Planowane inwestycje PHN
Planowane inwestycje PHN

Powołany w marcu 2011 roku Polski Holding Nieruchomości  powstały w wyniku konsolidacji spółek należących do Skarbu Państwa i prowadzących działalność w sektorze nieruchomości w Polsce zamierza zainwestować w kilka obiektów handlowych na terenie kraju.

– PHN zainwestuje w łącznie około 3,5 mld zł. Będą to inwestycje komercyjne w tym także obiekty handlowe, które powstaną m.in. w Warszawie, Gdyni i Lućmierzu – powiedziała w rozmowie z Retailnet.pl Małgorzata Przybylska, dyrektor Biura Relacji Inwestorskich, Polski Holding Nieruchomości.

Jednym z największych projektów handlowych planowanych przez spółkę holdingową ma być centrum wystawienniczo-handlowe w Warszawie przy ulicy Bartyckiej.

Kompleks wystawienniczo-handlowy z zapleczem usługowym będzie miał ponad 68 tys. mkw. powierzchni najmu. Obiekt powstanie na działce o powierzchni około 7,6 ha w dzielnicy Mokotów w odległości około 500 m od ul. Czerniakowskiej.

Projekt będzie realizowany w dwóch fazach poprzez spółkę celową z wkładu własnego wspólników oraz przy udziale finansowania zewnętrznego. Budowa pierwszej fazy ma ruszyć w 2014 r. a druga w 2016 r. Szacowany koszt inwestycji to ok. 543 mln zł.

Kolejnymi inwestycjami handlowymi PHN mają być projekty w Lewandowie, na warszawskiej Białołęce ( wzdłuż Trasy Toruńskiej, w sąsiedztwie restauracji McDonald’s). Ma tu powstać obiekt handlowo-usługowy o łącznej powierzchni najmu 60 tys. mkw. Budowa inwestycji rozpocznie się w II kwartale 2014 roku. Jej koniec planowany jest na IV kwartał 2018 roku. Nakłady inwestycyjne to około 268 mln złotych.

PHN planuje także zbudować centrum handlowo-usługowe w Lućmierzu. Inwestycja zajmie działkę o powierzchni 10 ha, na której powstanie 40 tys. mkw. powierzchni handlowo-usługowej. Budowa ma rozpocząć się w II kwartale 2015 roku. Planowane zakończenie to IV kwartał 2016 roku. Nakłady inwestycyjne to 186 mln złotych.

Obiekt handlowy powstanie także w ramach Portu Rybackiego w Gdyni. Na działce o powierzchni 10 ha PHN zrealizuje kompleks handlowo-biurowo-mieszkaniowy. Część komercyjna zajmie prawie 71 tys. mkw. Budowa ma ruszyć w III kwartale 2014 roku. Inwestycja zakończy się w IV kwartale 2015 roku. Nakłady inwestycyjne na cały kompleks to ponad 1,25 mld złotych.

Grupa Polskiego Holdingu Nieruchomości powstała w wyniku konsolidacji spółek należących do Skarbu Państwa. Spółki te prowadzą prowadzą działalność w sektorze nieruchomości w Polsce albo posiadają w swoim portfelu dobrze zlokalizowane obiekty, dzięki którym mają potencjał do realizacji projektów inwestycyjnych lub przebudowy już istniejących budynków. Polski Holding Nieruchomości jest spółką holdingową, bezpośrednio lub pośrednio nadrzędną w stosunku do 15 podmiotów.

Grupa dysponuje działkami oraz obiektami na terenie całej Polski (m.in. w Warszawie, we Wrocławiu, w Gdańsku i Gdyni). Portfel nieruchomości Grupy obejmuje 150 nieruchomości, o łącznej powierzchni najmu brutto (biurowej, handlowej, logistycznej, mieszkaniowej i innej) wynoszącej ponad 305 tys. mkw. , a także dysponuje 1 186 ha nieruchomości gruntowych.