polsce firma rozpoczęła swoją działalność w 2004 roku otwierając siedzibę w Warszawie. W skład zespołu Balmain Asset Management wchodzą specjaliści dysponujący doświadczeniem z różnych obszarów rynku nieruchomości komercyjnych, co powoduje, że Balmain jest w stanie identyfikować, nabywać oraz finansować zakup aktywów takich obiektów komercyjnych, które stwarzają możliwości inwestycyjne a następnie, poprzez zaangażowanie lokalnych zespołów zajmujących się wynajmem i rozwojem, realizować strategie zarządzania aktywami tych nieruchomości. Klienci Balmain powierzyli firmie w zarządzanie aktywa o łącznej wartości 235 mln euro, co stanowi w przeliczeniu ponad 1000 lokali handlowych na terenie 25 nieruchomości komercyjnych, które rocznie w sumie odwiedza ponad 40 mln klientów.

Claybark jest warszawskim deweloperem, którego głównym zadaniem jest koordynowanie procesu inwestycyjnego a w szczególności: wybór projektantów i zarządzanie ich pracą, uzyskiwanie pozwoleń na budowę, koordynowanie procedury przetargowej – wybór Generalnych Wykonawców oraz zarządzanie procesem budowy. Do zrealizowanych przez Claybark obiektów komercyjnych należą: Hipermarket Real w Rzeszowie oraz Galeria Askana w Gorzowie Wielkopolskim. Firma uczestniczyła również, pracując wspólnie z Balmain Asset Management, w pierwotnym nabyciu i projekcie otwartego niedawno centrum handlowego NoVa Park w Gorzowie Wielkopolskim.