Jan von Lewinski, dyrektor zarządzający Antan Development Polska

– Po obserwowanym ostatnio kryzysie finansowym zwolniliśmy tempo naszej ekspansji. Chcemy bowiem koncentrować się na jakości a nie ilości realizowanych przez nas projektów – powiedział Jan von Lewinski, dyrektor zarządzający Antan Development Polska.

– Proszę spojrzeć na naszą organizację w Polsce – zatrudniamy niewielki, ale świetnie wykwalifikowany zespół profesjonalistów, przez co nie musimy utrzymywać na miejscu dużej instytucji. Projekty w Bolesławcu i Kaliszu przejęliśmy w pierwszej połowie 2008 roku – niełatwo było je doprowadzić do momentu, w którym się teraz znajdujemy. Zaczynamy jednak obserwować na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy spadające koszty, zatem liczymy na osiągnięcie wyższych niż oczekiwane wcześniej zysków. Staramy się, aby realizowane przez nas projekty wzajemnie się równoważyły. Innym obszarem gospodarki, któremu poświęcamy szczególną uwagę jest energetyka – szczególnie obiecująca w kategorii zdecentralizowanych elektrowni o mocy mniejszej niż 3 MWh.

– Poza tym bacznie obserwujemy trendy na świecie. Polska jest rozwiniętym rynkiem, który de facto niewiele różni się od rozwiniętych gospodarek krajów zachodnich czy USA. Będziemy zatem świadkami tych samych scenariuszy, które obserwowaliśmy na zachodzie w kontekście ekspansji sieci, budowy centrów handlowych, czy innych nisz. Z całą pewnością już wkrótce zawitają do Polski duże, nieobecne do tej pory na lokalnym rynku marki – na co czekamy z niecierpliwością.

– Oczywistym jest, że rynek centrów handlowych pozostaje w każdym kraju pod wpływem dużych sieci handlowych mających swoje korzenie na całym świecie – w szczególności w Anglii, Francji, Hiszpanii czy Niemczech. W każdym centrum handlowym bez względu na jego wielkość – sklepy tych sieci pełnią funkcję kluczowego najemcy -– dodał Jan von Lewinski.

Antan Development Polska powstała w 2007 r. Należy do międzynarodowej grupy przedsiębiorstw Antan, która istnieje od 1950 r. Działa w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Izraelu i Polsce. Firma działa przede wszystkim na rynku nieruchomości.