Galeria Gniezno

W Galerii Gniezno, która została zamknięta  z powodu szkód poczynionych przez nawałnicę zakończono prace mające ocenić zakres zniszczeń i stan techniczny budynku oraz zweryfikować możliwość jego dalszego bezpiecznego użytkowania.

Na podstawie ekspertyz opracowanych przez rzeczoznawców Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał decyzję o ponownym otwarciu Galerii. 11 sierpnia 2012 r. na klientów czekać będą prawie wszystkie sklepy i lokale usługowe.

-Przez ostatnie dni ciężko pracowaliśmy, by naprawić zniszczenia spowodowane nawałnicą i wodą, która zalała część lokali- mówi Anna Frydrysiak, dyrektor Galerii Gniezno.- Dziś mamy już pozytywną decyzję i otwieramy Galerię.

Przygotowane przez rzeczoznawców ekspertyzy potwierdziły, że w wyniku nawałnicy uszkodzona została tylko część dachu o powierzchni ok. 100 mkw. w sklepie obuwniczym CCC. Dodatkowo w wyniku zalania doszło do poważnych szkód w sąsiadującym sklepie Martes Sport i kinie Helios. W tych trzech lokalach trwają jeszcze prace remontowe i ich otwarcie odbędzie się w późniejszym terminie.

Decyzja nadzoru budowlanego potwierdza, że Galeria Gniezno spełnia wymogi bezpieczeństwa – potwierdza Piotr Karbowy, Dyrektor Techniczny Apsys Polska, zarządcy Galerii Gniezno.

-Przyczyną uszkodzeń była nawałnica z intensywnymi opadami deszczu, które według skali Chomicza zostały sklasyfikowane na poziomie 6, podczas gdy w Polsce, w przypadku nawałnic dopuszcza się poziom 3 i 4. Było to więc zjawisko wyjątkowe i nieprzewidywalne. Na wypadek takich zjawisk mamy przewidzianą procedurę ewakuacyjną, która skutecznie zadziałała w Galerii Gniezno.

Galeria Gniezno została otwarta w kwietniu 2005 roku. Mieści 48 sklepów, w tym 10 tzw. średnich powierzchni: Carrefour, kino Helios, Jysk, H&M, Reserved, CCC, New Yorker, Deichmann, Martes Sport, Takko Fashion. Galeria usytuowana jest w odległości 4 kilometrów od centrum Gniezna. Ma ponad  17 tys. mkw. powierzchni całkowitej i 644 miejsc parkingowych.

Galeria przy ul. Pałuckiej 2 w Gnieźnie, której właścicielem jest firma Pradera, została otwarta w 2005 roku. Jest zarządzana przez Grupę Apsys.