Aleksander Kowalski
Aleksander Kowalski

Poznań City Center, flagowa inwestycja TriGranit Development Corporation w Polsce, realizowana wspólnie ze spółką  PKP S.A. i Europa Capital, powstaje w centrum miasta. Według planów oddanie do użytku wielofunkcyjnego kompleksu nastąpi jesienią tego roku.

– Obiekt ma zabezpieczony wynajem powierzchni w ponad 70 proc. Są to zarówno umowy najmu, jak i listy intencyjne podpisane z najemcami. Proces komercjalizacji przebiega sprawnie i zgodnie z naszymi założeniami. Do otwarcia obiektu pozostało kilka miesięcy, zatem mamy czas na finalizowanie kolejnych umów. Największe powierzchnie handlowe liczące powyżej 2 tys. mkw. zajmują m.in. Saturn, Piotr i Paweł, TK Maxx, Toys”R”Us( który otworzy pierwszy salon w Poznaniu) oraz dwupoziomowy sklep H&M. Ponad 3,3 tysiąca m.kw. wynajęło łącznie LPP dla swoich 5 marek: Reserved, House, Cropp, Mohito oraz Sinsay – mówi w rozmowie z portalem Retailnet Aleksander Kowalski, Leasing Director w TriGranit Management.

Poznań City Center będzie miał 60 tys. mkw. i 250 sklepów i punktów handlowo- usługowych, w tym dwa foodcourty i 25 punktów związanych z gastronomią (restauracje, kawiarnie, bary szybkiej obsługi). W marcu planowane jest osiągnięcie  stanu surowego otwartego obiektu, który będzie już w całości pod dachem. Pierwsi najemcy z kolei powinni wprowadzić się do swoich lokali już w czerwcu.

– Parter kompleksu jest w większości wynajęty. Znajdą się tutaj m.in. operator spożywczy, salon TK Maxx, Superpharm, Kakadu, Toys”R”Us oraz punkty usługowe. Pierwsze piętro w większości zarezerwowane zostało przez marki modowe, obuwnicze, oraz strefy foodcourt, które są już wynajęte niemal w całości. W Poznań City Center jest jeszcze miejsce dla operatorów sklepów modowych, sportowych i usługodawców, którzy komplementarnie wpiszą się w ofertę PCC skierowaną do szeroko rozumianej klasy średniej – podsumowuje Kowalski.

Inwestycja w Poznaniu  była przygotowywana od 2007 roku, budowa ruszyła w sierpniu  2011 r.  Pierwsza część inwestycji, nowy dworzec kolejowy Poznań Główny  o powierzchni 7 tys. m kw. została oddana do użytku w maju 2012 roku, tuż przed  piłkarskim Euro 2012. Zakończenie  drugiego etapu, otwarcie całego Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego wraz z centrum handlowym  i rozrywkowym Poznań City Center zaplanowano na IV kwartał 2013 roku.  Wartość inwestycji szacowana jest na 240 mln euro.

Inwestycja w Zintegrowane Centrum Komunikacyjne  w Poznaniu obejmuje: nowy dworzec kolejowy PKP i  dworzec autobusowy PKS na 19 stanowisk, parking wielokondygnacyjny  na 1500 aut,  układ komunikacyjny i drogowy powiązany z siecią dróg miejskich, w tym ok. 2,5 km  nowych dróg dojazdowych, skrzyżowanie, przejście podziemne dla pieszych i rowerzystów, nowy przystanek tramwajowy i Parking Rowerowy oraz  nowoczesne centrum handlowo-rozrywkowe. W bezpośrednim sąsiedztwie w pełni zintegrowanego centrum  powstaje przystanek Poznańskiego Szybkiego Tramwaju skomunikowany z Poznań City Center oraz, realizowana także w ramach budowy Centrum,  funkcjonalna kładka poprowadzona nad peronami.

Autorem projektu i koncepcji architektonicznej zintegrowanego centrum jest międzynarodowe biuro architektoniczne Bose International Planning and Architecture, zaś autorem  projektu architektoniczno-budowlanego – poznańska Pracownia Pentagram Architekci.