Centrum Handlowe Pogoria
Centrum Handlowe Pogoria, MGPA

Fundusz Heitman European Property Partners złożył do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na przejęcie udziałów w centrum handlowym Pogoria w Dąbrowie Górniczej oraz Karolinka w Opolu. Obydwie nieruchomości handlowe należą do funduszu MGPA.

Centrum Handlowe Pogoria w Dąbrowie Górniczej jest największym centrum handlowo-rozrywkowym w rejonie Zagłębia Dąbrowskiego. Centrum, zlokalizowane przy ulicy Jana III Sobieskiego, liczy 30 tys. mkw. powierzchni handlowej. Mieści ok. 90. sklepów znanych polskich i międzynarodowych marek, liczne punkty usługowe i gastronomiczne, hipermarket oraz pięciosalowe kino Helios. Projekt architektoniczny Pogorii powstał przy współudziale brytyjskiej firmy Chapman Taylor oraz francuskiej – Saguez. Centrum zostało oddane do użytku w 2008 roku.

Centrum Handlowe Karolinka to największy kompleks handlowy w regionie Opola, obejmujący galerię i park handlowy. Położony na opolskim Zaodrzu, przy ulicy Wrocławskiej, oferuje klientom ok. 130 sklepów i punktów usługowych, zlokalizowanych na łącznej powierzchni 70 tys. mkw. W ofercie galerii znajdują się polskie i międzynarodowe marki. Park handlowy z centrum wyposażenia wnętrz skupia natomiast sklepy pomocne w urządzeniu domu i ogrodu. Otwarte w 2008 roku centrum dysponuje parkingiem na 2,7 tys.  samochodów.

Właścicielem obu centrów jest fundusz MGPA Europe Fund III zarządzany przez firmę private equity MGPA. MGPA jest niezależną grupą kapitałową (private equity) działającą na europejskim i azjatyckim rynku nieruchomości. Łączna wartość aktywów zarządzanych przez MGPA wynosi obecnie ok. 11 miliardów USD. Firma realizuje i zarządza projektami deweloperskimi w sektorze powierzchni biurowych, handlowych, przemysłowych, mieszkaniowych i hotelowych.

Heitman jest międzynarodową firmą zarządzającą inwestycjami na rynku nieruchomości, która obsługuje klientów inwestujących bezpośrednio w nieruchomości komercyjne lub w notowane na giełdzie fundusze powiernicze zajmujące się inwestycjami na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych i Europie. Zarządza aktywami o wartości około 26 mld USD. Firma posiada swoje biura w Chicago, Los Angeles, Minneapolis oraz we Frankfurcie, w Londynie, Luksemburgu, Moskwie, Tokio i Warszawie.