Grzegorz Mroczek, Caelum Development
Grzegorz Mroczek, Caelum Development

Galeria Wisła w Płocku należąca do Caelum Development działa od listopada 2008 roku i jest jednym z pierwszych obiektów handlowych w regionie. Wraz z pojawieniem się dodatkowej powierzchni handlowej w mieście, na rynku pojawiła się zacięta walka konkurencyjna o klienta.

Galerii Wisła wyrosła konkurencja w postaci Galerii Mazovia (otwartej w kwietniu 2010 roku) oraz Centrum Handlowego Atrium Mosty ( działającego od listopada 2011 roku). Po 5 latach funkcjonowania obiektu przyszedł zatem czas na przedłużanie umów najmu z częścią najemców funkcjonujących w centrum. Z 37 tego typu umów nowe porozumienia podpisano już z 21 najemcami. Zarząd galerii podkreśla, że proces przebiega sprawnie.

– Z całą pewnością rynek Płocki stał się trudniejszy. Obecność już nie jednego, a kilku graczy na lokalnym rynku wpłynęła na warunki współpracy z najemcami. Stawki już zostały nieco zrewidowane przez ogólną sytuację gospodarczą oraz większą konkurencyjność otoczenia, choć ta reguła nie sprawdza się w każdym przypadku. Niemniej, już na tym etapie udało nam się podpisać umowy z  21 najemcami. Z pozostałej puli 80 proc. umów zostało już uzgodnionych i  jest na etapie finalizacji. To świadczy o sile tego projektu i satysfakcji najemców z wyników i rentowności salonów w Galerii Wisła – mówi Grzegorz Mroczek, commercial director grupy Caelum.

W ciągu ostatnich lat, wiedza o wszystkich aspektach rynku, jak podkreśla inwestor, zdecydowanie się zwiększyła. – Podejmowane decyzje o ekspansji, przedłużeniu, wejściu w projekty są dużo bardziej przemyślane i racjonalne. W związku z powyższym, każde porozumienie pomiędzy zarządcą a najemcą, choć trudniejsze, jest bardziej wartościowe – wyjaśnia Mroczek.

Przypomnijmy, w Płocku funkcjonują 3 obiekty handlowe. – Trzej gracze zamknęli rynek przed innymi inwestorami w mieście. Rynek płocki jest już dostatecznie nasycony i skupia wszystkie najważniejsze marki handlowe obecne w Polsce – mówi Mroczek.

Po otwarciu konkurencyjnych obiektów wyniki Galerii Wisła, jak podkreśla zarząd, spadły nieznacznie. Do stanu, gdy Galeria była jedynym centrum handlowym na  lokalnym rynku wróciły, jak podkreślają przedstawiciele obiektu, dzięki umiejętnej komunikacji i dużemu naciskowi m.in. na działania marketingowe.

Caelum Development to irlandzka grupa kapitałowa z siedzibą główną w Warszawie, utworzona w 2002 roku przez grupę prywatnych irlandzkich inwestorów. Caelum operuje na terenie Europy Środkowo-Wschodniej, głównie w Polsce a także na terenie Rumunii. W portfolio inwestycji Caelum znajdują się m.in.: CH Nova Park (Gorzów Wielkopolski), Galeria Askana (Gorzów Wielkopolski), Galeria Młyńska (Racibórz), Wratislavia Center (Wrocław), Galeria Wisła (Płock). Największym realizowanym przez zespół Caelum Development projektem jest wielofunkcyjny kompleks handlowo – rozrywkowy ParkLake Plaza w Bukareszcie, Rumunii (o powierzchni najmu 67 tys. mkw.).

Więcej o rynku centrów handlowych w Płocku w najnowszym wydaniu Shopping Center Poland.