Lokal Subway
Lokal Subway

Po  otwarciu nowego punktu sieci Subway w gastronomicznej części Tesco Extra na warszawskim Bemowie, firma poinformowała o kolejnych otwarciach w naszym kraju.

Nowe lokale gastronomiczne zostały ulokowane w Krakowie. Jeden z punktów został już uruchomiony i docelowo będzie działał w formacie Drive Thru. Do tej pory sandwicze Subway dla zmotoryzowanych dostępne były tylko w Nowym Sączu.

Drugi punkt utrzymany będzie w rozwijanym obecnie przez sieć stylu Metro. Charakteryzują go ciepła kolorystyka i nowe, kaflowe wykończenie. Otwarcie restauracji planowane jest w maju.

– Sieć Subway jest marką znaną i cenioną przez odwiedzających Kraków turystów z całego świata. Cieszy nas jednak fakt, że zdobyliśmy także zaufanie i sympatię samych mieszkańców. W nowych restauracjach będą mogli korzystać z naszej ofert zarówno wtedy, kiedy dysponują większą ilością czasu, jak i w biegu, podczas załatwiania codziennych spraw – mówi Michał Igor Piasecki, agent rozwoju marki.

Historia marki rozpoczyna się w 1965 roku w Bridgeport w stanie Connecticut (USA). Wtedy właśnie przedsiębiorczy siedemnastolatek Fred DeLuca otwiera „Pete’s Super Submarines”, bar z sandwiczami. Pomaga mu w tym przyjaciel Peter Buck. Restauracja szybko zdobywa popularność, otwierane są kolejne lokale, a nazwa zostaje skrócona do Subway.

Restauracje Subway słyną z amerykańskich sandwiczy przyrządzanych na oczach klienta i zgodnie z jego życzeniem. Sandwicze komponowane są ze świeżych warzyw, mięs i wędlin, na świeżo wypiekanym pieczywie.

Dziś sieć liczy ponad 39 tys. restauracji w 102 krajach i jest największą siecią restauracji na świecie. Pierwsza restauracja Subway w Polsce powstała w 2000 r. w Warszawie. Obecnie sieć liczy ponad 72 punkty w całym kraju.