Marek Koziarek Bank Pekao

– Finansowanie typu mezzanine debt jest coraz bardziej popularne i my jako bank nie jesteśmy na nie obojętni- mówi  Marek Koziarek, dyrektor zarządzający, z departamentu finansowania nieruchomości komercyjnych Banku Pekao SA.

Mezzanine debt zwany finansowaniem hybrydowym polega na tym, że pożyczkodawca staje się udziałowcem inwestycji. Jako wspólnik -jak zaznacza Marek Koziarek- może być zarówno atutem jak i obciążeniem dla inwestycji. 

– Najczęściej inwestor mezzanine lub współinwestor dołącza do developera na etapie kredytu inwestycyjnego. Niektórzy developerzy najpierw rozpoczynają budowę projektu z własnego kapitału, a potem starają się pozyskać partnera inwestycyjnego. To jest element dla nas do przyjęcia, jeśli będziemy wiedzieć, kto jest inwestorem, czy partnerem inwestycyjnym. Jednak nie może to być spółka z ulicy, to musi być podmiot znany dla banku.

Dla banku  – podkreśla Marek Koziarek- istotne są więc wszystkie informacje, czysto i klarownie przedstawione zadłużenie, czy zobowiązania finansowe.  

– Nie widzimy żadnych przeszkód, jeśli deweloper inwestuje razem z innym partnerem finansowym. Często partner reprezentuje większą i bardziej znacząca spółka niż developer. W niektórych porozumieniach dotyczących kapitału, inwestor mezzanine odbiera swój kapitał od zysku spółki. My musimy mieć przedstawione te powiązania i zobowiązania między spółkami w bardzo jasny i czytelny sposób.

– Jednak spotykamy się z sytuacją kiedy przychodzi inwestor, który chce skorzystać z  finansowania mezzianine i nie posiada dodatkowego zabezpieczenia lub partnera, wówczas jest to nie do zaakceptowania- podkreśla dyrektor zarządzający, departament finansowania nieruchomości komercyjnych, Bank Pekao SA.