Miroslaw Januszko członek zarządu PPM

-Peakside Capital i Peakside Polonia Management prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami w celu zebrania kapitału na zakupy kolejnych inwestycji w Polsce lub w innych krajach Europy Centralnej i Wschodniej. Realizacja tych założeń będzie możliwa w ciągu 6-12 miesięcy – powiedział redakcji Retailnet.pl Mirosław Januszko, członek zarządu PPM.

– Pekside widzi również duży potencjał rozwojowy na rynku centrów outletowych, co pokazują wyniki funduszu Polonia Property Fund II, do którego należą Fashion House w Piasecznie, Gdańsku i Sosnowcu. Niewykluczany rozbudowy centrum outletowego w Piasecznie, a także Sosnowcu. Rozważamy również zakup centrów handlowych w ramach odrębnego funduszu lub jako oddzielne aktywa – dodał Mirosław Januszko.

Firma inwestycyjna Peakside Capital działająca na europejskim rynku nieruchomości poinformowała, że 22 sierpnia 2012 roku zakończyła proces przejęcia od Allied Irish Banks (AIB) polskiej spółki zależnej zarządzającej funduszami nieruchomościowymi, oraz udziałów AIB w dwóch funduszach nieruchomościowych Polonia Property Funds.

Przejęte przez Peakside Capital, Fashion House Outlet Centre w Warszawie, Gdańsku i Sosnowcu będą prezentowane podczas wrześniowego Shopping Center Forum 2012. Wiecej www.scf2012.retailnet.pl.

Przejęcie AIB PPM jest zarówno pierwszą inwestycją bezpośrednią Peakside na rynku polskim przez Peakside Real Estate Fund I (PREF), jak również pierwszym strategicznym przejęciem firmy zarządzającej funduszami i aktywami na rynku polskim.

Peakside oraz PPM rozważa możliwości zebrania kapitału od międzynarodowych i krajowych instytucji na rzecz kolejnych inwestycji na rynku nieruchomości. Firma skupi się na zabezpieczeniu nowych zewnętrznych zleceń zarządzania aktywami, korzystając z dotychczasowego doświadczenia PPM w Polsce i Europie Środkowej i Wschodniej.

Zgodnie z warunkami transakcji, Peakside nabył od AIB spółkę zarządzającą funduszami nieruchomościami AIB PPM sp. z o.o., a także w formie wspólnej inwestycji (50/50) wraz z Partners Group, należące do AIB 9,87 proc. udziałów w Polonia Property Fund LP oraz 7,5 proc. udziałów w Polonia Property Fund II Limited.

PPM, po zmianie nazwy na Peakside Polonia Management sp. z.o.o., jest jedną z czołowych firm na rynku zarządzania funduszami nieruchomościami w Europie Środkowej i Wschodniej i zarządza silnym, zdywersyfikowanym i przynoszącym zyski portfelem aktywów w Polsce i na Węgrzech. W ciągu 9 lat udało się firmie zebrać kapitał od międzynarodowych inwestorów, oraz wykazać się dobrymi wynikami w zakresie inwestycji w gotowe projekty inwestycyjne (core investments) oraz projekty, gdzie uzyskana została wartość dodana (value added investments), co uzupełni dotychczasowe doświadczenie Peakside, głównie w zakresie inwestycji o wysokim poziomie zwrotu i ryzyka (opportunistic investments).

Poprzez przejęcie AIB PPM, Peakside dodał 600 milionów euro aktywów pod zarządzaniem (AUM) do zarządzanego przez siebie portfela inwestycji. Całkowita suma zarządzanych przez Peakside aktywów wynosi ponad 2 mld euro, a liczbę pracowników zwiększono o jedną trzecią.