Eurostat
Eurostat

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w kwietniu 2013 r. w ujęciu miesiąc do miesiąca spadła o 0,5 proc., a miesiąc wcześniej spadła o 0,2 proc, po korekcie – poinformował Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej.

Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo w Polsce odnotowała spadek o 0,1 proc. m/m i wzrost o 2,7 proc. w ujęciu rocznym w kwietniu 2013 r., podał Eurostat.

PKB w Polsce wzrósł o 0,1 proc. w ujęciu kwartalnym i o 0,5 proc. w ujęciu rocznym.

Sprzedaż detaliczna rok do roku spadła w eurolandzie w kwietniu  o 1,1 proc., po spadku w poprzednim miesiącu o 2,2 proc., po korekcie. Analitycy spodziewali się spadku o 0,8 proc. – podał Eurostat

W 27 krajach UE sprzedaż detaliczna spadła o 0,7 proc. mdm, wobec spadku o 0,1 proc. poprzednio, po korekcie. Rok do roku sprzedaż spadła o 0,6 proc. po spadku miesiąc wcześniej o 1,2 proc., po korekcie – czytamy w komunikacie.

Spośród państw członkowskich, których dane są dostępne, najwyższy wzrost odnotowały Litwa (1,3 proc.), Łotwa (1,2 proc.), Węgry oraz Rumunia (po 0,7 proc.). Natomiast największe spadki PKB zarejestrowano na Cyprze (-1,3 proc.), w Czechach (-1,1 proc.) oraz w Estonii (-1 proc.).

Europejskie gospodarstwa domowe wydały w tym kwartale o 0,1 proc. więcej pieniędzy na konsumpcję, wskaźnik ten wzrósł w tym samym stopniu w unii walutowej i we wszystkich krajach członkowskich.

Eksport spadł w strefie euro o 0,8 proc. oraz o 0,6 proc. w całej unii. Import również się skurczył: w strefie euro o 1,1 proc. i o 0,8 proc. w UE.