Joanna Mroczek, dyrektor działu doradztwa i badań rynku CBRE

Według ekspertów CBRE, potencjał warszawskiej Pragi pozostaje niewykorzystany, są jednak duże szanse, że inwestycje związane z Euro 2012, promocja dzielnicy jako lokalizacji Stadionu Narodowego, a także planowana poprawa infrastruktury przyspieszą rozwój prawobrzeżnej części stolicy.

Rynek powierzchni handlowych na Pradze jest postrzegany jako bardziej dojrzały od rynku powierzchni biurowej. Podaż wynosi tu ponad 360 tys. mkw. w centrach handlowych takich jak Promenada, Warszawa Wileńska, CH Gocław czy King Cross Praga, Po lewej stronie Wisły łączna podaż to jedna aż 963 tys. mkw.

Na Pradze planowanych jest wiele nowych inwestycji komercyjnych. W SOHO Factory przy ul. Mińskiej gdzie obecnie stoją budynki poprodukcyjne z ulokowanym w nich centrum kulturalnym, w przyszłości powstaną tu m.in. lokale handlowe. Pierwszy etap inwestyvcji jest już w budowie.

Rozpoczęcie pierwszego etapu budowy Portu Praskiego przy Wybrzeżu Szczecińskim planowane jest na 2012 rok. Mają tu powstać obok mieszkań i biur, lokale handlowe, a także obiekty rekreacyjne i kulturalne – wszystko na powierzchni blisko 500 tys.mkw.

Powstaje tez Centrum Praskie Koneser na terenie dawnej fabryki wódek przy ul. Ząbkowskiej. W budowie jest ponad 60 tys. mkw. przeznaczonych na m.in. cele handlowe, usługowe i rozrywkowe, a także biura i mieszkania.

Jak podkreśla Joanna Mroczek, dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku w CBRE- inwestycje komercyjne w dzielnicy będą zależeć od inwestycji publicznych – zwłaszcza w infrastrukturę.

-Wybudowane w ostatnich latach nowe mosty na Wiśle, a także modernizacja i uporządkowanie okolic dworców Warszawa Stadion i Warszawa Wschodnia już przyczyniły się do ułatwienia przejazdu przez Wisłę i poprawy komfortu podróży. Przełomem będzie jednak druga linia metra, która poprawi komunikację z centrum miasta – mówi Joanna Mroczek.

Plany inwestycyjne dla Pragi są bardzo bogate, jednak ich realizacja zajmie co najmniej kilka lat. W trakcie budowy jest już druga linia metra – odcinek łączący Rondo Daszyńskiego na Woli z Dworcem Wileńskim na Pradze będzie ukończony w połowie 2014 r. Po prawej stronie Wisły powstaną dwie stacje: Stadion oraz Dworzec Wileński. Następne stacje zbudowane zostaną w kolejnych latach. W planach jest również budowa południowej odnogi drugiej linii metra, łączącej stację Stadion z osiedlem Gocław.

Na Pradze planowane są również duże inwestycje drogowe, w tym Trasa Tysiąclecia od Ronda Żaba do ul. Grochowskiej, Trasa Świętokrzyska stanowiąca przedłużenie Mostu Świętokrzyskiego oraz Mała Obwodnica Śródmiejska od Węzła Żaba do Ronda Wiatraczna.

-Od kilku lat obserwujemy korzystną zmianę wizerunku Pragi. Z zaniedbanej i nie całkiem bezpiecznej dzielnicy, Praga staje się modnym centrum kultury, której ośrodkami są zrewitalizowane poprzemysłowe obiekty prowadzące działalność artystyczną i klubową, jak Fabryka Trzciny, SOHO Factory, M25, Hala Wysokich Napięć, czy kultowe już kluby przy ul. Ząbkowskiej – mówi Agata Czarnecka, starszy konsultant w Dziale Badań Rynku i Doradztwa w CBRE. Inne przedsięwzięcia kulturalne, w tym budowa Muzeum Pragi przy ul. Targowej oraz sali koncertowej Sinfonia Varsovia przy ul. Grochowskiej z pewnością zwiększą jeszcze atrakcyjność Pragi.