Widok z kopuły Galerii Katowickiej
Widok z kopuły Galerii Katowickiej

Oddanie do użytku Galerii Katowickiej oznacza zakończenie trzeciego etapu budowy wielofunkcyjnego kompleksu komunikacyjno-handlowo-biznesowego i uruchomienie planowanej struktury ruchu miejskiego w centrum Katowic.

Galeria Katowicka przyjmie pierwszych klientów we wrześniu 2013 roku, po ponad dwóch latach budowy. Dotychczas oddano do użytku dwa początkowe etapy wielofunkcyjnego kompleksu. Pierwszym z nich był dworzec kolejowy w Katowicach otwarty w październiku 2012 roku, a drugim podziemny terminal autobusowy, który rozpoczął obsługę kilkunastu linii komunikacji miejskiej w lutym tego roku.

W Galerii Katowickiej, która już została skomercjalizowana w blisko 90 proc., funkcjonować będzie 250 sklepów, punktów usługowych i lokali gastronomicznych. W kompleksie powstanie 53 tys. mkw. powierzchni handlowej, a całkowita powierzchnia użytkowa wszystkich obiektów wyniesie około 200 tys. mkw. Ponadto pod galerią powstanie jeden z największych w Polsce podziemnych parkingów dla 1,2 tys. samochodów.

– Po blisko 5 latach od podpisania umowy, szybko zbliżamy się do terminu zakończenia budowy Galerii Katowickiej, której uruchomienie z pewnością poprawni nie tylko ofertę handlową stolicy Śląska ale – co ważniejsze – również komfort podróżowania w mieście i regionie. Choć do zakończenia naszej sztandarowej inwestycji pozostało jeszcze kilka miesięcy, w zasadzie to już ostatni moment na decyzje najemców dotyczące ich obecności w Galerii Katowickiej, ponieważ wkrótce nie będziemy mieli wolnych lokali – podsumowała Agata Brzezińska, Country Manager firmy Neinver Polska.

Największym najemcą galerii handlowej powstałej w centrum Katowic będzie Peek&Cloppenburg, który na trzech kondygnacjach zajmie 3,8 tys. mkw. Wśród najemców znajdzie się wiele znanych marek odzieżowych i obuwniczych. Pojawią się także supermarket, punkty usługowe, oraz zróżnicowana oferta restauracji i kawiarni. W kompleksie powstanie również Multikino, pierwsze w Katowicach, będące  jednym z najnowocześniejszych w Polsce multipleksów.

Latem tego roku, przed oddaniem do użytku Galerii Katowickiej, planowane jest uruchomienie powstającej w sąsiedztwie nowej ulicy, stanowiącej stumetrowy łącznik między ul. Młyńską i Dworcową. Budowana przez inwestora Galerii Katowickiej ulica Nowomłyńska pozwoli na uwolnienie od samochodów katowickiego rynku.

Wyłącznym agentem odpowiedzialnym za najem powierzchni handlowej Galerii Katowickiej jest firma doradcza Cushman & Wakefield.

Inwestorami projektu są Neinver Polska i Meyer Bergman.