Moshe J. Greidinger, prezes Cinema City

Spółka Cinema City International 15 maja 2012 roku uruchomiła 10-cio salowy multipleks w należącej do GTC Gallerii Burgas w Bułgarii. Jest to trzeci multipleks otwartym przez spółkę w ostatnich miesiącach. W Bułgarii Cinema City International ma 5 multipleksów.

– Jestem dumny, że otworzylismy kino Cinema City w Burgas, które jest piątym bułgarskim miastem gdzie będziemy oferować nasze usługi- mówi Moshe J. Greidinger, prezes Cinema City. -Jak wielokrotnie podkreślaliśmy jednym z aktywów CCI są bliskie relacje z czołowymi deweloperami w regionie. Jednym z nich jest GTC, gdzie dzięki naszej współpracy prowadzimy nasz szósty, wspólny projekt, a strategia ta pozwala nam zajmować najlepsze lokalizacje w wielu europejskich miastach. W tym roku planujemy otworzyć nasze drugie kino w Sofii – powiedział Moshe J. Greidinger, prezes Cinema City, operatora kinowego w Europie Środkowo-Wschodniej i w Izraelu.

W pierwszym kwartale 2012 r. Cinema City osiągnęła przychody skonsolidowane na poziomie 62,5 mln euro, o 5,0 proc. niższe niżej niż w I kwartale 2011 roku. Skonsolidowana EBITDA (dochód brutto przed odsetkami, podatkami i amortyzacją) pozostała na podobnym poziomie co w I kwartale 2011 roku i wyniosła 13,4 mln euro. Po uwzględnieniu kosztów z I kwartale 2011 roku związanych z przejęciem i reorganizacją, EBITDA wzrosła o 21,8 proc. z 11 mln euro w I kwartale 2011.

Zysk netto spadł o 14,3 proc. do 5,1 mln euro. Po uwzględnieniu kosztów poniesionych w I kwartale 2011 roku w związku z przejęciem i reorganizacją, zysk netto wzrósł o 41,4 proc. do 5,1 mln euro.

W I kw. 2012 r. Spółka sprzedała 8,5 mln biletów w siedmiu krajach działalności – o 6,1 proc. mniej niż w I kw. 2011 r. Jednocześnie liczba sprzedanych biletów w takiej samej bazie kin spadła o 9,6 proc. do 8,2 miliona sztuk. Średnia cena biletów w walutach lokalnych wzrosła niemal we wszystkich krajach działalności, podczas kiedy silniejsze euro w porównaniu do I kw 2011 utrzymało średnie ceny biletów na podobnym poziomie, co w 2011 roku.

W minionym kwartale działalność kinowa przyniosła spółce 57,1 mln euro przychodów, co oznacza spadek o 5,8 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. EBITDA wygenerowana z tej działalności spadła rok do roku o 5,3 proc. do 12,4 mln euro (wyłączając wydatki poniesione w I kw. 2011 r. w związku z akwizycją i reorganizacją). Po uwzględnieniu kosztów związanych w I kwartale 2011 r. z przejęciem i reorganizacją, EBITDA wzrosła o 15,5 proc. do 12,4 mln euro.

W marcu 2012 r. Spółka otworzyła 8-ekranowy multipleks w Ostravii, w Czechach oraz zamknęła 8-ekranowe kino w Hostivar, w Pradze. W maju 2012 r., jeszcze przed publikacją niniejszego raportu, Spółka otworzyła dwa dodatkowe multipleksy: w Konstancie, w Rumunii (8 ekranów) oraz w Burgas, w Bułgarii (10 ekranów).

– Do tej pory otworzyliśmy trzy ważne multipleksy w trzech miastach, gdzie dotychczas nie prowadziliśmy kin – w  Ostrawie w Czechach, Konstancie w Rumunii i w Burgas w Bułgarii.  Prowadzimy również renowacje dwóch głównych multipleksów Palace Cinemas, Novy Smichov w Pradze i West End w Budapeszcie, które planujemy ukończyć przed połową roku – powiedział Moshe J. Greidinger, prezes zarządu Cinema City.

Cinema City International jest operatorem kin wielosalowych w Europie Środkowej i Wschodniej oraz w Izraelu. Spółka prowadzi 97 multipleksów z 919 ekranami, w 7 krajach: Polska, Czechy, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowacja i Izrael. Obecnie w budowie są 30 multipleksy z ponad 320 nowymi ekranami. W Polsce Cinema City ma 31 multipleksów z 340 ekranami. Spółka obsługuje także pięć kin Orange IMAX.