PKP SA i międzynarodowa firma deweloperska HB Reavis chcą wspólnie wybudować dworzec kolejowy Warszawa Zachodnia i towarzyszące mu centrum wielofunkcyjne. Umowa inwestycyjna w tej sprawie została podpisana kilka miesięcy temu. Zamierzeniem obu stron jest powstanie dworca kolejowego do końca 2014 roku, a w kolejnych latach nowoczesnego kompleksu budynków, łączących funkcje handlowe, biurowe i usługowe. Koszt całego przedsięwzięcia to 110 mln euro.

Jak poinformowali redakcję Retailnet.pl przedstawiciele grupy HB Reavis, PKP SA i HB Reavis uzgodniły kluczowe zasady dotyczące współpracy przy realizacji projektu modernizacji i przebudowy Dworca Zachodniego w Warszawie. Dla obu stron inwestycja ma priorytetowe znaczenie, jednak ze względu na jej złożoność oraz strategiczny charakter, bieżąca współpraca wiąże się ze szczegółowym ustalaniem wszystkich elementów projektu przez partnerów tej inwestycji. – Obecnie trwają prace nad nowym konceptem architektonicznym oraz uzyskaniem pozwolenia na budowę – poinformowali przedstawiciele HB Reavis.

– Ze względu na trwające rozmowy pomiędzy spółkami, więcej szczegółów dotyczących tego unikalnego projektu będziemy mogli przekazać po zakończeniu wszelkich uzgodnień technicznych i organizacyjnych.

Nowy dworzec kolejowy i siedem budynków z przeznaczeniem handlowo-biurowym powstanie od strony Al. Jerozolimskich na obszarze prawie 17 tys. mkw. Wejście na dworzec możliwe będzie zarówno z podziemnego tunelu, jak i części naziemnej, gdzie w okolicy zlokalizowane są przystanki komunikacji miejskiej.

Obok dworca zbudowane zostanie nowoczesne centrum wielofunkcyjne, składające się z 7 budynków(6 budynków sześciokondygnacyjnych i 1 dwunastokondygnacyjny) o łącznej powierzchni 54 tys. mkw. Pod nimi znajdzie się dwupoziomowy parking podziemny na ok. 1 tys. aut, dostępny dla pracowników i najemców tych obiektów. Parking dla podróżnych przygotowany zostanie od strony ul. Tunelowej.

Inwestycja będzie powstawać etapami. Zamierzeniem obu stron jest powstanie dworca kolejowego do końca 2014 roku, następnie budowane będą kolejne obiekty – wszystkie do 2017 roku. Doradztwo prawne dla PKP SA podczas negocjacji i finalizowania umowy prowadziła Kancelaria Trusiewicz Siwko. Zespół uczestniczył już wcześniej w rozmowach dot. budowy dworców w Poznaniu i Katowicach. Doradztwo prawne dla HB Reavis świadczyła kancelaria Allen&Overy.

Grupa HB Reavis jest międzynarodowym deweloperem nieruchomości komercyjnych z główną siedzibą w Luksemburgu, który działa w 5 krajach – na Słowacji, w Polsce, na Węgrzech, w Chorwacji i w Czechach. Od czasu utworzenia w 1993r., zrealizowała projekty w segmentach biurowym, handlowym i logistycznym o powierzchni łącznej ponad 550 tys. mkw. HB Reavis obecnie zatrudnia 350 osób, rozwijając i zarządzając aktywami o łącznej wartości 1,3 miliarda euro oraz utrzymując silną pozycję finansową z kapitałem własnym przekraczającym 800 milionów euro. Spółka prowadzona jest w oparciu o zintegrowany model biznesu obejmujący działalność deweloperską, generalne wykonawstwo, oraz zarządzanie nieruchomościami.